Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

PR24 Raport KE ws. praworządności w Polsce. Karnowski: to droga donikąd

- Polska poczyniła daleko idące ustępstwa, prowadzono wielomiesięczne negocjacje, odbyła się też wizyta Ursuli von der Leyen w Warszawie i wszystko było już na dobrej drodze, a za chwilę pojawiła się eskalacja kolejnych wydarzeń. To wydaje się być drogą donikąd - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "Sieci").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT fundusze unijne

Ekspert o siódmym pakiecie unijnych sankcji wobec Rosji

Komisja Europejska przyjęła projekt siódmego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Obejmuje on m.in. zakaz importu rosyjskiego złota. Projekt musi zostać jeszcze zaakceptowany przez Radę Europejską. Siódmy pakiet sankcji nie obejmuje embarga na rosyjski gaz. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Michał Strzałkowski Unia Europejska sankcje gaz ziemny sankcje Unii Europejskiej Ursula von der Leyen

Sprawa Ubera. Rzecznik KE mówi, że nie było "zachęt" do skargi, co innego mówią dokumenty

- Urzędnicy Komisji Europejskiej nie "zachęcali" Ubera ani żadnej firmy do złożenia skargi - przekazała rzecznik KE Sonya Gospodinova pytana o doniesienie francuskiej gazety "Le Monde" o tym, że skargi Ubera na Francję i Niemcy, zostały dobrze przyjęte przez ówczesną komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbietę Bieńkowską. Co innego jest jednak w ujawnionych przez media materiałach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Uber Elżbieta Bieńkowska Unia Europejska polityka GOSPODARKA prawo

Polska wnosi zmiany do planu Wspólnej Polityki Rolnej. Dokument trafi do Komisji Europejskiej

- Przekazujemy Komisji Europejskiej zmieniony Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. - Mam nadzieję, że w najbliższych dniach KE w pełni go zaakceptuje - dodał.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo GOSPODARKA Wspólna Polityka Rolna Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi POLSKA Polska w Unii Europejskiej polityka

Eksperci: wakacje kredytowe mogą skutkować niższym oprocentowanie lokat

Wakacje kredytowe pozwolą nie tylko nie spłacać przez kilka miesięcy kapitału, ale również odsetek. Dla kredytobiorców to ulga. Dla banków obciążenie, które z pewnością będą starały się jakoś sobie skompensować, chociażby nie oferując odpowiednich do stóp procentowych odsetek na lokatach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki kredyt hipoteczny inflacja stopy procentowe NBP

Tranzyt towarów do Kaliningradu. Ziemiec: zachowanie KE to ukłon w stronę Moskwy

- Zachowanie KE jest niepokojące, ponieważ pokazuje, że jest jakaś grupa w elitach europejskich, która gra na osłabienie jedności Wspólnoty. (..) Jest to ewidentny ukłon w stronę Moskwy i prztyczek w nos krajom frontowym UE - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Ziemiec (TVP). Gościem audycji była także Eliza Olczyk (Wprost).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 sankcje Unii Europejskiej Rosja Litwa

Raport KE ws. praworządności w Polsce. Fogiel: zalecenia nie są dla nas wiążące

- Żaden kraj nie przekazywał UE kompetencji ws. ustroju państwa i wymiaru sprawiedliwości. Unia Europejska w żadnym kraju nie ma nic do powiedzenia na temat tego, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Krajowy Plan Odbudowy sankcje Unii Europejskiej reforma sądownictwa sądownictwo Radosław Fogiel Krzysztof Świątek

KE o praworządności w Polsce. Prof. Grabowska: ingerencja w polski system konstytucyjny

- Nasze podejście do tego raportu powinno być spokojne i ostrożne. Sam raport nie ma mocy prawnej, która czyniłaby Polsce krzywdę, niektórzy, którzy chcieliby nas ukarać, mogą ten raport wziąć jako podstawę, ale bezpośredniego przełożenia tu nie ma, co zresztą powiedział sam komisarz Didier Reinders - mówiła o raporcie Komisji Europejskiej dot. praworządności w Polsce prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Krajowy Plan Odbudowy sankcje Unii Europejskiej reforma sądownictwa Antoni Trzmiel sądownictwo

Co dalej z blokadą Kaliningradu? Litwa uwzględni wytyczne Komisji Europejskiej

Szefowa litewskiego rządu Ingrida Šimonyte oświadczyła, że Litwa uwzględni wytyczne Komisji Europejskiej w kwestii tranzytu kolejowego do obwodu kaliningradzkiego. Wcześniej tamtejsze władze podkreślały, że wprowadzenie ograniczeń związane jest z sankcjami Unii Europejskiej nałożonymi na Rosję za wojnę na Ukrainie. Sytuację na bieżąco śledzi nasz korespondent z Wilna Kamil Zalewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Rosja Kaliningrad

KE podwyższa prognozy gospodarcze dla Polski na ten rok. Co w 2023 r.?

Komisja Europejska podwyższyła prognozy gospodarcze dla Polski na ten rok, natomiast na przyszły obniżyła. Według szacunków Komisji polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 5,2 procent. To o półtora punktu procentowego więcej niż przewidywania w maju. W przyszłym roku natomiast PKB Polski wzrośnie o 1,5 procent. W maju Komisja przewidywała, że będzie on o połowę wyższy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa POLSKA rozwój GOSPODARKA

Macron jest dumny ze wspierania Ubera. Media: była komisarz UE również musi tłumaczyć się z lobbowania

Prezydent Francji Emmanuel Macron wypowiadając się dla "Le Monde" oświadczył, że jest dumny ze wspierania Ubera i że "zrobiłby to ponownie". Politico pisze o byłej komisarz UE Neelie Kroes, która miała lobbować na rzecz Ubera zaraz po zakończeniu pracy w Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport transport publiczny taksówki taksówka Uber Francja społeczeństwo ŚWIAT Europa

Raport KE ws. praworządności. Cywiński: nie pozwólmy sobie na meblowanie naszego domu

- Raport Komisji Europejskiej ws. praworządności jest szokujący w swojej wymowie, ale należy podejść do niego ze spokojem i robić swoje. Nie pozwólmy sobie na meblowanie naszego domu - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gościem audycji był także Jarosław Popek (Radio Gdańsk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Polska w Unii Europejskiej