Polskie Radio
Section05
Krajowy Plan Odbudowy

Odblokowanie KPO dla Polski. Minister Pełczyńska-Nałęcz wskazała termin

Najpóźniej na przełomie marca i kwietnia powinno nastąpić odblokowanie polskiego Krajowego Planu Odbudowy - tak uważa minister funduszy i polityki regionalnej. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wczoraj i dziś rozmawiała w Komisji Europejskiej o możliwości pierwszej wypłaty z KPO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Eksperci: optymizm przedsiębiorców słabnie, gospodarka europejska wymaga zmiany modelu rozwoju

Dalszy spadek zamówień i nie najlepsze dane z przemysłu spowodowały pogorszenie nastrojów przedsiębiorców. Nie jest to dobre, bo osłabia chęci do inwestowania, zatrudniania nowych pracowników itd. Jest to jednak głębszy problem całej Europy, która zbyt wolno wchodzi z kryzysu pocovidowego i musi, w tym Polska, zmienić model rozwoju na oparty bardziej na nowoczesnych technologiach i sztucznej inteligencji. W przeciwnym razie nawet środki z europejskiego planu odbudowy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska inflacja COVID-19

Pieniądze z KPO na obwodnice i autostrady. GDDKiA podpisała dwie umowy inwestycyjne

Pierwsze środki z Krajowego Planu Odbudowy trafiają na budowę i modernizację polskich dróg. 29 grudnia 2023 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały dwie umowy o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO. Ich łączna wartość to ok. 2,3 mld złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fundusze unijne inwestycji infrastrukturalne UE drogi infrastruktura GDDKiA

PR24 Wojciech Jakóbik o programie RePowerEU: ważny jest cel porzucenia rosyjskich surowców do 2027 roku

- RePowerEU to program, który zakłada reindustrializację Europy m.in. w opaciu o OZE zabezpieczoną przez uniezależnienia od Rosji. Najważniejszym - z punktu widzenia Polski - zapisem jest cel porzucenia wszystkich rosyjskich surowców do 2027 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  energetyka pieniądze inwestycje bezpieczeństwo energetyczne POLSKA polityka Polskie Radio 24 Wojciech Jakóbik GOSPODARKA

Do Polski wpłynęło 5 mld euro z KPO. Ekspert: szczególny strumień pieniędzy

- Pieniądze stanowią wsparcie dla restrukturyzacji energetyki, struktury i form zaopatrzenia. Szczególny strumień pieniędzy, jako jedyny, nie jest uzależniony od spełnienia tzw. kamieni milowych, warunków, do których zobowiązało się każde państwo członkowskie - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Robert Grzeszczak.  
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej POLSKA polityka

Na co trafią pierwsze środki z KPO? Minister funduszy przedstawiła listę likwidacji "białych plam"

Szefowa ministerstwa funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w piątek, że pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy mają pomóc zlikwidować "białe plamy" w dostępie do internetu, przeprowadzona ma być z tej puli też termomodernizacja wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz wprowadzony system świadczeń dla zostawiających dzieci pod opieką.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

KPO dla Polski. Saryusz-Wolski: kamieniem milowym była zmiana rządu, a nie argumenty typu "praworządność"

- Blokowanie KPO miało na celu przechylenie szali zwycięstwa w wyborach na rzecz jednej strony. Wszystkie inne argumenty, tzw. praworządność, były fałszywe. Byliśmy świadkami teatrum, aby móc powiedzieć, że "nieprawdą jest jakoby" - mówił w Polskim Radiu 24 eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polskie Radio 24 Polska w Unii Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski POLSKA polityka

Zmiany w regulaminach sądów. Sellin: Bodnar zaczyna wojnę wewnętrzną w środowisku sędziowskim

Goście Programu 3 Polskiego Radia komentowali planowane przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zmiany w sądownictwie. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli: wiceminister kultury Bożena Żelazowska (PSL), Mariusz Gosek (Solidarna Polska), Andrzej Halicki z KO, Marcin Kulasek z Nowej Lewicy, Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta i Jarosław Sellin z PiS. W ocenie tego ostatniego, propozycja Adama Bodnara to ingerencja władzy wykonawczej w sądowniczą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Andrzej Halicki Marcin Kulasek Jarosław Sellin Łukasz Rzepecki sądownictwo Adam Bodnar krs infografika