Polskie Radio
Section05
prof. Mieczysław Ryba

Prof. Ryba: twarda postawa Polski to kłopot dla budowy superpaństwa UE w oparciu o ideologię neomarksistowską

- Zapowiedź weta przez Polskę i Węgry to duży problem dla Niemców. Wykorzystują oni pewne przyczółki polityczne w naszym kraju i uruchamiają je w celu stworzenia wewnętrznego nacisku na to, żebyśmy zgodzili się na skrajnie niekorzystne dla nas sytuacje - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie weto Bruksela budżet unijny ŚWIAT Europa

PO wspiera protestujących. Prof. Ryba: w maju były śmiercionośne koperty, teraz są życiodajne marsze

- Jeśli PO chce brać na siebie odpowiedzialność za rozszerzanie się choroby, to proszę bardzo - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk KUL. - Wybory w maju były śmiertelne w maju, koperty śmiercionośne, a teraz marsze są życiodajne, jak widać- dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Złotnicka prof. Mieczysław Ryba społeczeństwo

Prof. Ryba o atakach na kościoły: próbuje się nam zafundować samobójstwo kulturowe Europy

- Ataki na kościoły to pochodna czytania przez kręgi rewolucyjne tego, gdzie jest źródło naszej cywilizacji, kultury i porządku etycznego. Znajduje się ono właśnie w religii chrześcijańskiej. Jeśli chce się wywrócić całe 1000-letnie dziedzictwo, to trzeba uderzyć w to, co jest najważniejsze, czyli w religię - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba aborcja Trybunał Konstytucyjny protest protesty w Warszawie Kościół Kościół i kultura demonstracje

Prof. Ryba: powiązanie praworządności z funduszami elementem budowy unijnego superpaństwa

- Chęć uzależnienia wypłat unijnych środków od tzw. praworządności to nic innego jak wola Berlina i Paryża. Ci, którzy się im nie podporządkują, nie dadzą się scentralizować lub wręcz skolonizować, jak określają to niektórzy politycy, nie otrzymają pieniędzy - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba Unia Europejska Bruksela Polska w Unii Europejskiej fundusze unijne ŚWIAT

Prof. Mieczysław Ryba: niepraworządni są ci, którzy łamią traktaty, nie ci, którzy się bronią

- Jeśli praworządność definiujemy jako przestrzeganie prawa, to prawem podstawowym dla Unii są traktaty. Jeśli w traktatach nie ma możliwości ingerowania w wewnętrzne sprawy Polski, czy innego kraju, to w takim razie niepraworządni są ci, którzy próbują coś wymusić na mniejszych państwach, a nie ci, którzy się bronią - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL.
Zobacz więcej na temat:  polityka Krzysztof Świątek prof. Mieczysław Ryba Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej fundusze europejskie ŚWIAT

"Sprawa trudna dla Tuska i PO". Prof. Ryba o postępowaniu ws. Nowaka

- Trudno będzie tego bronić - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o sprawie Sławomira Nowaka. Jego zdaniem sytuacja wokół zatrzymania jest ciężka dla PO i b. premiera Donalda Tuska. - Pewne rzeczy mogą wychodzić i pokazywać różnie patologie z tamtych czasów - ocenił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba Sławomir Nowak

Prof. Ryba: gdyby prezydentem Warszawy był ktoś z prawicy, PO krzyczałaby o wielkiej katastrofie i szybkiej dymisji

- Możemy mówić o kolejnej katastrofie ekologicznej, a ponieważ Rafał Trzaskowski rządzi już jakiś czas, to można mu zarzucić, że nie zapanował nad sytuacją, nie zajął się nią, ale kandydowaniem w wyborach i polityką ogólnokrajową - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba Rafał Trzaskowski Warszawa Platforma Obywatelska awaria w oczyszczalni Czajka środowisko

Prof. Ryba: niski poziom opozycji osłabia polskie państwo

- Jeśli ktoś myśli w poważnych kategoriach o państwie, toczy debatę na odpowiednim poziomie. Natomiast tu jest małostkowość, która powoduje, że Prawo i Sprawiedliwość jest zwolniona z odpowiedzi na poważne pytania -  powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba opozycja

Prof. Ryba o wystąpieniu Andrzeja Dudy: rodzina najważniejszym elementem programu prezydenta

- Prezydent wymienił rodzinę jako pierwszy i najważniejszy punkt swojego programu, przypomniał nauczanie Jana Pawła II, a więc ustawia swoją prezydenturę fundamentalnie w kontekście najważniejszych sporów i konfliktów cywilizacyjnych, które dotyczą nas jako państwa i narodu, a zarazem całej Europy. To jest manifestacja ideowa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda polityka wybory w Polsce Zgromadzenie Narodowe Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba

Politolog: Budka chce wykorzystać Trzaskowskiego w rozgrywce z Hołownią

- Platforma Obywatelska chce się pozbyć problemu Szymona Hołowni tak, jak SLD pozbyło się Wiosny - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zdaniem gościa "Tematu dnia", szef PO chce wykorzystać w tym celu "Nową Solidarność", stworzenie której zapowiada Rafał Trzaskowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Wąż prof. Mieczysław Ryba Szymon Hołownia Borys Budka Rafał Trzaskowski

"Pusty zapis, wizerunkowy ukłon". Prof. Ryba o ustaleniach dot. praworządności na szczycie UE

- Dla zachodnich negocjatorów zapis o praworządności, który w istocie jest tylko pewnym zawołaniem, był konieczny, żeby mogli przed własną opinią publiczną wylegitymować się, że coś zrobili - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba Bruksela

"Nie pasuje do wizerunku dobrego gospodarza". Prof. Ryba o Trzaskowskim

- Czego oczekują ludzie z tej Polski - nazwijmy to umownie - prowincjonalnej (...), tej normalnej, większościowej? Oni oczekują, kiedy wybierają polityka na jakiś urząd, wyboru gospodarza. (...) Natomiast Rafał Trzaskowski może pasować do każdego wizerunku, ale nie do wizerunku gospodarza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie wybory w Polsce kampania wyborcza Rafał Trzaskowski POLSKA polityka

TYLKO U NAS Prof. Mieczysław Ryba: większość wyborców Bosaka powinna w II turze poprzeć prezydenta

- Wyborcy Krzysztofa Bosaka głosujący w II turze na Rafała Trzaskowskiego to jakiś absurd. Większość z nich pewnie poprze Andrzeja Dudę - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Mieczysław Ryba. Politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ocenił również, że przepływ poparcia dla kandydata Koalicji Obywatelskiej od Szymona Hołowni nie jest wcale oczywisty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2020 wybory w Polsce polityka Andrzej Duda Rafał Trzaskowski Szymon Hołownia Krzysztof Bosak prof. Mieczysław Ryba

"Broni też gospodarczego fundamentu życia Polaków". Prof. Mieczysław Ryba o Karcie Rodziny

- Nie ma w Polsce zgody na pomysły typu małżeństwa homoseksualne, adoptowanie przez nie dzieci, czy seksualizację najmłodszych poprzez ideologię LGBT - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - W dyskusji wokół tematu rodziny mówimy wręcz o sporze cywilizacyjnym i kulturowym. Karta Rodziny stawia rodzinę jako fundament życia społecznego - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba Andrzej Duda rodzina kampania prezydencka wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 wybory w Polsce dzieci rodzice prezydent

Wybory prezydenckie. Prof. Mieczysław Ryba: próba ich zrywania to destabilizacja państwa

- Mamy do czynienia z bojkotem wyborów przez opozycję. I mam tu na myśli nie tylko obecne w Sejmie partie, ale także powiązane z opozycyjnymi ugrupowaniami samorządy. Nie wiadomo, jak one jeszcze się zachowają w odniesieniu do propozycji, które leżą na stole - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 prof. Mieczysław Ryba wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 polityka