Polskie Radio
Section05

Auschwitz

77. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Zachowaliśmy marzenia o wolności. One pozwoliły nam przetrwać"

- W tych tragicznych warunkach zachowaliśmy ludzkie odruchy, zachowaliśmy marzenia o wolności. One pozwoliły nam dotrwać do końca - mówił były więzień Bogdan Bartnikowski podczas uroczystości 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. 
Zobacz więcej na temat:  Holokaust POLSKA społeczeństwo HISTORIA rocznica niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

77 lat temu wyzwolono niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada właśnie dziś, 27 stycznia. Na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie zakończyły się prace nad symboliczną mogiłą Żydów zmarłych lub zamordowanych na ulicach warszawskiego getta. W Muzeum Ulmów w Markowej otwarto wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". Główne uroczystości odbędą się jednak na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi historia Polski II wojna światowa

Auschwitz. O początkach Zagłady w rocznicę wyzwolenia

- Słowo "początek" wydaje mi się niezwykle istotne, skąd to wszystko się wzięło? Gdzie rozpoczął się proces wychowywania ludzi do zabijania innych? - naszym gościem był Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. 27 stycznia przypada 77. rocznica wejścia radzieckich wojsk do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica rocznica Dwójka Paweł Siwek Holokaust

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Reduta Dobrego Imienia ruszyła z akcją informacyjną

Właściwym określeniem dotyczącym niemieckich obozów utworzonych na terenach okupowanej Polski jest sformułowanie: "niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny (zagłady, śmierci)" - podkreśla Reduta Dobrego Imienia w liście przesłanym ponad 67 tysiącom dziennikarzy na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne pamięć historia Polski Niemcy POLSKA społeczeństwo

Losy ocalałego z Auschwitz. Reportaż "Grisza" Agnieszki Pospiszyl [POSŁUCHAJ]

Trafił do obozu z Witebska wraz z matką, babcią i rodzeństwem jako więzień polityczny mając 4 lata, ponieważ jego ojciec był wojskowym. Dwukrotnie uniknął śmierci w komorze gazowej - raz zabrakło gazu, drugi raz - schował się za drzwiami w przedsionku i żołnierze go nie zauważyli.  Mowa o Grzegorzu Tomaszewskim z Głuchołaz na Opolszczyźnie, jednym z ocalałych z Auschwitz. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce historia Polski

"Niech przemówią tylko Ocalali". Zbliża się 77. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

"Świat nie wyciągnął lekcji z II wojny światowej. Po konsultacji z Prezydentem RP Muzeum pragnie, by podczas 77. rocznicy wyzwolenia, w 80-lecie rozpoczęcia Zagłady w KL Auschwitz, zamiast przemówień polityków była wymowna minuta ciszy i refleksji" - podało Muzeum Auschwitz. Jak podkreślono "niech przemówią tylko Ocalali z Auschwitz".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz rocznica niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa III Rzesza Niemcy nazizm HISTORIA historia Polski Żydzi Armia Czerwona

"Nie zniżajmy się do takiego poziomu debaty". Premier o transparencie "Szczepienie czyni wolnym"

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by z szacunku dla ofiar niemieckich zbrodni polscy politycy nie zniżali się do używania symboliki związanej z obozem zagłady Auschwitz. Szef rządu odniósł się w ten sposób do transparentu z napisem "Szczepienie czyni wolnym", pod którym członkowie Konfederacji pojawili się na manifestacji przeciwko obostrzeniom sanitarnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka szczepienia Holokaust II wojna światowa historia Polski Konfederacja protest obostrzenia premier Mateusz Morawiecki