Polskie Radio
Section05
BGK

Program Inwestycji Strategicznych. Oszczędności i rozwój dla samorządów, a dla mieszkańców lepsza jakość życia

27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego. A to właśnie samorządy dzięki rządowemu Programowi Inwestycji Strategicznych od miesięcy mogą skutecznie realizować znaczące i niezwykle potrzebne mieszkańcom inwestycje: drogowe, fotowoltaiczne, kanalizacyjne, ale też związane ze sportem, turystyką, edukacją czy zdrowiem - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK Program Inwestycji Strategicznych samorząd dofinansowanie inwestycje infrastruktura

Rusza program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Buda: gwarancja może objąć do 20 proc. wartości nieruchomości

- Program "Mieszkanie bez wkładu własnego", który ruszy 26 maja to oferta dla tych, którzy chcą zakupić pierwsze mieszkanie, a w niektórych przypadkach i drugie - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. BGK ma gwarantować wkład własny do 20 proc. wartości nieruchomości, a maksymalna kwota gwarancji to 100 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie mieszkanie dla młodych Mieszkanie Plus kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt BGK nieruchomości NBP stopy procentowe stopy rynkowe społeczeństwo

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK lekko się obniżył. Najnowsze dane

Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego obniżył się w maju o 3,7 pkt., po marcowych i kwietniowych wzrostach. Zdaniem analityków PIE zdecydowały o tym m.in. spadki w zakresie inwestycji i zamówień.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna gaz ziemny ropa naftowa BGK inflacja przedsiębiorstwo transport logistyka POLSKA handel recesja produkcja przemysłowa produkcja

Woda, wodór, węgiel - kolejne firmy dołączają do inicjatywy 3W. BGK: wspieramy świat nauki i biznesu

W ramach inicjatywy 3W - wsparcia rozwoju nowoczesnych technologii w obszarze wody, wodoru i węgla - pięć kolejnych polskich firm podpisało listy intencyjne z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. "Nowoczesne rozwiązania, nad którymi pracują firmy, przybliżą Polskę do osiągnięcia lepszej, bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej gospodarki" - podkreślił BGK w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK wodór węgiel woda biznes

Prezes BGK: inwestycje samorządów są priorytetem, kolejne miliardy już są im przekazywane

Prawie 23 mld już przyznał rząd samorządom na inwestycje w Programie Inwestycji Strategicznych. W kolejnym naborze programu złożyły ponad 11 tys. wniosków. Inflacja, brak pracowników, co jest reperkusją spowodowaną wojną na Ukrainie, będzie dla części realizujących inwestycje, dodatkowym wyzwaniem finansowym. Nie można było tego przewidzieć, ale analizujemy już jak ich wesprzeć, bo z samorządowych inwestycji nie zrezygnujemy  - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK banki Trójmorze inwestycje inwestycji infrastrukturalne UE samorząd Polski Ład

Budowa S3 ze wsparciem Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kolejny zastrzyk gotówki na inwestycje

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na finansowanie modernizacji trasy S3 łączącej Świnoujście ze Szczecinem. Kredyt w wysokości 250 mln euro zostanie przeznaczony na modernizację odcinka Świnoujście - Szczecin. Za realizację projektu będzie odpowiedzialna Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zarządzająca polską siecią dróg ekspresowych i autostrad.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi BGK finansowanie GDDKiA

Prezes BGK: kolejna transza w Programie Inwestycji Strategicznych to szansa na dalszy rozwój gmin i powiatów

Wspieramy inwestycje polskich samorządów, a przez to lokalne społeczności i miejscowych przedsiębiorców. Teraz szczególną pomocą objęte będą gminy popegeerowskie, przez lata zapomniane i ponoszące skutki tzw. terapii szokowej w gospodarce. Za środki z programu powstaną kilometry dróg, przedszkola, wodociągi, kanalizacja - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK infrastruktura

Ministerstwo rozwoju monitoruje rynek mieszkaniowy. Uściński: chcemy zapobiegać dalszym wzrostom cen

- Analizujemy, czy są potrzebne kroki, które będą zapobiegać dalszym wzrostom cen nieruchomości - powiedział wiceminister rozwoju Piotr Uściński. Podkreślił, że resort chce dać sygnał dla rynku, by inwestorzy zastanowili się nad zakupami mieszkań w celach spekulacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania mieszkania na wynajem Ministerstwo Rozwoju budownictwo BGK kredyt mieszkaniowy