Polskie Radio
Section05

HISTORIA

PR24 "Celebrowanie poprzez sztukę". Rzecznik NCK o obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

- Warto podkreślić, że te wszystkie wydarzenia, które upamiętniają tę rocznicę, to jest taka forma przypominania o powstaniu i celebrowania tej rocznicy poprzez sztukę, nie w taki stricte historyczny sposób, ale właśnie wykorzystując środki wyrazu, które pokazują te wydarzenia inaczej i skłaniają nas przez to do refleksji - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie POLSKA II wojna światowa Warszawa KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 Narodowe Centrum Kultury

Rocznica Powstania Warszawskiego. Szef MON: jesteśmy spadkobiercami ich idei wolności

- Mimo zagłady miasta Polacy pokazali, jak wiele są w stanie poświęcić dla ojczyzny i niepodległości - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w przesłaniu z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zachęcał, aby 1 sierpnia o godz. 17.00 zatrzymać się i oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak wojsko Powstanie Warszawskie Warszawa

Co się stało na "Wyspie Adolfa"? Kulisy wielkiej hitlerowskiej tajemnicy

Tygodnik "Der Spiegel" w tekście pt. "Co się stało na »Wyspie Adolfa«?" pisze, że "Lager Sylt" był nazwą niemieckiego obozu koncentracyjnego na małej wyspie Alderney w cieśninie La Manche. "Nawet wśród niemieckich historyków ta historia jest w dużej mierze nieznana. Wielka Brytania uczyniła z niego tajemnicę państwową" - czytamy. Alderney było jedynym miejscem niemieckiego obozu koncentracyjnego prowadzonego przez SS na ziemi brytyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Wielka Brytania

Dr Ukielski o nastrojach przed powstaniem: warszawiacy liczyli, że uda się wyzwolić miasto zanim wejdą Rosjanie

- Warszawiacy wiedzieli kilka dni wcześniej, nim wybuchło powstanie, pobitych, wycofujących się Niemców, mieli też w pamięci ich rozbrajanie w 1918 roku, więc zdecydowana większość warszawiaków liczyła, że powstanie potrwa krótko i że uda się wyzwolić Warszawę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, historyk i politolog, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Gościem audycji był także ks. prof. Jan Przybyłowski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa Ludowe Wojsko Polskie (LWP) 1944 okupacja niemiecka Armia Krajowa POLSKA Polskie Radio 24

Historia Powstania Warszawskiego. Prof. Musiał: trzeba pamiętać, że krasnoarmiejcy uniemożliwili pomoc powstańcom

- Warto wspomnieć o jednym z podstawowych kłamstw historycznych, którego doświadczało nasze pokolenie. W najlepszym wypadku uczyliśmy się o bierności Armii Czerwonej w czasie Powstania Warszawskiego. Tymczasem mamy do czynienia z aktywnym działaniem krasnoarmiejców, którzy uniemożliwiają pomoc powstaniu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Filip Musiał (historyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, IPN w Krakowie). Gościem "Dziedzictwa współczesności" był także Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie "Radosław")
Zobacz więcej na temat:  pamięć żołnierze POLSKA historia Polski społeczeństwo Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent Duda wręczył odznaczenia

Prezydent Andrzej Duda wręczył w sobotę odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom pielęgnującym pamięć o tym wydarzeniu. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. sanitariuszka, ranna w powstaniu Danuta Dworakowska-Jędrzejczak "Lena" oraz przewodnik w Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Łuczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Powstanie Warszawskie Warszawa