Polskie Radio
Section05

Jedynka

"2 The Light". Grażyna Auguścik: muzyka zawsze była dla mnie światłem

- To krok w kierunku światła. Chyba nie ma nic piękniejszego niż dążenie do światła, czyli do nadziei, do tego, co jest pozytywne. Muzyka jest jednym z elementów, które niosą dużo pozytywnych wibracji. Dla mnie muzyka zawsze była światłem - mówi w "Muzycznej Jedynce" Grażyna Auguścik, nawiązując do tytułu swojej najnowszej płyty "2 The Light". 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Grażyna Auguścik Jazz

"Chwaty" z powstańczej Warszawy

W "Jedynce Dzieciom" relacja z gry plenerowej "Chwaty" z powstańczej Warszawy. Park Wolności zamienia się w powstańczą ulicę. Uczestnicy, dzięki przygotowanym zadaniom, dowiadują się, kim byli powstańcy i jak wyglądała ich codzienność. Mogą poćwiczyć spostrzegawczość, wykazać się sprytem oraz zręcznością jak prawdziwy chwat. Wydarzenie jest połączone z premierą książeczek z serii "Chwaty".
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska

Powstanie Warszawskie 1944. "Siła społeczna była mobilizująca dla ludności cywilnej i wojska"

Czym był 1 sierpnia 1944 roku dla mieszkańców Warszawy po rozpoczęciu przez żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walki z Niemcami o stolicę? W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozmawiamy o tym z Janem Żarynem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn historia Polski Powstanie Warszawskie

"Trwa rywalizacja między Ukrainą a Rosją". Ekspert o ofensywie dyplomatycznej skierowanej do państw spoza Europy

W najbliższą sobotę mają rozpocząć się międzynarodowe rozmowy na temat zakończenia wojny na Ukrainie. - Z ukraińskiego punktu widzenia ważna jest teraz ofensywa dyplomatyczna skierowana do państw spoza Europy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie dyplomacja Europa

"1 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie". Co się wydarzyło? [POSŁUCHAJ]

Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Program 1 Polskiego Radia oddało hołd bohaterom i zaprezentowało bogaty program o tym ważnym wydarzeniu w historii Polski. Radiowa Jedynka aktywnie włączyła się w obchody, oferując słuchaczom unikatowe materiały, archiwalne nagrania, rozmowy z ekspertami i historykami oraz transmisje obchodów uroczystości państwowych.         
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa historia Polski

Powstanie 1944. Bela Komoszyńska: Warszawa zawsze bliska mojemu sercu

Zespół Sorry Boys stworzył album upamiętniający Powstanie Warszawskie. W tym roku obchodzimy 79. rocznicę jego wybuchu. - Kiedy codziennie witam się z Warszawą, to myślę sobie, że "mogło cię nie być, a tymczasem jesteś taka wielka i kwitnąca" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bela Komoszyńska. Co było inspiracją do stworzenia tego wyjątkowego wydawnictwa?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Powstanie Warszawskie Bela Komoszyńska Sorry Boys

Dom Powstańców Warszawskich. Wsparcie dla powstańców, lekcja historii dla wszystkich

- Naszym zadaniem jest koordynacja pomocy i wsparcia dla wszystkich powstańców warszawskich, którzy sobie tego życzą. Organizujemy też otwarte spotkania, na które warszawiacy mogą przyjść, porozmawiać z powstańcami, posłuchać - tak o Domu Powstańców Warszawskich - mówi Joanna Dolińska-Dobek, dyrektor Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie".
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Powstanie Warszawskie Warszawa

"Spragnieni wolności". Historia Powstania Warszawskiego opowiedziana głosami jej uczestników

W siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ulicy Długiej w Warszawie od ponad 30 lat spotykają się powstańcy warszawscy. Teraz można tam bezpłatnie obejrzeć nową odsłonę wystawy stałej "Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności". Pokazuje ona uczestników powstania, ich walkę kilkadziesiąt lat temu, tragiczny los w PRL i czasy współczesne, gdzie młode pokolenie może czerpać wzorce z niezłomności, odpowiedzialności i patriotyzmu tych narodowych bohaterów.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa historia Polski Artur Wolski

Goście z kosmosu, czyli meteoryty, które dotarły do Ziemi

W 1868 roku w okolicach Pułtuska, około godziny 19, niespodziewanie na warszawskim niebie pojawiła się przemieszczająca się z dużą prędkością ognista kula. Był to największy zaobserwowany deszcz meteorytów kamiennych w historii. - To są fragmenty na ogół pochodzące ze strefy planetoid, która znajduje się między Marsem a Jowiszem - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia Adam Pieliński z Muzeum Ziemi w Warszawie, gdzie można oglądać kamiennych przybyszów z kosmosu.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski kosmos meteoryt muzeum Warszawa wystawa

Projekt 4 Seasons. Fundusze Europejskie dla województwa podkarpackiego

Tereny przygraniczne Polski i Ukrainy to bardzo różnorodny krajobraz. Są tam lasy, mokradła, bagna, wyżyny, doliny i wąwozy. Malownicze krajobrazy tworzy niemal nietknięta ludzką ręką przyroda. Problem w tym, że terenom tym brakuje promocji, a przez to niewielu turystów tam trafia. Ma to zmienić między innymi projekt 4 Seasons zrealizowany z funduszy europejskich.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie fundusze unijne fundusze ue środowisko turystyka