Polskie Radio
Section05
IPN

"To było świadectwo najwyższej próby człowieczeństwa"

Do kancelarii premiera wpłynął list podpisany przez 50 polskich Sprawiedliwych, uhonorowanych za ratowanie Żydów przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie. Jego sygnatariusze apelują w nim do władz Polski i Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. Premier Mateusz Morawiecki podziękował Sprawiedliwym wśród Narodów Świata za rękę wyciągniętą do zgody i poszukiwania kompromisu. O liście Sprawiedliwych i spotkaniu z szefem rządu mówił w audycji Gorący Temat Łukasz Adamski z tygodnika „Sieci Prawdy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Holokaust IPN Izrael II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Łukasz Adamski

Zbigniew Gryglas o ustawie o IPN i Radzie Krajowej PO

- Ustawa o IPN wejdzie w życie 1 marca. Jestem przekonany, że będzie działać. Nie ma w polskim prawie sytuacji, w której zawieszamy funkcjonowanie ustawy. To byłaby pierwsza tego typu sytuacja, ewenement – powiedział w audycji 24 Pytania Zbigniew Gryglas z Partii Porozumienie. Skomentował także sobotnie posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  IPN Polityka PR24 Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Izrael Żydzi Holokaust POLSKA

Jaka przyszłość nowelizacji ustawy o IPN?

Profesorowie Andrzej Nowak i Robert Frost napisali list do premiera Morawieckiego z oczekiwaniem, by Polska zrewidowała swoje stanowisko ws. nowelizacji ustawy o IPN. W podobnym tonie wypowiedział się badacz Niemiec prof. Bogdan Musiał, który stwierdził, że jeśli ustawa o IPN nie zostanie zmieniona to Polska zostanie „wizerunkowo rozjechana”. W Polskim Radiu 24 komentarz Adriana Stankowskiego z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Izrael Holokaust II wojna światowa polityka historyczna Adrian Stankowski

Jak odpowiadać na antypolskie kampanie. Debata PR24

- To więcej niż wojna informacyjna. To zmasowany atak na strategiczną pozycję, którą zaczęliśmy zdobywać – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 w kontekście sporu Polska-Izrael dyplomata, były ambasador dr Ryszard Żółtaniecki. O tym, w jaki sposób nasz kraj może odpowiadać na antypolskie kampanie, a także reagować na aktualny kryzys w relacjach izraelsko - polskich broniąc zarazem prawdy historycznej, rozmawiali także amerykanista Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) i ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN Świadkowie Holokaustu polityka historyczna USA Rosja wojna hybrydowa Jarosław Guzy II wojna światowa Ryszard Żółtaniecki Artur Wróblewski

Rocznica śmierci gen. Fieldorfa. "Winni zbrodni nie żyją"

Jedną z nierozliczonych dotąd spraw jest mord sądowy na gen. Auguście Emilu Fieldorfie pseudonim "Nil". Dlaczego odpowiedzialni za tę zbrodnię wciąż nie ponieśli kary? I ilu mordów sądowych dopuszczono się w okresie komunistycznym? Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" Agnieszki Kamińskiej byli: Tadeusz Płużański - prezes Fundacji „Łączka” oraz Paweł Sztama z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Emil Fieldorf stalinizm Tadeusz Płużański IPN

"Znowelizowana ustawa o IPN ma chronić państwo polskie"

- Znowelizowana ustawa o IPN ma chronić państwo polskie i naród jako całość przed kłamliwymi oskarżeniami o udział w niemieckich zbrodniach, a nie służyć zacieraniu odpowiedzialności pojedynczych osób lub grup. Nie będzie kar dla świadków historii, naukowców czy dziennikarzy za przywoływanie bolesnych faktów z naszej historii - mówi w wywiadzie dla PAP minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  IPN Zbigniew Ziobro POLSKA Holokaust