Polskie Radio
Section05
Kazimierz Nycz

"Każdy wnosił swój wkład w dojście do wolności ojczyzny". Kard. Nycz o prezydentach RP na uchodźstwie

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy pogrzebowej prezydentów RP na uchodźstwie powiedział, że "wolna Polska była dla nich wspólnym mianownikiem, każdy wnosił swój oryginalny wkład w dojście do wolności ojczyzny. Bez nich ten proces byłby z pewnością uboższy".
Zobacz więcej na temat:  świątynia opatrzności Msza święta Kazimierz Nycz prezydent II wojna światowa komunizm POLSKA społeczeństwo

Uroczystość Wszystkich Świętych. Kard. Nycz: to spotkanie z tymi, którzy spotkali się już z Bogiem

- Tego dnia modlimy się przez wstawiennictwo tych, których są w niebie. W tym roku towarzyszy nam modlitwa o pokój, za uciemiężoną Ukrainę i w wielu innych sprawach, w których czujemy się zatrwożeni czy zaniepokojeni tym, co się w wokół nas dzieje, czy też co dzieje się w nas samych - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej podczas mszy w dniu Wszystkich Świętych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara Dzień Wszystkich Świętych Kazimierz Nycz społeczeństwo Wszystkich Świętych aktualności katolickie

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Blisko 2 tys. osób zmierza na Jasną Górę

Ze stołecznego kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w drogę na Jasna Górę wyruszyła Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Do Częstochowy zmierza blisko 2 tys. pielgrzymów. Tegorocznym hasłem przewodnim są słowa "Syn was wyzwoli".  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół wiara Kościół katolicki Kazimierz Nycz pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa

Kard. Nycz na uroczystości Bożego Ciała: chodzi o pokój, a nie naiwny pacyfizm

Kard. Kazimierz Nycz na zakończenie uroczystości Bożego Ciała powiedział, że "wobec toczącej się obok wojny w Ukrainie trzeba prosić Boga o pokój, bo pokój, a nie wojna jest celem. Papieżowi nie chodzi o naiwny pacyfizm". Zaznaczył, że Kościół wskazuje, że przyczyną wojen jest brak sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało Kościół katolicki Kazimierz Nycz wiara Jezus Chrystus pokój POLSKA społeczeństwo

Boże Ciało. Sylwia Sułkowska o miejscach Adoracji Najświętszego Sakramentu

Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to  jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Zapraszamy do wysłuchania audycji NRPK o monstrancjach i ołtarzach - miejscach Adoracji Najświętszego Sakramentu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Ciało Kościół katolicki aktualności katolickie chrześcijaństwo wiara religia społeczeństwo Kazimierz Nycz

XV Święto Dziękczynienia. Kard. Nycz: wołanie do Ducha Świętego jest w obecnych czasach uzasadnione

Dziś, kiedy świat wychodzi ze skutków pandemii, przeżywa czas okrutnej wojny w Ukrainie, a Kościół heroicznie szuka drogi do młodego pokolenia, potrzeba nam wołania do Ducha Świętego, by odnowił oblicze ziemi - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas XV Święta Dziękczynienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Stefan Wyszyński Jan Paweł II Kościół wiara chrześcijaństwo Kazimierz Nycz beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja społeczeństwo Elżbieta Róża Czacka

Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Msza święta w intencji ojczyny z udziałem pary prezydenckiej

W warszawskiej archikatedrze świętego Jana zakończyła się msza z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Kardynał Kazimierz Nycz w homilii powiedział, że dzisiejsze święto powinno być świętem radości, ale nie można nie przeżywać go w oderwaniu od bieżących wydarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Kazimierz Nycz Andrzej Duda konstytucja konstytucja 3 maja wiara Kościół religia chrześcijaństwo Jan Paweł II Stefan Wyszyński

Kard. Nycz: na ulice naszych miast chcemy wynieść prawdę o Chrystusie Zmartwychwstałym

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpoczęła uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, powiedział, że dziś "nie tylko śpiewamy radosne alleluja, ale tę prawdę o Chrystusie Zmartwychwstałym chcemy wynieść na ulice naszych miast i wyśpiewać Bogu chwałę". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara społeczeństwo Wielkanoc Triduum Paschalne Jezus Chrystus Kościół katolicki aktualności katolickie chrześcijaństwo Kazimierz Nycz

Święto Objawienia Pańskiego. Kard. Nycz: Warszawo, świeć dla innych miast i części Polski

- Trzeba, żebyśmy idąc ulicami naszego miasta wołali za pierwszym czytaniem: Powstań Warszawo; Świeć dla innych miast i części Polski; świeć przykładem jasnego, dobrego chrześcijańskiego życia i otwarcia na wszystkich ludzi potrzebujących naszej pomocy - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. - W tym duchu wyjdziemy spod placu Zamkowego rozpoczynając tegoroczny Orszak Trzech Króli - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki wiara Kazimierz Nycz Trzech Króli

"Wielka, narodowa tragedia". Kard. Kazimierz Nycz o pacyfikacji kopalni "Wujek"

- Strajk okupacyjny w kopalni Wujek był protestem w obronie wolności Polski i godności człowieka pracy - mówił w 40. rocznicę brutalnej pacyfikacji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Podkreślił, że śmierć dziewięciu górników z "Wujka" była "wielką, narodową tragedią".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo PRL kopalnia Wujek komunizm historia PRL Kazimierz Nycz Msza święta Śląsk

"Śmierć została pokonana przez miłość". Kard. Nycz poprowadził procesję żałobną w Warszawie

W Dzień Zaduszny kard. Kazimierz Nycz poprowadził procesję żałobną i odprawił mszę św. za zmarłych duchownych, rządzących i za ludzi kultury archidiecezji warszawskiej. - Śmierć jest odsłonięciem zasłony, która ukaże nam piękno i chwałę Pana oraz blask naszego zmartwychwstania – mówił kard. Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara Kościół chrześcijaństwo Kazimierz Nycz

Kardynał Nycz: obecność na cmentarzach okazją do pytania o sens ludzkiego życia

- Pożegnanie, żałoba oraz obecność na cmentarzach jest okazją do postawienia sobie pytań: "Po co żyję? Jaki to życie na ziemi ma sens? Do czego i do kogo zmierzam?" - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej podczas mszy z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powązki Dzień Wszystkich Świętych społeczeństwo Kazimierz Nycz Kościół

Kard. Nycz: kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II łączyła głęboka przyjaźń

W polskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbyła się msza święta dziękczynna za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, poświęcona również wspomnieniu liturgicznemu św. Jana Pawła II. Nabożeństwu przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Rzym społeczeństwo religia chrześcijaństwo katolicyzm Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Kazimierz Nycz Msza święta Jan Paweł II Karol Wojtyła