Polskie Radio
Section05
ISIS

Świat w Południe: Cel terrorystów - sianie terroru

Barcelona oddała hołd ofiarom zamachów, do których doszło w czwartek i piątek w nocy w Katalonii. W samo południe na Placu Katalońskim zgromadziły się tysiące osób, w tym przedstawiciele władz państwowych. Według najnowszych doniesień służb medycznych, w atakach z użyciem furgonetek na alei La Rambla w Barcelonie i w nadmorskiej miejscowości Cambrils zginęło 14 osób, a ponad 100 zostało rannych. O ataku w audycji Świat w Południe mówił Rafał Ciastoń z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm ISIS zamach Barcelona Hiszpania ŚWIAT zamachy w Hiszpanii pr24

Atak pod Paryżem. Toczy się wojna przeciwko Europie

– Przeciwko nam toczy się wojna. Zachód jest zwalczany przez tzw. Państwo Islamskie – mówiła w Świecie w Południe Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. W podparyskiej miejscowości Levallois-Perret nieznany sprawca wjechał samochodem w wojskowy patrol, w wyniku czego rannych zostało 6 żołnierzy – 2 ciężko, a 4 lekko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Paryż terroryzm ISIS Państwo Islamskie

„Upadek tzw. Państwa Islamskiego jest kwestią czasu”

Wspierane przez USA oddziały kurdyjsko-arabskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) przejęły od dżihadystów kontrolę nad połową terytorium Ar-Rakki, bastionu tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Czy to już koniec tej terrorystycznej organizacji? I co ewentualne zdobycie tego miasta przez opozycyjne kurdyjsko-arabskie siły oznacza dla wojny domowej w Syrii? Na te pytania starał się odpowiedzieć w audycji Świat w Powiększeniu Witold Repetowicz z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Syria Irak ISIS Państwo Islamskie

Strzelanina w Konstancji. Ustalono tożsamość sprawcy

Policja w Konstancji na południowym zachodzie Niemiec, gdzie w niedzielę nad ranem padły strzały w klubie nocnym, wykluczyła akt terroryzmu jako motyw zajścia. Dodała, że sprawcą był Irakijczyk, który mieszkał w Niemczech od dawna i nie ubiegał się o azyl. O sprawie w audycji Gorący Temat mówił korespondent Polskiego Radia w Niemczech Waldemar Maszewski.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy zamach imigranci w Europie Hamburg imigracja ISIS terroryzm

Atak w Hamburgu. "Mieliśmy informacje o jego radykalizacji"

Szef MSW kraju związkowego Hamburga Andy Grote powiedział w sobotę, że 26-letni mężczyzna, który w piątek nożem kuchennym zabił jedną osobę, a siedem ranił, działał z pobudek islamistycznych oraz był osobą niestabilną psychicznie. - Nie wiemy, który z tych elementów był decydujący - zastrzegł.  O ataku nożownika w Hamburgu mówił ekspert ds. terroryzmu dr Wojciech Szewko z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm Hamburg Niemcy ISIS Wojciech Szewko Helsinki Finlandia

"Odbicie Mosulu to symbol rychłego upadku ISIS"

Dwa tygodnie temu Mosul został odbity z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Połączone siły irackie, wspólnie z oddziałami kurdyjskimi, rozpoczęły operację wyzwalania miasta z rąk islamistów w listopadzie 2016 roku. Bojownicy okupowali Mosul, ogłoszony przez nich "stolicą ISIS w Iraku" od czerwca 2014 roku. O odbiciu Mosulu mówił w audycji Świat w Powiększeniu ambasador Iraku w Polsce Asaad Sultan Hachim Abu Galal.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mosul Państwo Islamskie ISIS

Rocznica zbrodni wołyńskiej. "To nie był impuls"

W Warszawie odbyły się centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. O tym czy - i jeśli tak to jak bardzo - historia dzieli Polaków i Ukraińców, mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Siemaszko, badaczka ludobójstwa wołyńskiego. O wyzwoleniu Mosulu z rąk terrorystów i o tym, czy zakończy to definitywnie najdłuższą i najbardziej krwawą bitwę w trwającej od 3 lat wojnie przeciwko islamskim radykałom w Syrii i w Iraku, mówił z kolei dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Mosul ISIS terroryzm Wołyń Ukraina historia Polski ludobójstwo