Polskie Radio
Section05

Jedynka

Święto Niepodległości. Czy w 1918 roku w pełni wykorzystaliśmy swoją szansę?

Ponad sto lat niepodległej Polski świętujemy rokrocznie jako sukces. Zwycięstwo, które sami zbudowaliśmy. Zawdzięczamy tę suwerenność bohaterom panteonu narodowego, wizjonerom tworzącym zręby niepodległego państwa, dużo wcześniej, niż zostało ono zagwarantowane w dokumentach.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada historia Polski Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Jedynka i Czwórka jednym głosem we wspólnej debacie z okazji Święta Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości Polskie Radio zaprosiło na wyjątkową debatę pod hasłem "Otwarte Studio Jedynki i Czwórki – Patriotyzm: jaki, dla kogo i po co?". W debacie, będącej wspólną inicjatywą Programu 1 Polskiego Radia oraz radiowej Czwórki, wzięli udział goście o różnorodnych doświadczeniach i perspektywach. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Polskie Radio Święto Niepodległości

Rafał Trzaskowski wciąż faworytem wyborów prezydenckich?

- Na tle wielu innych krajów Europy, gdzie widać radykalizację wielu partii, polski system polityczny jest stabilny i przewidywalny i tak już jest od 20 lat - powiedział w radiowej Jedynce, prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio wybory prezydenckie w USA koalicja obywatelska PiS Platforma Obywatelska wybory prezydenckie Rafał Trzaskowski Donald Trump POLSKA Rafał Chwedoruk Krzysztof Grzesiowski

Wpływowe kobiety w dziejach Polski. Czyje losy poznamy w Muzeum Historii Polski?

Maria Skłodowska-Curie, dwukrotnie nagrodzona Nagrodą Nobla i autorka najczęściej tłumaczonego polskiego dzieła czyli św. Faustyna Kowalska, wreszcie Anna Walentynowicz i Henryka Krzywonos walczące z komunizmem. Historia Polski pełna jest kobiet, również tych, dziś zapomnianych. O nich Roman Czejarek rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek 11 listopada Muzeum Historii Polski Święto Niepodległości Solidarność Anna Walentynowicz Maria Skłodowska-Curie Michał Przeperski Faustyna Kowalska

Czy kultura rzeczywiście jest wspólna? Wnioski po warszawskim współKongresie

Ochrona dóbr kultury w warunkach wojennych i kryzysowych, zagrożenia sztucznej inteligencji oraz finansowanie kultury. Te kwestie przez trzy dni, w ramach 31 debat poruszali uczestnicy współKongresu Kultury - Wątek pieniędzy na kulturę i różnych koncepcji ich podziału prędzej czy później, pojawiał się podczas większości paneli - przyznaje Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk współKongres Kultury 2024 KULTURA niepełnosprawność ekonomia

Festiwal "Eufonie" już nie tylko w Warszawie. Piaskowski: zależało mi, by się tym podzielić

Choć Festiwal "Eufonie" odbywa się już po raz szósty, to jak dotąd wydarzenia w jego ramach nie były tak szeroko dostępne ogólnopolskiej publiczności jak w tym roku. Organizatorzy postanowili bowiem wyjść z programem poza Warszawę. - Programy zagraniczne, czy programy lokalne powinny być zaprezentowane również gdzieś dalej - uważa Robert Piaskowski.
Zobacz więcej na temat:  Robert Piaskowski Eufonie Tomasz Cyz Martyna Pastuszka Dobrawa Czocher Kasia Moś

Święto Niepodległości. "Jesteśmy Europejczykami i Polakami"

- Odrębność, gdy popatrzymy na historię Polski, nigdy nam dobrze nie służyła. Nie szukajmy na siłę takich czynników czy momentów, gdzie musimy wybierać polskość przeciwko europejskości. Jeżeli wybieramy polskość, to jednak w ramach Europy - powiedziała w radiowej Jedynce była eurodeputowana Danuta Huebner.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia polityka POLSKA Danuta Huebner Święto Niepodległości patriotyzm