Polskie Radio
Section05
Kazimierz Nycz

Kard. Nycz: w Dniu Papieskim przeżywamy na nowo pontyfikat papieża Jana Pawła II

Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że dziś wspominamy wybór kard. Karola Wojtyły na papieża oraz jego pontyfikatu. - Chcemy przy tej okazji wchodzić w jego naukę, poznawać tę naukę, poznawać jego dzieło - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazimierz Nycz Jan Paweł II Dzień Papieski papież Karol Wojtyła wiara Kościół Kościół katolicki katolicyzm chrześcijaństwo Msza święta

"Będzie próbą wspólnej drogi". Kardynał Nycz o synodzie biskupów

W Watykanie, w obecności papieża Franciszka, rozpocznie się w sobotę Synod biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". W sesji i uroczystej mszy świętej na rozpoczęcie Drogi Synodalnej XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów weźmie udział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie POLSKA Kazimierz Nycz

"Jezus podniósł związek mężczyzny i kobiety do godności sakramentu". Kard. Nycz o małżeństwie

- Nie wolno i nie ma potrzeby szukać innej definicji małżeństwa, czy wręcz redefiniować małżeństwa, ponad to, że jest to w zamiarze Boga związek mężczyzny i kobiety pobłogosławiony przez Stwórcę - powiedział w Warszawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazimierz Nycz religia wiara chrześcijaństwo katolicyzm Kościół małżeństwo

Kard. Nycz do studentów: między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności

- Możecie z ufnością wchodzić w nowy rok akademicki - powiedział w piątek kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. inaugurującej nowy rok na Politechnice Warszawskiej. Hierarcha podkreślił jednocześnie, że między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności. Jak zaznaczył, to są dwa źródła dane człowiekowi przez Boga. Eucharystia z udziałem studentów i władz uczelni odbyła się w stołecznym kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. W czasie liturgii odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  studia POLSKA edukacja Kościół wiara Kazimierz Nycz społeczeństwo Politechnika Warszawska

"Trzeba dokonywać rozróżnienia między migrantem a uchodźcą". Kard. Nycz o sytuacji na granicy

- Trzeba dokonywać rozróżnienia między migrantem a uchodźcą, czyli między tym, który migruje, bo szuka lepszego, łatwiejszego, bogatszego życia, a tym, który jest uchodźcą, który ucieka przed śmiercią, męczeństwem, przed cierpieniem, głodem - powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie ekumenicznego nabożeństwa "Umrzeć z nadziei", organizowanego przez Wspólnotę Sant'Egidio.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś migracja Kościół katolicki uchodźcy Kazimierz Nycz

Premiera filmu „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie”

W dniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej w Warszawie odbyła się premiera obrazu, który opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III"
Zobacz więcej na temat:  beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego FILM Elżbieta Róża Czacka Stefan Wyszyński Kazimierz Nycz Powstanie Warszawskie Laski

Kard. Wyszyński i matka Czacka beatyfikowani [ZOBACZ WIDEO]

Papież Franciszek włączył do grona błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, oraz matkę Elżbietę Różę Czacką - fundatorkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. List Apostolski odczytał w imieniu papieża w czasie uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie kard. Marcello Semeraro.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo beatyfikacja beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Elżbieta Róża Czacka Kazimierz Nycz Msza święta religia chrześcijaństwo katolicyzm W POLSKIM RADIU

Kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Czacka dołączyli do grona błogosławionych

Papież Franciszek włączył do grona błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, oraz matkę Elżbietę Różę Czacką - fundatorkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. List Apostolski odczytał w imieniu papieża w czasie uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie kard. Marcello Semeraro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo beatyfikacja beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Elżbieta Róża Czacka Kazimierz Nycz Msza święta religia chrześcijaństwo katolicyzm

TYLKO U NAS "Dla dobra Polski był gotów uczynić bardzo dużo". Kard. Nycz o prymasie Wyszyńskim

- Dziś trzeba patrzeć, jak on sobie radził z problemami ponadczasowymi, na pierwszym miejscu bym postawił godność człowieka jako człowieka - powiedział o Prymasie Tysiąclecia w Programie 1 Polskiego Radia metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Nycz aktualności katolickie Kościół wiara katolicyzm Kościół katolicki beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja Stefan Wyszyński Elżbieta Róża Czacka Andrzej Majewski

Popiersie, które "oddaje jego refleksyjność". W Warszawie upamiętniono kard. Wyszyńskiego

W Warszawie na dziedzińcu Domu Arcybiskupów Warszawskich odsłonięto popiersie kardynała Stefana Wyszyńskiego. - To było miejsce jego pracy, spotkań, stąd wyjeżdżał do wielu miejsc w Polsce, będąc prymasem i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski - przypomniał metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  Episkopat Polski Stefan Wyszyński Kazimierz Nycz Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie

12 września beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Nycz: ma być godna, skromna, na miarę pandemii

Kardynał Kazimierz Nycz zachęcił do śledzenia uroczystości beatyfikacyjnej kardynała Wyszyńskiego i matki Czackiej przez media. Metropolita warszawski zaznaczył, że 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie mogło być siedem tysięcy zaproszonych wcześniej osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazimierz Nycz Stefan Wyszyński świątynia opatrzności Msza święta beatyfikacja beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego

Kard. Nycz: fundamentem wolności jest dekalog i sumienie, które broni przed relatywizmem

- Fundamentem wolności i odpowiedzialności jest zawsze dekalog - boże przykazania, i prawdziwe, prawe sumienie, które nas broni przez relatywizmem i subiektywizmem - mówił na Jasnej Górze metropolia warszawski kard. Kazimierz Nycz, przypominając nauki Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara Kazimierz Nycz Częstochowa Jan Paweł II Stefan Wyszyński POLSKA społeczeństwo Jasna Góra

"Bóg nie opuścił walczących mieszkańców stolicy". Kard. Nycz o Powstaniu Warszawskim

- W czasie Powstania Warszawskiego Bóg nie opuścił walczących mieszkańców stolicy. Kapelani sprawowali msze św. i karmili powstańców Ciałem Pańskim - powiedział 1 sierpnia kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. polowej przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie Kazimierz Nycz

"Dla dobra całej społeczności". Apel kard. Nycza ws. szczepień przeciw COVID-19

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zachęca do szczepień przeciwko COVID-19. Hierarcha podkreślił w komunikacie rozesłanym do księży ze swej archidiecezji, że chodzi o "dobro całej społeczności". Poinformował, że przy Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie 12 września br. odbędzie się beatyfikacja działa powszechnie dostępny punkt szczepień.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Koronawirus w Polsce aktualności katolickie Kościół katolicki Kazimierz Nycz szczepienia - raport szczepienia POLSKA Warszawa regiony