Polskie Radio
Section05
Joanna Żółkowska

Aktorstwo rodzi fikcję? Joanna Żółkowska: starałam się "wskakiwać w życie"

Joanna Żółkowska, aktorka teatralna i filmowa, świętuje w tym roku pięćdziesięciolecie pracy artystycznej. W rozmowie z Joanną Ficińską wskazuje, że aktorstwo rodzi niebezpieczeństwo życia w fikcji. - Czasami miałam wrażenie, że nie stykam się z prawdziwym życiem. Bardzo starałam się więc "wskakiwać w życie" - przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Żółkowska Joanna Ficińska KULTURA aktorstwo

"To jest właśnie Chopin". Joanna Żółkowska o wyjątkowym spektaklu

Już niedługo na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zobaczymy spektakl "Pani Pylińska i sekret Chopina". - Bardzo zależało mi na tym, żeby uteatralnić ten tekst, który nie jest sztuką, tylko adaptacją. Myślałam o tym, że właściwie taka rzecz nie zdarzyła się dotąd ani w dramacie, ani w literaturze, żeby tak pięknie został wpleciony tekst dramatyczny, literacki i muzyczny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktorka Joanna Żółkowska.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Joanna Żółkowska Fryderyk Chopin

"Bez niego bylibyśmy smutniejsi". Wspomnienie Franciszka Pieczki

Ponad sto ról filmowych. Wiele lat spędzonych na scenach teatralnych. Ponad pięćset ról w ramach Teatru Polskiego Radia. To dorobek Franciszka Pieczki, który zmarł w wieku 94. lat. - Bez niego bylibyśmy smutniejsi - nie ma wątpliwości Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia aktorstwo Dwa Teatry Joanna Żółkowska Kazimierz Kaczor Janusz Kukuła

50-lecie pracy artystycznej Joanny Żółkowskiej. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Swoją karierę aktorską zaczęła od roli w spektaklu z epoki romantyzmu. Zagrała Zosię w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego, w Teatrze Starym w Krakowie. Na swój jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej wybrała zaś sztukę francuskiego autora, poświęconą Chopinowi. W reportażu przypominamy sylwetkę aktorki Joanny Żółkowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż aktorzy Joanna Żółkowska Narodowe Czytanie jubileusz Urszula Żółtowska-Tomaszewska Dorota Boniecka-Górny reportaż w Jedynce

"Urodzona w ciszy" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny

W sobotę miało miejsce Narodowe Czytanie. W tym roku czytano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Z tej okazji przedstawiamy sylwetkę Joanny Żółkowskiej, która w prawdzie nie uczestniczyła w tym wydarzeniu, ale swoją karierę aktorską zaczęła właśnie od roli w spektaklu z epoki romantyzmu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż aktorzy Joanna Żółkowska Dorota Boniecka-Górny Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Joanna Żółkowska: mam szczęście, że ułożyło mi się bycie artystką [WIDEO]

- To dziwna sprawa, ale ja nie umiem opowiadać, jak się kreuje postać. Wszystko zależy od tego, jaka to postać, jaki utwór, z jakiego czasu, czy komedia, czy tragedia. Ale zawsze próbuję na miarę własnej wyobraźni zrozumieć, o co chodzi w granej przeze mnie postaci - mówiła w Dwójce Joanna Żółkowska - znakomita aktorka, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Żółkowska aktorstwo Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Lena Ledoff o "Pani Pylińskiej i sekrecie Chopina": połączenie recitalu i spektaklu

W sztuce tkwi wielka siła. Przekonać się mogli o tym widzowie spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina", stworzonego na podstawie prozy Erica-Emmanuela Schmitta. Premiera odbyła się we wtorek (10 maja) w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy". - To połączenie recitalu i spektaklu - mówi Lena Ledoff, pianistka i kompozytorka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Fryderyk Chopin MUZYKA Eric-Emmanuel Schmitt Joanna Żółkowska Paulina Holtz

"Lilka, cud miłości"

Już w najbliższą niedzielę, 27 maja, o godz. 21:05 na antenie Jedynki premiera słuchowiska Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej "Lilka, cud miłości". Adaptacja i reżyseria Waldemara Śmigasiewicza. W świat twórczości i życia Lilki wprowadzają nas cztery wyborne aktorki: Paulina Holtz, Krystyna Tkacz, Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska. Serdecznie zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Magdalena Zawadzka Krystyna Tkacz Paulina Holtz Joanna Żółkowska

Benefis Magdaleny Zawadzkiej. 50 lat na scenie

- Zależy nam na tym, by było to rodzinne spotkanie, polegające na cieplej, spokojnej, mądrej rozmowie. Będzie śpiewać Krystyna Tkacz, będą zaprzyjaźnione z jubilatką aktorki, ale będzie również szansa na rozmowę z kimś, kogo publiczność bardzo kocha - tak benefis Magdaleny Zawadzkiej zapowiadał Janusz Kukuła, organizujący galę.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Magdalena Zawadzka Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia KULTURA Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Krystyna Tkacz Paulina Holtz Joanna Żółkowska