Polskie Radio
Section05
Japonia

Kolej podwieszana: bezkolizyjna, bezpieczna. Dlaczego więc działa tylko w dwóch krajach?

Kolej podwieszana wydaje się idealnym rozwiązaniem dla miast: jest bezpieczna, bezkolizyjna, niezależna od ruchu kołowego i do tego ekologiczna. Dlaczego więc na większą skalę użytkowana jest jedynie w trzech miastach na dwóch kontynentach?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technika NAUKA podróże komunikacja miejska transport miejski metro pociągi kolejka Wuppertal Japonia Paweł Turski Witold Lazar Trójka

Tadeusz Romer. Dyplomata, który ratował Żydów w Tokio i Szanghaju

Dzięki ambasadorowi RP w Japonii tysiące polskich Żydów uniknęło śmierci. Dyplomata nie tylko pomógł uchodźcom, którzy znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni - być może to jego czyny zainspirowały działaczy grupy berneńskiej. Tadeusz Romer zmarł 23 marca 1978 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Japonia dyplomacja sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Tadeusz Romer ZSRR Żydzi Szwajcaria historia Polski

"Szōgun". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu o brutalnej walce o władzę w Japonii?

Serial "Szōgun", który w Polsce oglądać można na platformie Disney + bije rekordy popularności na całym świecie i cieszy się przychylną opinią krytyków. Nie brakuje głosów, że adaptacja książki Jamesa Clavella o tym samym tytule i jednocześnie remake niezwykle popularnego serialu z lat 80. to najlepsza produkcja tego roku. Akcja serii rozgrywa się u progu XVII wieku w Japonii, a osią fabuły jest walka o władzę, którą podejmuje pan Toranaga. Świat ten obserwujemy oczami Johna Blacktohorne’a angielskiego żeglarza, który trafia w sam środek dziejowej zawieruchy. Jak wyglądała prawdziwa walka o władzę i tytuł szoguna u progu XVII wieku w Japonii? Kim był i jaką rolę odegrał William Adams, pierwowzór serialowego Johna Blackthorne’a? Jaką rolę w walkach o dominację nad Japonią odegrali Portugalczycy? Czy samurajowie,  by odkupić hańbę mordowali swoje dzieci? Na te i inne pytania odpowie prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, kulturoznawczyni i orientalistka z Katedry Japonistyk Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprasza Bartłomiej Makowski
Zobacz więcej na temat:  serial Japonia

Zwiedzanie dźwiękowe z Haruomim Hosono. Seria Ethnic Sound Selection

 „Słuchając muzyki hinduskiej lub arabskiej, czuję się trochę jak japoński turysta” powiedział niegdyś Haruomi Hosono opowiadając o swojej muzycznej koncepcji „Omni Sight Seeing” , podróżach i spotkaniach z muzykami z całego świata. Dziś opowieść o japońskich latach 80. i tamtejszej fonografii przeniesie się do piątkowych Źródeł. Stanie się tak za sprawą serii „Ethnic Sound Selection”, której kuratorem był właśnie Hosono.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Azja Japonia Krzysztof Dziuba

"Oppenheimer" zdobył Oscara za najlepszy film. O czym jest obraz Christophera Nolana?

Początki były skromne: kilku naukowców i sześć tysięcy dolarów na badania. Kilka lat później Projekt Manhattan zatrudniał 130 tysięcy osób w trzydziestu miejscach na dwóch kontynentach, a wydatki sięgnęły dwóch miliardów dolarów. Prawie żaden pracownik nie wiedział, w czym właściwie bierze udział. Ciekawość była zakazana.
Zobacz więcej na temat:  bomba atomowa bomba HISTORIA Robert Oppenheimer USA Japonia ZSRR Niemcy nazizm eksperyment

Hina Matsuri - Japońskie Święto Lalek

W Japonii 3 marca (dawniej – trzeciego dnia trzeciego miesiąca księżycowego) obchodzi się tradycyjnie Święto Dziewcząt, nazywane również Świętem Lalek, Hina Matsuri. Tradycyjnie na dwa tygodnie przed tym dniem w najbardziej reprezentacyjnej części japońskich domów stawiane jest wielostopniowe podium przykryte czerwoną tkaniną. Na nim dziewczynki umieszczają komplet lalek zwany hina ningyo.
Zobacz więcej na temat:  folklor święta kultura ludowa Azja tradycja wiosna Japonia lalka

Manewry Cobra Gold w Tajlandii. Obejmą cyberbezpieczeństwo

W Tajlandii przez najbliższe dwa tygodnie ponad dziewięć i pół tysiąca osób z 30 państw bierze udział w Cobra Gold. To jedne z największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku. Manewry mają na celu wzmocnienie interoperacyjności m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tajlandia ćwiczenia wojskowe Azja Pacyfik USA Japonia

Jak wygląda następca Nissana GTR?

Miłośnikom sportowej motoryzacji marka Nissan zdecydowanie nie kojarzy się z rodzinnymi samochodami. Japończycy od lat udowadniają, że potrafią stworzyć prawdziwe dzieło sztuki na czterech kołach, które jednocześnie będzie "demonem prędkości".
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 nissan Japonia targi motoryzacyjne targi samochodowe samochody elektryczne pojazdy elektryczne

Kościół wspomina pierwszych japońskich męczenników. Dzisiaj tysiące osób również traci życie za wiarę w Jezusa

Kościół katolicki obchodzi 6 lutego wspomnienie świętych Pawła Mikiego i Towarzyszy. To pierwsi japońscy męczennicy zabici za wiarę podczas prześladowań w XVI wieku. Mimo że od ich ukrzyżowania minęło prawie 430 lat, to problem zabijania z powodu wiary w Jezusa Chrystusa jest ciągle aktualny.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki śmierć wiara chrześcijaństwo Japonia ŚWIAT Azja