Polskie Radio
Section05
Johann Wolfgang von Goethe

Jacek Cygan: Goethe był bardzo blisko muzyki

- To miejsce zobowiązuje, niezwykła jest ta Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Johann Wolfgang Goethe to największy poeta niemiecki i jeden z najważniejszych europejskich pisarzy i intelektualistów swoich czasów. A trochę o nim zapomnieliśmy - mówił na antenie Dwójki Jacek Cygan, który ze znakomitymi artystami zaprezentuje widowisko muzyczne "Goethe. Profil podwójny" w Teatrze Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan Johann Wolfgang von Goethe Dwójka piosenka KULTURA

Maria Szymanowska. Polska pianistka i kompozytorka, która podbiła Europę

- Gdyby żyła w dzisiejszych czasach, być może nie zwrócilibyśmy na nią większej uwagi. Byłaby jedną z wielu kobiet żyjących zawodowo z muzyki. Ona jednak przyszła na świat ponad 200 lat temu w czasach, gdy czymś niewiarygodnym było, żeby kobieta mogła dokonywać własnych wyborów, niewspierana przez bogatego męża lub protektora - mówiła śpiewaczka Elżbieta Zapolska-Chapelle na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski MUZYKA kompozytor fortepian Johann Wolfgang von Goethe Adam Mickiewicz POLSKA Maria Szymanowska

10.02.2019

Program 2 Polskiego Radia kontynuuje współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie i zaprasza w 2019 roku na nowy cykl słuchowisk pt. "Europa po polsku". W jego ramach, na deskach stołecznej sceny, zostaną wystawione klasyczne dzieła literatury europejskiej w przekładach na język polski. Pierwsza transmisja - "Faust" Goethego w przekładzie Jacka St. Burasa i w reż. Dariusza Błaszczyka - na antenie radiowej Dwójki już w najbliższą niedzielę, 10 lutego. Początek o godz. 16.00.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy RepertuarTeatruPR2019 Dariusz Błaszczyk Johann Wolfgang von Goethe