Polskie Radio
Section05

Jedynka

Święto Pracy, 3 Maja, Święto Niepodległości. Które uroczystości obchodzono w II RP?

Przed II wojną światową zaledwie dwukrotnie obchodzono dzień 11 listopada jako święto narodowe. 3 Maja początkowo czcili przede wszystkim Polacy sympatyzujący z Narodową Demokracją, 1 Maja - szeroko pojęta lewica. O rzeczywistości przed II wojną światową Grzegorz Kalinowski rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Święto Niepodległości II RP Józef Piłsudski Grzegorz Kalinowski 3 Maja święto pracy

Hanna Wróblewska: z nadzieją patrzę w przyszłość kulturalną w Polsce

Ponad trzy tysiące uczestników zaangażowało się w warszawski WspółKongres Kultury. - Jednym z celów było spotkanie. Spotkanie się strony rządowej, strony społecznej, ale też spotkanie z ludźmi kultury - zwraca uwagę Hanna Wróblewska. Minister kultury i dziedzictwa narodowego. Jak dodaje, z nadzieją patrzy w przyszłość kulturalną w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Hanna Wróblewska współKongres Kultury 2024 KULTURA

Wody lecznice, Wielbłąd i Kaplica Czaszek. "Jedyne takie miejsce" z Kudowy-Zdroju

W malowniczej dolinie, pomiędzy wzniesieniami Gór Orlickich i skalnymi platformami Gór Stołowych leży jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk - miasto Kudowa-Zdrój. Kurort znany od wieków z leczniczych właściwości wód mineralnych, których źródła biją w samym sercu uzdrowiska - w Parku Zdrojowym. To jednak nie jedyne atrakcje czekające na gości. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Bedliński Kudowa-Zdrój uzdrowisko Góry Stołowe

Pięciu Braci Męczenników. Kim byli pierwsi polscy święci?

W nocy z 10 na 11 listopada doszło do napadu na pięciu mnichów, którzy w okolicach Międzyrzecza gospodarowali w niewielkiej pustelni, wyznaczonej im przez księcia Bolesława Chrobrego. Był rok 1003, a ową grupę stanowili dwaj zakonnicy z Italii - Benedykt i Jan, do których dołączyli miejscowi nowicjusze "z kraju i mowy słowiańskiej" - Izaak, Mateusz oraz pomocnik Krystyn.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki NAUKA Katarzyna Kobylecka

"Cyfrowa Gra" zespołu Kombi w nowej wersji. Łosowski: zrobiłem go w jubileuszowej aranżacji

"Cyfrowa Gra" 2024 to odświeżona wersja utworu, który otwierał wydany 40 lat temu album "Nowy rozdział". Płyta okazała się przełomowa dla kariery zespołu Kombi i wciąż jest niezwykle istotna dla fanów grupy. - Zrobiłem ten utwór w jubileuszowej aranżacji. Nie zmieniając instrumentów, na których nagrywałem ponad 40 lat temu - wskazuje Sławomir Łosowski. 
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Łosowski Maria Szabłowska MUZYKA