Polskie Radio
Section05
BGK

Niepewność sytuacji gospodarczej bolączką przedsiębiorców. Mimo to Miesięczny Indeks Koniunktury rośnie

Mimo niepewności gospodarczej Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i Banku Gospodarstwa Krajowego w styczniu 2022 r. wyniósł 110 pkt., co oznacza wzrost o 4,2 pkt. wobec grudnia 2021 r. i o 13,9 pkt. w porównaniu do stycznia rok wcześniej - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK firma przedsiębiorca badania rynku zatrudnienie wynagrodzenia

Inwestycje strategiczne w niemal każdej gminie. Polski Ład dla samorządów w praktyce

- Ponad 23 mld zł to kwota, która wesprze inicjatywy samorządów w efekcie pierwszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych z Polskiego Ładu. Rządowy Fundusz to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Program pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19, pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, między innymi w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podsumowanie 2021 BGK Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych samorząd dofinansowanie

Nastroje w grudniu słabsze niż w listopadzie. Indeks koniunktury wciąż jednak powyżej poziomu neutralnego

Miesięczny Indeks Koniunktury, opracowywany przez PIE i BGK, spadł w grudniu o 3,2 pkt. wobec listopada i wynosi 105,8 pkt. Analitycy zwrócili uwagę, że to drugi miesiąc spadków z rzędu, choć nadal powyżej poziomu neutralnego. O spadku wskaźnika zdecydowały negatywne zmiany dotyczące wartości sprzedaży, mocy produkcyjnych, inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK badania rynku firma przedsiębiorca podaż inwestycje wynagrodzenia

Prezes BGK: polskie firmy zbyt koncentrują się na rynku europejskim, nie doceniając rynków krajów arabskich

W poniedziałek w Dubaju rozpoczęło się Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze w ramach Expo. Polskie firmy zainwestowały w krajach arabskich 400 mln złotych, głownie w formie akredytywy, o czym poinformowała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Zjednoczone Emiraty Arabskie handel eksport inwestycje inwestycje zagraniczne import BGK banki

"Lubię, bo polskie 2021". Znamy laureatów 5. rankingu gospodarczego Polskiego Radia

PZU, PKN Orlen, ML System oraz Bank Gospodarstwa Krajowego to laureaci 5. Rankingu Gospodarczego Polskiego Radia "Lubię, bo polskie 2021". Po raz kolejny docenione zostały firmy najlepiej działające w czasie epidemii COVID-19. Wyniki ogłoszone zostały w piątek, 26 listopada, podczas audycji ekonomicznej "Winien i Ma" w radiowej Trójce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lubię bo polskie ranking Polskie Radio Trójka PZU PKN Orlen BGK

Program Inwestycji Strategicznych. W planach spotkania konsultacyjne BGK z samorządami

Wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker powiedział, że przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego spotkają się z samorządowcami w sprawie Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Mają wyjaśnić wątpliwości związane ze składaniem wniosków, tak aby przy kolejnym naborze nie było błędów formalnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd finanse Polski Ład BGK Program Inwestycji Strategicznych

Program Inwestycji Strategicznych. Prezes BGK: szansa na szybki rozwój lokalnych społeczności

- Ponad 23 mld zł to kwota, która wesprze inicjatywy samorządów w efekcie pierwszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych z Polskiego Ładu. Jeszcze w tym roku planujemy wyniki kolejnego naboru, ale program ten będzie kontynuowany. Preferujemy inwestycje nowoczesne, generujące nowe miejsca pracy, dające szanse lokalnym wykonawcom - mówiła w audycji "Rządy pieniądza" prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK inwestycje Program Inwestycji Strategicznych

BGK udziela preferencyjnych pożyczek na rzecz spółdzielni i fundacji działających na rzecz osób wykluczonych

- Udzielamy preferencyjnych, nisko oprocentowanych pożyczek na rzecz podmiotów ekonomii społecznej, które pomagają osobom bezrobotnym, bezdomnym i niepełnosprawnym. Warto poznać szczegóły tego programu, bo skutecznie pomogą instytucjom wspierającym osoby wykluczone - powiedziała Aleksandra Kwiatkowska, dyrektor biura rozwoju instrumentów finansowych banku BGK, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie bezdomność niepełnosprawność BGK

Wkrótce rząd może przyjąć Polską Strategię Wodorową. Ireneusz Zyska: chcemy wykorzystać potencjał polskiej nauki

- Myślę, że w perspektywie kilku tygodni rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową - powiedział podczas Forum Wizji Rozwoju w Gdyni wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że Polska może być znaczącym beneficjentem unijnych środków na rozwój technologii wodorowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wodór węgiel grafen woda forum ministerstwo klimatu BGK