Polskie Radio
Section05

Jan Paweł II

NASZ WYWIAD Grzegorz Górny o atakach na Jana Pawła II: materiały są robione w myśl zasady "hak się na każdego znajdzie"

- Obraz wydarzeń w ocenie historyków jest zupełnie inny, niż ten przedstawiany w książce Overbeeka, czy w reportażu Gutowskiego - mówi w rozmowie z Przemysławem Goławskim dziennikarz i publicysta Grzegorz Górny, autor książek o historii Kościoła. Odnosi się do publikacji medialnych rzucających oskarżenia wobec kard. Karola Wojtyły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki aktualności katolickie katolicyzm wiara media TVN bronimy Jana Pawła II Przemysław Goławski historia Polski służba bezpieczeństwa PRL Grzegorz Górny

NASZ WYWIAD Dr Kindziuk o atakach na Jana Pawła II: przykrywanie materiałów niewygodnych jest jedną z form manipulacji

- Narracja, która pojawiła się w związku z publikacją materiałów o Janie Pawle II pokazuje, że mamy do czynienia z przykrywaniem materiałów niewygodnych - mówi w rozmowie z Przemysławem Goławskim dr Milena Kindziuk, medioznawca i autorka biografii rodziny Wojtyłów. W ten sposób komentuje publikacje mówiące o rzekomym ukrywaniu przez kard. Karola Wojtyłę spraw pedofilii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki aktualności katolickie katolicyzm wiara media TVN bronimy Jana Pawła II Przemysław Goławski historia Polski służba bezpieczeństwa PRL

NASZ WYWIAD Prof. Skibiński o atakach na Jana Pawła II: autorzy nie radzą sobie z dokumentami wytworzonymi przez SB

- Mamy do czynienia z pewną techniką mówienia fragmentami prawdy, a nie dążenia do całościowego jej zobaczenia - mówi w rozmowie z Przemysławem Goławskim prof. Paweł Skibiński, historyk Kościoła, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, komentując w ten sposób publikacje medialne, których autorzy rzucają oskarżenia pod adresem kard. Karola Wojtyły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki aktualności katolickie katolicyzm wiara media TVN bronimy Jana Pawła II Przemysław Goławski historia Polski służba bezpieczeństwa PRL

Atak na Jana Pawła II. Poboży: to była zaplanowana akcja, możliwe, że na zamówienie polityczne

Jak twierdzi Błażej Poboży, polityk PiS i wiceszef MSWiA, Platforma Obywatelska i Lewica "zadają się licytować w antypapieskim tańcu o przyciągnięcie do siebie najbardziej skrajnych lewicowych wyborców". Wiceminister stwierdził w TVP Info, że obie te formacje "chciały zbić kapitał" na emisji reportażu o Janie Pawle II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Błażej Poboży bronimy Jana Pawła II TVN

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich krytykuje reportaż TVN. "Nie ulegajcie manipulacjom i insynuacjom"

"Apelujemy do wszystkich dziennikarzy, by nie ulegali tym manipulacjom i insynuacjom, by przedstawiali dziedzictwo Jana Pawła II rzetelne i uczciwe" - czytamy w oświadczeniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zdaniem stowarzyszenia, reportaż w TVN cechuje brak warsztatu historycznego i całkowity brak krytycyzmu wobec źródeł wytworzonych przez komunistyczną SB.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jolanta Hajdasz Karol Wojtyła dziennikarstwo dziennikarze

PR24 Prof. Górski tłumaczy trzy aspekty ataku na Jana Pawła II. "Chwytają się brzytwy"

- Film "Franciszkańska 3" wpisuje się w "określoną koncepcję głębokiej, rewolucyjnej przebudowy świata uderzającej we wszystkie autorytety i wartości - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski. Wymienił trzy wymiary reportażu TVN. - Polska jest w tej chwili na pierwszej linii strzału - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański katolicyzm TVN bronimy Jana Pawła II

Atak na Jana Pawła II. Prof. Skibiński: jestem przerażony niechlujnością tego przekazu

- Przyznam szczerze, że jestem zszokowany poziomem konstrukcji tych materiałów. W pierwszym odruchu byłem zaniepokojony, myślałem, że rzeczywiście coś jest na rzeczy. Mogłem się bić w piersi, że czegoś nie dopatrzyłem. A tym czasem patrzę na te materiały i jestem przerażony niechlujnością tego przekazu - mówił na antenie RMF FM prof. Paweł Skibiński. Historyk z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował w ten sposób reportaż TVN i książkę holenderskiego dziennikarza atakujące Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła HISTORIA POLSKA

Prezes IPN: z akt nie wynika, że kard. Wojtyła miał wiedzę, jaka wybrzmiewa w materiałach na jego temat

- Jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej chcę jasno powiedzieć - po analizie akt nie wynika z nich w żaden sposób, że Jan Paweł II, wówczas jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła, posiadał taką wiedzę, która wybrzmiewa w niektórych materiałach - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Kościół katolicki

ANALIZA Prawda o kardynale Karolu Wojtyle - Janie Pawle II. Obalamy manipulacje w reportażu TVN24 i książce Overbeeka

Od niemal tygodnia trwają medialne debaty i dyskusje wywołane przez reportaż "Franciszkańska 3" i zawarte w nim tezy. W materiale dotyczącym działań trzech duchownych, obejmującym wydarzenia z lat 60. i 70., kard. Karol Wojtyła przedstawiony został jako celowo ukrywający sprawy molestowań popełnionych przez duchownych. Publikujemy odpowiedzi ekspertów, ukazujące m.in. braki w dokumentach źródłowych i błędy metodologiczne w przytaczanych materiałach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki aktualności katolickie katolicyzm wiara media TVN bronimy Jana Pawła II Przemysław Goławski historia Polski służba bezpieczeństwa PRL