Polskie Radio
Section05

COVID-19

Polski lek na COVID-19 bezpieczny. Ale czy skuteczny?

Brytyjscy naukowcy pokazali żółtą, jeżeli nie czerwoną, kartkę dla polskiego leku na COViD-19. Mimo to prace nad specyfikiem z płynnego składnika krwi trwają. Lubelska spółka Biomed wyprodukowała już ponad 4 tys. ampułek ze 150 litrów osocza, a badania kliniczne są prowadzone w czterech ośrodkach, m.in. w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce osocze leki badania

Tomasz Latos: szczepmy się, nikt nie chce czwartej fali pandemii

- Szczepmy się, dbajmy nie tylko o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, ale także o innych współobywateli, naszych bliskich, znajomych, przyjaciół. Jeżeli tego nie zrobimy, to jeden z czarnych scenariuszy jest taki, że w krajach ościennych dookoła wszyscy będą zaszczepieni, a my będziemy jesienią walczyć z czwartą falą pandemii. Nikt by tego nie chciał, w związku z tym zaszczepmy się - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos, poseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo PiS Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia

Rozmowy o współpracy i walce z COVID-19. Mateusz Morawiecki spotka się z Pedro Sanchezem

W Alcalá de Henares pod Madrytem odbędą się dziś polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Spotkaniom delegacji będą przewodniczyć premierzy Mateusz Morawiecki i Pedro Sanchez. Rozmowy będą dotyczyć koordynacji działań związanych z pandemią COVID-19, polityki klimatycznej, wyzwań migracyjnych oraz polityki sąsiedztwa
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania premier Mateusz Morawiecki Polityka zagraniczna Polski

"Nie tracimy pandemii z pola widzenia". Piotr Matej o działalności szpitali

- Odpowiedzialność personelu medycznego i zdobyte przez ten okres doświadczenie sprawiają, ze nadal zachowujemy daleko idącą ostrożność i dbałość, by nie dopuścić do ew. powstania ogniska epidemii w szpitalu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce pandemia koronawirus społeczeństwo zdrowie POLSKA szczepienia Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Odbudowa gospodarki po pandemii. Roszkowski: wszystko wskazuje na to, że zaczynamy wychodzić z recesji

- Jesteśmy w momencie, w którym powoli zaczynamy wychodzić z recesji, bo z jednej strony dane epidemiczne są nie najgorsze, a z drugiej strony dane makroekonomiczne wskazują na to, że powoli zaczynamy wychodzić z tej recesji. Gospodarczo zaczyna się pewne ożywienie - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Złotnicka obostrzenia lockdown społeczeństwo GOSPODARKA pandemia Koronawirus w Polsce

Najnowsze dane MZ. Kraska: liczba nowych zakażeń zdecydowanie maleje

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 579 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 56 osób. Wyzdrowiało dotąd 2 638 222 zakażonych. Od początku epidemii wykryto ponad 2,8 mln przypadków i zanotowano 73,7 tys. zgonów. Jak podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z IAR "dzisiejsze dane to o 45 proc. mniej niż tydzień temu".
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce epidemia pandemia Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo infografika POLSKA

Prof. Maria Libura: w Polsce sytuacja epidemiczna się stabilizuje, ale na świecie jest skomplikowana

Ekspert ds. służby zdrowia, profesor Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oceniła w Polskim Radiu 24, że w Polsce mamy "moment oddechu" po trzeciej fali koronawirusa i stabilizację sytuacji epidemicznej. Zastrzegła przy tym, że globalnie jesteśmy jeszcze daleko od końca pandemii.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus zdrowie szczepienia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

SARS-CoV-2 wyciekł z laboratorium? Media: naukowcy z Wuhanu zmutowali naturalny "kręgosłup" koronawirusa

Brytyjskie media opublikowały fragmenty najnowszych badań dwóch badaczy - prof. Angusa Dalgleisha i dr. Birgera Sørensena - dotyczących pochodzenia koronawirusa. Wynika z nich, że naukowcy stworzyli COVID-19 w laboratorium - a następnie próbowali zatrzeć za sobą ślady. Tak, żeby wszystko wyglądało, jakby wirus wyewoluował w sposób naturalny z nietoperzy.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus epidemia pandemia Chiny Azja Azja Wschodnia badania ŚWIAT