Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

8 maja - wyzwolenie czy nowa okupacja?

Dopiero 24 kwietnia 2015 roku Sejm RP przyjął ustawę ustanawiającą 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”. Jednocześnie zniesione zostało wcześniej obchodzone w dniu 9 maja święto zwycięstwa. Czy 8 maja jest datą zwycięstwa nad faszyzmen czy początkiem okupacji sowieckiej? Mówił o tym w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR II wojna światowa Niemcy

Muzeum Niepodległości. „Walka o niepodległość wspólnym dziełem”

Muzeum Niepodległości powstało 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych. Główna siedziba nowej placówki została ustanowiona w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie, gdzie poprzednio mieściło się Muzeum Lenina. O muzeum opowiadała w audycji Utracone Odzyskane dr Jolanta Załęczny z Działu Historii i Badań Naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Muzeum Niepodległości w Warszawie muzeum Warszawa

Dzieje rodu Czartoryskich i ich kolekcji dzieł sztuki

Czartoryscy to ród o znakomitym pochodzeniu, wywodzący się z wielkich książąt litewskich, od Giedymina i jego syna Olgierda. W XVIII w. sięgnęli po urzędy ministerialne, a w latach kolejnych ród zasłużył się dla edukacji i kultury polskiej. O tym, jak kształtowały się dzieje rodu Czartoryskich, mówili w Polskim Radiu 24 goście audycji Nos Kleopatry, historycy: prof. Zofia Zielińska i dr Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Kolekcja Czartoryskich Leonardo da Vinci Piotr Gliński

Dlaczego Konstytucja 3 maja jest tak ważna?

Konstytucję 3 maja uchwalona została przez  Sejm Wielki w 1791 r. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Czy można z niej czerpać nawet w XXI wieku? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 historyk prof. Janusz Odziemkowski. Natomiast o powiązaniach konstytucji 3 maja maja z ustawą zasadniczą USA powiedział w PR24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja konstytucja

Sławomir Cenckiewicz: WZZ były niczym kula śnieżna

W Gdańsku zakończyły się trzydniowe obchody 40. rocznicy rocznicy utworzenia WZZ Wybrzeża. Poza byłymi działaczami opozycji uczestniczyli w nich również historycy zajmujący się tą tematyką. Wśród nich dr Sławomir Cenckiewicz - dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i członek kolegium IPN, z którym rozmawiał Dawid Grygorcewicz.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Cenckiewicz Wolne Związki Zawodowe PRL Solidarność POLSKA

40 lat WZZ Wybrzeża. Rozmowa z Andrzejem i Joanną Gwiazdami

40 lat temu, 29 kwietnia 1978 roku, w Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W ten sposób narodził się ruch, który zainicjował strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Działaczami WZZ Wybrzeża byli m.in. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, którzy w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówili o funkcjonowaniu organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wolne Związki Zawodowe Gdańsk Andrzej Gwiazda Joanna Gwiazda historia Polski PRL komunizm

SOR: O ratowaniu zapomnianych zabytków

Zdarza się, że zabytki – takie jak dworki, stare cmentarze czy kapliczki – niszczeją w zapomnieniu. Dlaczego warto zadbać o tego typu obiekty? O tym w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja mówili Aleksandra Chabiera z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Roman Sachaj z fundacji „Smoczy Web” i Zenon Front, który zajmuje się ratowaniem starych dworków.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego architektura

Niemcy wikłali innych w zbrodnie, które popełniali

Dwa dni temu ukazała się książka prof. Jana Grabowskiego pt. „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Wnioski autora są takie, że Żydzi, którzy uratowali się z Zagłady, przeżyli getta i się ukrywali, trafili w ręce Polaków, którzy albo wydawali ich Niemcom, albo mordowali na dużą skalę. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Żydzi IPN

"Sowieci chcieli obarczyć winą za zbrodnię katyńską Niemców"

Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji nt. zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD historia Polski Związek Radziecki PRL Niemcy II wojna światowa Zbrodnia Katyńska

Ravensbrück: uroczystości z udziałem byłych więźniarek obozu

Byłe więźniarki KL Ravensbrück wzięłu udział w uroczystościach 73. rocznicy wyzwolenia tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Kobiety złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy najważniejszych dla Polski miejscach pamięci. O uroczystościach wyzwolenia KL Ravensbrück mówił w audycji Gorący Temat Tomasz Zielenkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ravensbrück II wojna światowa Niemcy

Powstanie w getcie. "Głos rozpaczy i desperacji"

W czwartek, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie po raz szósty odbędzie się akcja „Żonkile”, a w południe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy uroczystość przy Pomniku Bohaterów Getta. Na wieczór zaplanowano specjalny koncert. O rocznicy powstania w getcie warszawskim mówili w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz’15 Piotr Apel i historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Niemcy powstanie w getcie Holokaust Piotr Dmitrowicz Piotr Apel

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W piątek obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska historia Polski Związek Radziecki II wojna światowa Miednoje