Polskie Radio
Section05
Jan Paweł II

Z cyklu "Polska bogata ludźmi" - portret prof. Stefana Świeżawskiego

Prof. Stefan Świeżawski - wybitny polski filozof, bliski przyjaciel Jana Pawła II opowiada o swoich i swojej rodziny związkach z Karolem Wojtyłą. Przypomina ostatnie spotkanie przed historycznym konklawe w październiku 1978 roku w domu przy ul. Wiślanej w Warszawie (jest tam teraz tablica pamiątkowa). Mówi o swoim życiu, pasjach i dokonaniach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Karol Wojtyła Warszawa

"Akuratni ludzie"

Polacy na Białorusi walczą o Polską szkołę. Bohaterami są Polacy mieszkający w Bielicy - niewielkiej miejscowości nad Niemnem koło Lidy i Grodna. Bielicę wspominał Adam Mickiewicz w VII księdze "Pana Tadeusza" jako miejscowość typowo polską, w której mieszkało niegdyś wielu Żydów. W reportażu poznajemy najnowszą historię Bielicy, która zapisana jest w życiorysach jej mieszkańców, którzy sięgają do własnych wspomnień i ustnych przekazów swoich przodków: współżycie prawosławnych z katolikami z początku wieku , XX-lecie międzywojenne, II wojnę światową, lata komunizmu i represji, w tym zniszczenie kościoła katolickiego w Bielicy. Opowieści kończą się na współczesności. Dotyczą odbudowy kościoła w Bielicy, rządów Aleksandra Łukaszenki, i widzenia spraw światowych z perspektywy małej Bielicy: wojna w Jugosławii, przyjęcie Polski do NATO, wizyta Jana Pawła II w Polsce. Audycja jest także opowieścią o znaczeniu wiary w życiu człowieka, o tożsamości i patriotyzmie oraz o współżyciu różnych narodów. Ze względu na trudną i niepewną…
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mieszkanie Adam Mickiewicz Grodno Jan Paweł II

"Ja pójdę za nią "

W niedzielę 13 czerwca Jan Paweł II dokona w Warszawie beatyfikacji 108-u męczenników II wojny światowej. Wśród nich jest Marianna Biernacka z Lipska nad Biebrzą, jedna z nielicznych w tym gronie osób świeckich. W 1943 roku oddała swoje życie za synową w ciąży. W audycji wydarzenia sprzed lat wspomina, żyjąca do tej pory, ocalona synowa - Anna. Natomiast co to jest świętość, kto jest do niej powołany, sens męczeństwa, znaczenie błogosławionych dla Kościoła wyjaśnia, między innymi, postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz I.Borawski. Ksiądz M.Szczęsny np. nie waha się nazwać bł. Marianny Biernackiej patronką teściowych.
Zobacz więcej na temat:  ciąża II wojna światowa Jan Paweł II Warszawa

"Wigierskie opowieści "

"Klasztor wigierski to jest miejsce szczególne. - Ludzie od dawna mają umiejętność wyszukiwania miejsc promieniujących niezwykłą energią. - Takie właśnie jest wigierskie wzgórze, które zanim jeszcze zostało ochrzczone, już było święte..." Tak opowiada o Wigrach artysta plastyk prof. Andrzej Strumiłło, od lat mieszkający w Maćkowej Rudzie, nieopodal klasztoru. Dlaczego Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki właśnie Wigry wybrał na miejsce wypoczynku ? Próbę odpowiedzi na to pytanie, a także opowieści i legendy związane z Wigrami przedstawi w swojej audycji Krzysztof Wyrzykowski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Krzysztof Wyrzykowski mieszkanie