Polskie Radio
Section05
IPN

"Poczytnik". Prof. Patryk Pleskot o ucieczkach na Zachód polskich ambasadorów w 1981 r.

Zdzisław Rurarz i Romuald Spasowski to polscy ambasadorowie, którzy tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. poprosili o azyl polityczny na Zachodzie. O historiach stojących za tymi ucieczkami opowiadał w Polskim Radiu 24 autor książki "Rurarz, Spasowski żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.", prof. Patryk Pleskot, historyk (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń IPN Patryk Pleskot

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 105 lat temu. Ekspert z IPN: dla poznaniaków to bardzo ważna rocznica

Powstanie Wielkopolskie to zwycięski zryw niepodległościowy, który doprowadził do wyzwolenia niemal całego regionu spod władzy niemieckiej. - Wielkopolanie walczyli o to, żeby być częścią odrodzonej Rzeczypospolitej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Grzelczak z Instytutu Pamięci Narodowej. Dla poznaniaków i Wielkopolan pamięć o powstaniu stanowi ważny element ich tożsamości.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN powstanie wielkopolskie Poznań Wielkopolska Piotr Grzelczak Krystian Iwanow

Polskie kolędy i pieśni okupacyjne. "Kolęda przetrwania" - cykl koncertów IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na cykl koncertów "Kolęda przetrwania", podczas których obok popularnych kolęd i pastorałek wykonane zostaną również kolędy obozowe i okupacyjne, np. "Kolęda", "Kolęda zła", "Kolęda Katyńska" czy Kolęda warszawskich powstańców do kompozycji Krzysztofa Falkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN koncerty II wojna światowa KULTURA

Prezydent Andrzej Duda powołał rząd premiera Donalda Tuska

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezes Rady Ministrów, wicepremierzy oraz ministrowie złożyli wobec prezydenta przysięgę. Nowi członkowie Rady Ministrów odebrali z rąk prezydenta akty powołania. - Z radością przyjąłem gotowość do pełnej współpracy ze strony prezydenta. Każdy, bez wyjątku, kto chce działać zgodnie ze słowami złożonej dzisiaj przysięgi, będzie naszym sojusznikiem - powiedział premier Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP Donald Tusk Andrzej Duda Nobel IPN Ukraina stan wojenny Polonia

Instytut Pamięci Narodowej. Darczyńcy przekazują materiały ważne dla historii Polski

Do Archiwum IPN trafiły pamiątki po Antonim Siczku, żołnierzu armii gen. Władysława Andersa, który był weteranem bitwy pod Monte Cassino, później inwigilowanym przez komunistyczną bezpiekę. To jednak nie jest jedyne wydarzenie związane z tegorocznym Dniem Darczyńcy, obchodzonym 6 grudnia. Jakie jeszcze materiały trafiły do IPN?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk Marzena Kruk

"Cena za prawdę". Koncert poświęcony bohaterskim kobietom internowanym w Gołdapi

Koncert "Cena za prawdę" jest upamiętnieniem kobiet internowanych w Gołdapi, jednych z bohaterek stanu wojennego. - Reżim komunistyczny próbował zdusić prawdę i ruchy wolnościowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Tański z Instytutu Pamięci Narodowej. Retransmisja tego wydarzenia muzycznego w piątek (15.12) po godz. 20.00 w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA piosenka stan wojenny IPN Adam Tański

Ogłoszono nazwiska ofiar totalitaryzmów, zidentyfikowanych w ramach działań IPN. "To jest dla nas święto"

Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej

42 lata temu komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny

Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele. Celem stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu przywództwa przez rządzącą PZPR.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL historia Polski Stany Zjednoczone IPN

Dr Grzegorz Majchrzak z IPN: stan wojenny zabił nadzieję, którą niosła Solidarność

- Formalnie stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku. Wiele unormowań i jego skutki trwały aż do roku 1989. Z pewnością był to czas dla Polski stracony, czas zakłamania z tragicznymi wydarzeniami, takimi jak zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. To było zabicie nadziei, która towarzyszyła Solidarności - mówił w Dwójce dr Grzegorz Majchrzak z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek PRL historia Polski historia PRL lata 80 komunizm IPN Grzegorz Majchrzak stan wojenny Ryszard Kukliński

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w całym kraju, w Warszawie zlot działaczy niepodległościowych

W całym kraju odbędą się dziś uroczystości 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, upamiętniające jedną z najpoważniejszych zbrodni komunistów na narodzie polskim, która miała na celu zgaszenie protestów społecznych. 13 grudnia przeżywany jest także dzień modlitw za ofiary stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  IPN PRL komunizm stan wojenny pamięć POLSKA społeczeństwo historia PRL HISTORIA

Noty identyfikacyjne dla rodzin ofiar terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich

Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej

"Wszelkie pomysły, aby likwidować IPN, będą skazane na porażkę". Szef UdSKiOR o planach Lewicy i KO

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk sprzeciwia się pomysłom likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Taki postulat zgłaszają politycy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, a więc formacji będących częścią większości parlamentarnej, szykującej się do objęcia rządów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  IPN represje KOR kombatanci wojsko stalinizm komunizm POLSKA HISTORIA wybory w Polsce polityka