Polskie Radio
Section05

Kościół katolicki

tylko u nas Kłamstwa w reportażu o Janie Pawle II. Czego nie powiedziano w dokumencie

W poniedziałek telewizja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego, zatytułowany "Franciszkańska 3". Zdaniem autorów dokumentu kardynał Wojtyła wiedział o problemie pedofilii w Kościele, zanim został papieżem Janem Pawłem II, i jako biskup krakowski dopuścił się w tych sprawach zaniechań. Goście Polskiego Radia 24 i Programu 3 Polskiego Radia rozprawili się z manipulacjami i przekłamaniami w reportażu TVN24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Trójka Krzysztof Ziemiec Jan Paweł II bronimy Jana Pawła II pedofilia TVN

"Celem jest zohydzenie Kościoła i tego, kto personifikuje go w Polsce". Ks. Ołdakowski o materiale TVN24

- W materiale przedstawionym przez TVN24 nastąpiło przyjęcie pewnego założenia, które ma zohydzić Kościół i tego, kto personifikuje ten Kościół jeśli chodzi o Polskę, czyli św. Jana Pawła II - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. Krzysztof Ołdakowski, Jezuita, szef Polskiej Sekcji Radia Watykan.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Watykan religia Kościół HISTORIA społeczeństwo bronimy Jana Pawła II

Ks. dr Dohnalik: postawa moralna Jana Pawła II wobec nadużyć była jednoznaczna

Postawa moralna Jana Pawła II ws. wykorzystania seksualnego małoletnich była zawsze jednoznaczna. Natomiast rozwiązania systemowe powstawały wraz z wiedzą o skali dramatu, nabierając pełnego kształtu dopiero pod koniec pontyfikatu - powiedział ks. dr Jan Dohnalik wykładowca prawa kanonicznego na UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II POLSKA papież KSIĄŻKA społeczeństwo HISTORIA Kościół bronimy Jana Pawła II

tylko u nas Prof. Paweł Skibiński: akta esbeckie dotyczące Kościoła powstawały w kontekście walki z tą instytucją

- Jak każde źródło, poszczególne materiały sporządzone przez Urząd Bezpieczeństwa, a potem Służbę Bezpieczeństwa muszą być poddawane krytycznej analizie. To jest zobowiązanie badacza, także dziennikarza - mówił prof. Paweł Skibiński w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Jan Paweł II służba bezpieczeństwa Watykan komunizm

"Musimy stanąć po stronie prawdy". PiS broni dobrego imienia Jana Pawła II. Znamy treść projektu uchwały

"Parlamentarzyści muszą stanąć po stronie prawdy, a nie komunistycznego oszustwa. (...) Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów" - podkreślają politycy PiS w projekcie uchwały złożonej w środę w Sejmie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Jan Paweł II wiara polityka bronimy Jana Pawła II

Reportaż nt. Jana Pawła II. Prezes TK: mamy do czynienia z budowaniem narracji na podstawie materiałów SB

To bardzo przykra sprawa. Mamy do czynienia z budowaniem narracji na podstawie materiałów Służby Bezpieczeństwa i to wielka szkoda, że w ten sposób próbuje się zniszczyć autorytet papieża Jana Pawła II - oceniła prezes TK Julia Przyłębska, odnosząc się do reportażu "Franciszkańska 3".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jan Paweł II Julia Przyłębska bronimy Jana Pawła II