Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

Ciemne strony życiorysu Zygmunta Baumana

– To postać niewątpliwie niejednoznaczna – tak o prof. Zygmuncie Baumanie mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odsłonięto mural przedstawiający socjologa i filozofa jako ofiarę Marca 1968 roku. W ostatnich dniach na malowidle pojawił się m.in. napis „morderca”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zygmunt Bauman marzec 1968 PRL komunizm

Pierwsze miasto w Królestwie Polskim, które się oswobodziło

- Radom to robotnicze miasto. Była tu kolportowana rewolucyjna bibuła, która trafiała na bardzo podatny grunt w młodych, rozpalonych umysłach. Tutejsza młodzież była wychowywana w duchu patriotycznym – mówił w audycji Słowem Niepodległa pisarz, regionalista Marcin Kępa z Radomskiego Towarzystwa Naukowego. O walce o niepodległość w Radomiu opowiadali także założyciel Radomskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 72 pułku piechoty Przemysław Bednarczyk, Adam Zieleziński z Muzeum Jacka Malczewskiego i historyk Krzysztof Skarżyński.
Zobacz więcej na temat:  Radom niepodległość Słowem Niepodległa

70. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego

Dziś mija 70 lat od zamordowania przez komunistów rotmistrza Witolda Pileckiego. Żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień Auschwitz, autor raportów o Holokauście, zginął w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Właśnie w tym miejscu zorganizowano główne obchody 70. rocznicy jego śmierci. O rotmistrzu Pileckim opowiadał w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci Łączka komunizm PRL historia Polski

Stosunki z Ukrainą. "Hruszowice papierkiem lakmusowym"

Na cmentarzu w Hruszowicach k. Przemyśla Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w czwartek prace archeologiczne. Ich celem jest ustalenie, czy w miejscu stojącego tam do ub. roku pomnika ku czci UPA znajdują się - jak twierdzi strona ukraińska - pochówki członków tej formacji.  O pracach IPN w Hruszowicach mówili w Polskim Radiu 24 dziennikarz Tadeusz Płużański i wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina UPA IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA

Jan Józef Kasprzyk o relatywizowaniu historii

– To fatalna sytuacja – tak o odsłonięciu, z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, muralu przedstawiającego prof. Zygmunta Baumana mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tymczasem, w ostatnich dniach na malowidle pojawił się m.in. napis „morderca”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Zygmunt Bauman Polityka PR24 PRL

Obchody 70. rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego

W dniu 25 maja 1948 roku o godz. 21.30 został zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie rotmistrz Witold Pilecki. - To jedna z najpiękniejszych postaci Wojska Polskiego, polskiej armii jaką była Armia Krajowa, Żołnierz Niezłomny, ochotnik do Auschwitz – mówił w audycji 24 Pytania dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Muzeum Żołnierzy Wyklętych Witold Pilecki

100 lat niepodległości pod jednym szyldem

- Program „Niepodległa” łączy pod jednym wspólnym logo wiele inicjatyw podejmowanych w ramach obchodzenia stulecia odzyskania niepodległości. Zapraszamy Polaków do świętowania, co przekłada się na budowanie wspólnoty obywatelskiej przez uczestnictwo w wydarzeniach – mówił w audycji Rozmowa PR24 rzecznik biura programu „Niepodległa” Kamil Wnuk.
Zobacz więcej na temat:  odzyskanie niepodległości 11 listopada niepodległość

Zmowa milczenia ws. zbrodni w Ponarach

W Warszawie na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach uczczono ofiary zbrodni w podwileńskich Ponarach. W czasie II wojny światowej, w latach 1941-1944, w Ponarach Niemcy i Litwini przeprowadzali masowe egzekucje ludności polskiej i żydowskiej. Łącznie zamordowano tam około 100 tysięcy osób. O przyczynach i przebiegu mordów mówiła Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Litwa II Rzeczpospolita

Wojskowy geniusz, strateg, polityk. Jaki był Piłsudski?

Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. Położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski. 12 maja to nie tylko rocznica tzw. "zamachu majowego" (1926 r.), ale też dzień śmierci Marszałka (1935 r.) Naczelnika Państwa i Wodza Naczelnego Wojska Polskiego. Jaki był Józef Piłsudski? Gościem audycji Nos Kleopatry był prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski II RP

"Pamięć o Katyniu nie ucierpi bez pomnika w Jersey"

Pomnik Katyński w Jersey City stał się przedmiotem kontrowersji z powodu decyzji burmistrza Fulopa o usunięciu monumentu z Exchange Place, a później o przeniesieniu go w inne miejsce. Wywołało to protesty Polonii m.in. w stanach Nowy Jork i New Jersey, a także władz w Warszawie. O sprawie pomnika katyńskiego mówił w audycji Orzeł Czy Reszka Gabriel Maciejewski, bloger, pisarz i wydawca.
Zobacz więcej na temat:  Katyń USA pomniki