Polskie Radio
Section05

Auschwitz

"Skandaliczny przejaw moralnego zepsucia". Muzeum Auschwitz oburzone hasłem na proteście przed Sejmem

We wtorek przed Sejmem zebrali się przeciwnicy obostrzeń sanitarnych. W proteście wzięli udział także politycy Konfederacji, za których plecami pojawił się transparent z napisem "Szczepienie czyni wolnym". Hasło nawiązuje do napisu umieszczonego na bramie obozu Auschwitz-Birkenau. "To skandaliczny przejaw moralnego zepsucia" - zareagowało Muzeum Auschwitz, potępiając wykorzystanie tego symbolu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obostrzenia Konfederacja Koronawirus w Polsce polityka COVID-19 Holokaust II wojna światowa nazizm

TYLKO U NAS "To przypomnienie i ostrzeżenie". Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

- Pamięć o historii jest mocnym ostrzeżeniem, do czego może prowadzić sytuacja, w której grupy i ludzie się nie rozumieją. Nie jest takie rzadkie, gdy zaczynamy myśleć o innych, jako tych, których ma nie być w naszym świecie – podkreśla w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl ks. dr Manfred Deselaers - duszpasterz na zagranicę Episkopatu Niemiec, a zarazem wiceprzewodniczący zarządu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust HISTORIA II wojna światowa Kościół pamięć Niemcy Oświęcim

"Niewielu hitlerowskich sprawców ludobójstwa zostało ukaranych". Piotr Gliński na wystawie w Auschwitz-Birkenau

Wiceminister, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że strona polska jest gotowa współpracować z Austrią przy tworzeniu miejsc upamiętniających ofiary hitlerowskich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  wystawa II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne zbrodnie wojenne POLSKA społeczeństwo

"Pamięć o ofiarach jest naszą powinnością". Gliński na otwarciu austriackiej wystawy w Muzeum Auschwitz

- Pamięć o ofiarach - tych pomordowanych i tych, które przeżyły, ale już bezpowrotnie zostały okaleczone na duszy i ciele - jest naszą powinnością i odpowiedzialnością, którą też musimy przekazywać następnym pokoleniom - powiedział w Auschwitz wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA HISTORIA historia Polski muzeum wystawa II wojna światowa Holokaust Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Igrzyska śmierci – wystawa "Sport i sportowcy w KL Auschwitz"

"Sport i sportowcy w KL Auschwitz" to wystawa czasowa w Miejscu Pamięci Auschwitz, która poprzez materiały archiwalne, prace artystyczne oraz oryginalne przedmioty – w tym pamiątki pochodzące od rodzin Antoniego Czortka i Tadeusza Pietrzykowskiego – opowiada o historii sportu w niemieckim obozie zagłady oraz o losach sportowców deportowanych do Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Katarzyna Cygler boks Tadeusz Pietrzykowski wystawa KSIĄŻKA

Wspomnienia legendarnego boksera. Ukazała się książka „MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski"

Tadeusz Pietrzykowski na terenie KL Auschwitz walczył na ringu z obozowymi kapo. Za wygrany pojedynek dostawał jedzenie, którym dzielił się z innymi. Boksować uczył się przed wojną u Feliksa Stamma, słynnego trenera warszawskiego klubu Legia. Zdobył kilkakrotnie mistrzostwo Warszawy oraz wicemistrzostwo Polski Wschodniej w wadze koguciej. Kiedy wybuchła wojna miał zaledwie 22 lata.
Zobacz więcej na temat:  boks Tadeusz Pietrzykowski KSIĄŻKA II wojna światowa

"Boks uratował mu życie". Historia Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego

- To, co było w Auschwitz najgorsze, to być tylko numerem. Tadeusz Pietrzykowski zaryzykował, ale walka mu się opłaciła. Stał się rozpoznawalny i z więźnia o numerze 77 stał się bokserem. To już nie był anonimowy więzień, tylko bokser, "Teddy" - mówiła w Dwójce Renata Koszyk, kuratorka wystawy "Sport i sportowcy w KL Auschwitz".
Zobacz więcej na temat:  Piotr Głowacki kino Dwójka boks Beata Kwiatkowska Sporty walki film polski

"Mistrz" Macieja Barczewskiego. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego

W audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawiał z Maciejem Barczewskim, reżyserem filmu "Mistrz". Obraz opowiada o legendarnym pięściarzu Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim. W tytułową rolę boksera, który trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie, aby przeżyć, bierze udział w walkach na ringu, wcielił się Piotr Głowacki.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA FILM film polski boks Oświęcim