Polskie Radio
Section05

Jedynka

"Składowa część scenariusza rosyjskiej polityki". Jan Piekło o kryzysie zbożowym na Ukrainie

W czwartek w Waszyngtonie Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego. W środę o sprawie rozmawiali prezydenci Putin i Erdogan. Turecki przywódca zaapelował o powrót do umowy zbożowej. Tymczasem Rosja ostrzeliwuje kolejne magazyny z ukraińskim zbożem. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa zboże Michał Strzałkowski ONZ Turcja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan

Wystartowała 21. edycja konkursu "Człowiek bez barier"

Już po raz 21. rozpoczynamy poszukiwania wyjątkowych osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność i zaangażowanie stanowią wzór dla innych i motywację do przełamywania barier w życiu codziennym. W konkursie promowane i nagradzane są osoby, które niezależnie od stopnia sprawności fizycznej łączy aktywna postawa życiowa - są przedsiębiorcze, biorą los w swoje ręce, dążą do spełniania marzeń, rozwoju zawodowego i społecznego, pomagają innym. Na zgłoszenia do konkursu czekamy do 22 września 2023 r.
Zobacz więcej na temat: 

Powstanie Warszawskie. "Błyskawica" informowała o bohaterstwie Polaków i bestialstwie Niemców

Od momentu wybuchu Powstania Warszawskiego intensywnie pracowano nad uruchomieniem radiostacji. - Halo, tu mówi "Błyskawica"! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 metra - tak brzmiał pierwszy komunikat nadany 8 sierpnia z gmachu PKO przy ulicy Jasnej. Odczytał go spiker Zbigniew Świętochowski ps. Krzysztof.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach Powstanie Warszawskie

Prof. Łukasz Turski: Oppenheimer nie wymyślił bomby atomowej

- Najmniej trudnym elementem budowy bomby atomowej jest fizyka. Budowa broni jądrowej to jest gigantyczny problem inżynieryjny. I dlatego chciałbym od razu powiedzieć państwu, że nie należy się bać, że szalony licealista w garażu rodzinnym budował bombę przy pomocy dwóch śrubokrętów i młotka - mówi fizyk prof. Łukasz Turski, odnosząc się do historii Roberta Oppenheimera uważanego za "ojca bomby atomowej".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Oppenheimer fizyka bomba atomowa

Ekrany dotykowe w samochodzie. Jak wpływają na nasze bezpieczeństwo?

Wielu kierowców przyzwyczaiło się już do ekranów dotykowych w wyposażeniu samochodów. Korzystanie z nich wymaga większej uwagi, co może wpłynąć negatywnie na nasze bezpieczeństwo na drodze. W związku z tym na rynku pojawiły się auta, w których producenci do ekranu dotykowego dodali kilka podstawowych przycisków.
Zobacz więcej na temat:  Weronika Puszkar Daniel Wydrych Krzysztof Świątek motoryzacja samochód bezpieczeństwo na drodze

Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Krzysztof Globisz Człowiekiem Słowa

Za nami półmetek 9. Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który do 5 sierpnia trwa w Szczebrzeszynie i Zamościu pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. Przyznawana podczas festiwalu nagroda Człowiek Słowa w tym roku powędruje do Krzysztofa Globisza. - To wybitna postać, niewątpliwy człowiek słowa, artysta, a także Mistrz Mowy Polskiej - mówi dyrektor i pomysłodawca wydarzenia Piotr Duda.
Zobacz więcej na temat:  Szczebrzeszyn literatura Martyna Podolska

Zakopane i Sopot - turystyczne i kuracyjne dzieje dwóch miast

Co łączy Zakopane i Sopot? Odpowiedzi na to pytanie można poszukać na najnowszej wystawie "Turyści i Kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach" zorganizowanej przez Zakopiańskie Centrum Kultury i Muzeum Sopotu. Ekspozycja jest opowieścią o niezwykłych miastach położonych na dwóch krańcach Polski, od dekad kojarzących się z odpoczynkiem, ale też z życiem kuracyjnym i sanatoryjnym. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Zakopane Sopot wystawa muzeum

Mularczyk: twierdzenie, że te śmigłowce trzeba było zestrzelić, po prostu jest nieodpowiedzialne i niepoważne

- Monitorujemy sytuację na bieżąco. Rosja nie od wczoraj, nie od dzisiaj prowadzi prowokacje. Narusza przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich. Finlandii, Szwecji. Są to działania, które Rosja prowadzi od dłuższego czasu w charakterze prowokacji, badania zabezpieczeń krajów NATO, przede wszystkim krajów bałtyckich, ale w tym przypadku również Polski - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina Rosja Białoruś wojna 2023 Krzysztof Świątek Arkadiusz Mularczyk