Polskie Radio
Section05

Dwójka

Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej - Mid Early Music Festival

Niebawem po raz piąty ruszają Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej - Mid Early Music Festival. W koncertach zespołów będzie można uczestniczyć w kościołach i pałacach w regionie świętokrzyskim, ale również w Warszawie, Olkuszu i na Warmii. O szczegółach tego wydarzenia, które ma promować m.in. zabytki świętokrzyskie, opowiedział Piotr Świerczyński - koordynator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Roch Siciński Zobacz także świętokrzyskie Piotr Świerczyński

Co nam zostało z Miłosza? "Jego teksty stają się na nowo aktualne"

Na Zachodzie wydawane są kolejne książki poświęcone Czesławowi Miłoszowi i jego twórczości. Także w Polsce coraz więcej osób wraca do jego poezji. Prof. Andrzej Franaszek ocenił w trakcie Debaty Dwójki, że jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest aktualność twórczości poety. Wraz z nim udział w dyskusji w Programie 2 Polskiego Radia wzięli: Jerzy Illg, prof. Ewa Kołodziejczyk i Natalia Malek.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Debata Dwójki Czesław Miłosz poezja Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Ewa Kołodziejczyk Natalia Malek Andrzej Franaszek Jerzy Illg KULTURA

Afro-brazylijska potęga. Spotkanie z Bixiga 70

Bixiga 70 - jeden z najciekawszych i najbardziej przedstawicieli współczesnych dźwięków afro-brazylijskich udowadnia, że w słuchaniu muzyki gatunek nie ma znaczenia. W audycji muzyka z ich najnowszej płyty  „Vapor”, a o wielokulturowym Sao Paulo, odrodzeniu się muzyki Bixigi i inspiracjach tego 10-osobowego instrumentalnego kolektywu mówić będzie członek grupy, Daniel Nogueira.
Zobacz więcej na temat:  world music folk folklor Brazylia Magdalena Tejchma

Trasa klasztorna - nowa atrakcja Muzeum Zamkowego w Malborku

- Przede wszystkim w oparciu o regułę i zachowane źródła opowiadamy życie codzienne krzyżaków. Zaczynając od liturgii godzin, od cyklu dnia, o której wstawali, co później robili. Krąży na ten temat mnóstwo różnych opowieści. Jednocześnie odkrywamy kolejne pomieszczenia zamku, wędrując przez nie - mówił w Dwójce prof. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
Zobacz więcej na temat:  zamek w Malborku Malbork Muzeum Zamkowe w Malborku Marzena Bakowska podróże

Festiwal "Muzyka w Raju" na wygnaniu. "Powód jest prozaiczny"

- Można powiedzieć, że los nas trochę z raju wygnał. Nie zrobił tego nikt konkretny, tylko prozaiczny remont. Główną część obiektów pięknego pocysterskiego klasztoru w Paradyżu, gdzie od 2003 roku odbywa się festiwal "Muzyka w Raju", objął wielki remont - mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka w Raju muzyka dawna Cezary Zych Świebodzin Gorzów Wielkopolski Międzyrzecz Monika Zając KULTURA MUZYKA

Powstanie warszawskie w PRL-owskich archiwach. "Wykorzystywano ten temat jako amunicję polityczną"

Cyklu podcastów "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" to okazja do poznania narracji na temat powstania warszawskiego, która prowadzona była w czasach PRL. Autorzy cyklu - Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski - zdradzili m.in. to, że temat ten był traktowany inaczej przez z każdą z ekip, które rządziły Polską w czasach komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Bartłomiej Makowski Przemysław Lis Katarzyna Hagmajer-Kwiatek podcast

Zbigniew Herbert jako dramaturg. "Możemy mówić nawet o manifestach literackich"

W jubileuszowym cyklu poświęconym życiu i twórczości Zbigniewa Herberta proponujemy spojrzenie na utwory dramatyczne pisarza. - Jest ich niewiele, ale jest to bardzo znacząca twórczość. Staram się, jak mogę, aby o tym uświadamiać - powiedział w Programie 2 Polskiego Radia prof. Jacek Kopciński.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert dramat Małgorzata Szymankiewicz literatura Jacek Kopciński

Joanna Szczepkowska: czasem trzeba przegrać, żeby przekonać się, że było warto

- Moje życie pełne jest zachowań, które można uznać za kontrowersyjne. Często mnie pytają: po co Ci to było? Odpowiadam wtedy, że czasem trzeba przegrać, żeby po kilku latach okazało się, że jednak miało to sens - mówiła w Dwójce Joanna Szczepkowska, aktorka i pisarka, tegoroczna laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  joanna szczepkowska Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Teatr Polskiego Radia Monika Pilch KULTURA

Festiwal "Literacki Sopot" w tym roku skupi się na rejonie Bałtyku

- Chodziło nam o to, żeby pokazać literatury, które są w Polsce mniej znane, rzadziej tłumaczone, jak np. literatura estońska czy łotewska, ale też wskazać na wagę tych literatur i na wątki, jakie się w nich pojawiają - mówiła w Dwójce Joanna Cichocka-Gula, dyrektor nadchodzącego 13. Międzynarodowego Festiwalu "Literacki Sopot".
Zobacz więcej na temat:  Literacki Sopot Monika Zając Sopot literatura KSIĄŻKA KULTURA Joanna Cichocka-Gula

Murale na stodołach, mostach i elewacjach. "Upamiętniam postacie ważne dla lokalnych społeczności"

Arkadiusz Andrejkow od siedmiu lat realizuje "Cichy memoriał" - inspirując się archiwalną fotografią portretową, tworzy murale, określane czasem jako "deskale", na nietypowych podłożach - wiejskich chatach, stodołach i szopach. - Maluję i upamiętniam osoby, o których nikt szerzej nie słyszał. Nie znajdziemy ich w żadnych podręcznikach - przyznał artysta w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek mural wieś Arkadiusz Andrejkow

Paweł Hulisz - trębacz, aranżer i kompozytor. "Mój instrument daje możliwość grania różnych stylów"

Paweł Hulisz to trębacz, aranżer i kompozytor. Realizuje nagrania płytowe, zajmuje się opracowywaniem i rekonstrukcją starodruków muzycznych, był inicjatorem rekonstrukcji trąbki Johanna Wilhelma Stritzkego, skomponował hejnał inaugurujący Jarmark Dominikański w Gdańsku, a jego nazwisko pojawia się na około 60 płytach. Muzyk zdradził jednak w Programie 2 Polskiego Radia, że jego wszechstronność odchodzi w kierunku muzyki dawnej, na której chce się skupić.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna trąbka Paweł Hulisz Piotr Matwiejczuk