X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Jan Żaryn

Lech Wałęsa współpracował z WSW i SB? Komentarz historyka

W TVP1 przedstawiono nowe informaje dotyczące życia Lecha Wałęsy. Gościem „Magazynu śledczego Anity Gargas” był były major służby bezpieczeństwa, Jerzy Frączkowski. Mówił, że z teczką byłego prezydenta zapoznał się już w latach 70-tych. Według informacji przekazanych przez majora, Wałęsa miał pobierać wysokie wynagrodzenia za swoją pracę dla w SB, a także w latach sześćdziesiątych miał współpracować z Wojskową Służbą Wewnętrzną. Te doniesienia komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historie służba bezpieczeństwa IPN Lech Wałęsa Solidarność historia Polski komunizm Jan Żaryn PRL

Muzeum II WŚ będzie połączone z Muzeum Westerplatte

"Zielone światło" dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, a także kolejna korespondencja na linii prezydent-szef MON. To tematy, które komentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowania Dnia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa muzeum Gdańsk Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Westerplatte Andrzej Duda Piotr Gliński Jan Żaryn

Pierwsi goście zwiedzili Muzeum II wojny światowej

W Gdańsku dziś uroczystość otwarcia Muzeum II Wojny Światowej - placówki, która wywołała wiele kontrowersji jeszcze zanim zainaugurowała działalność. O instytucji, a także o polskiej polityce historycznej, rozmawiali w Debacie Poranka prof. Jan Żaryn (wSieci Historii), prof. Robert Traba (Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie) i Maciej Rosalak (Historia Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Gdańsk muzeum Jan Żaryn Maciej Rosalak historia Polski

"Zostali skazani przez komunistów na niepamięć"

– Po 1989 roku nie pozwolono na to, by sędziowie i prokuratorzy biorący udział w procesach Żołnierzy Wyklętych zostali ukarani – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Debaty Poranka byli również Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej” i prof. Rafał Wnuk, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Jan Żaryn

Kontrowersje wokół Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

II Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, kolejne gorące przemówienie Donalda Trumpa w Waszyngtonie oraz zaostrzenie sytuacji w Górnym Karabachu. Oto główne tematy, które komentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hajnówka Żołnierze Wyklęci Donald Trump USA górski karabach ONR Komitet Obrony Demokracji Jan Żaryn imigranci w Europie Armenia Azerbejdżan pogoda

"Trzeba zachować granicę w ujawnianiu dokumentów"

– W zbiorze zastrzeżonym Instytutu Pamięci Narodowej mogą znajdować się dokumenty, których nie powinniśmy ujawniać. Ich odtajnienie może bowiem uderzyć w bezpieczeństwo państwa – mówił w Rozmowie PR24 prof. Jan Żaryn, historyk. – Trzeba zachować pewną granicę w ujawnianiu zastrzelonych wcześniej akt – dodawał senator Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn Adrian Klarenbach IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA

Prof. Jan Żaryn: z Romanem Dmowskim istnieje dziś problem społeczny

2 stycznia 1939 zmarł Roman Dmowski - polski polityk, publicysta, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP. Był twórcą Narodowej Demokracji oraz politycznym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. O jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej mówił w programie Wszystko Jest Historią historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Roman Dmowski historia Polski Jan Żaryn Józef Piłsudski

Rusza konkurs IPN dla uczniów poza granicami Polski

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił konkurs historyczny „Milenium na uchodźstwie”. Organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież i nauczycieli języka polskiego, historii oraz kultury polskiej, uczących się i nauczających w placówkach oświatowych poza granicami kraju, do przygotowania prac na podstawie dokumentacji dotyczącej obchodów „Milenium" właśnie poza granicami Polski.
Zobacz więcej na temat:  IPN HISTORIA Jan Żaryn

Konkurs IPN „Milenium na uchodźstwie”

W mijającym roku obchodziliśmy 1050. rocznicę chrztu Polski. Pół wieku wcześniej, jubileusz 1000-lecia celebrowany był w atmosferze napięć między komunistyczną władzą a Kościołem. Nie przeszkodziło to jednak polskiej diasporze, rozsianej po całym świecie, obchodzić tego podniosłego wydarzenia. Konkurs „Milenium na uchodźstwie” ma upamiętnić emigrantów, którzy brali aktywny udział w milenijnych uroczystościach religijno-patriotycznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN konkurs Jan Żaryn milenium Chrzest Polski historia Polski

"Opozycja chce zdelegalizować legalną władzę"

We wtorek kierownictwo PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło i marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wzięli udział w nabożeństwie maryjnym na Jasnej Górze. Modlono się o zwycięstwo prawdy i bezpieczną przyszłość naszej ojczyzny. – Za sprawą opozycji weszliśmy na taki pułap emocji, na którym może dojść do dramatycznych wydarzeń – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn PiS Platforma Obywatelska PSL Senat emerytury mundurowe komunizm Sejm sejm pr24