Polskie Radio
Section05
KulturaPR24

Bronisław Wildstein. "O kulturze i rewolucji"

„O kulturze i rewolucji” to zbiór esejów poświęconych zagadnieniom styku kultury i polityki w Polsce i Europie ostatnich lat. Książkę rozpoczynają rozważania na temat zmierzchu znanej nam dotąd tożsamości europejskiej, ale i roli Europy we współczesnym świecie. Następują po nich szkice o postaciach aspirujących do rządu kulturą i myśleniem dusz, rozważania o współczesnych losach takich pojęć i zagadnień jak wolność, religia, rewolucja, narcyzm czy seks. O swojej książce Bronisław Wildstein mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo polityka Bronisław Wildstein filozofia

Twórcy w cieniu Stalina, czyli o życiu artystycznym w ZSRR

Przez Stalina byli nazywani inżynierami dusz. Traktował ich jako narzędzia do utrwalania we własnym narodzie sowieckiego wzoru ludzkiego życia. Jednak nawet pisarze, w kraju rządzonym przez krwawego dyktatora, nie mogli czuć się bezpiecznie. Piotr Kitrasiewicz, w swojej książce „Artyści w cieniu Stalina. Opowieści biograficzne”, opowiedział o życiu literackim i artystycznym w państwie, w którym nikt nie mógł być pewnym kolejnego dnia. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Józef Stalin stalinizm kino literatura FILM

Kobiety Sukcesu: Judyta Pisarczyk

Judyta Pisarczyk to młoda, utalentowana wokalistka jazzowa. Pochodzi z Raciborza, ukończyła Studia Wokalistyki Estradowej w Katowicach. Obecnie jest studentką trzeciego roku wokalistyki jazzowej w Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. W zeszłym roku zdobyła Grand Prix na Ladies Jazz Festiwal. Tam też współprowadzi chór gospel - Nysa Gospel Choir. O swojej muzycznej pasji Justyna Pisarczyk mówiła w audycji Kobiety Sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  Jazz

Katyń. Premiera miniserialu „Sztafeta” zrealizowanego przez NCK

Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało nową odsłonę kampanii społecznej „Pamiętam. Katyń 1940” połączoną z premierą filmu „Sztafeta”. To wyprodukowany przez NCK pięcioodcinkowy miniserial o Zbrodni Katyńskiej. O kampanii „Pamiętam. Katyń 1940” mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń Narodowe Centrum Kultury Zbrodnia Katyńska

Bajki dla dorosłych, czyli o braku happy endów

Wielu dorosłych mimo upływu lat wciąż ma słabość do bajek, które pamiętają z dzieciństwa. Dziś, w zależności od intelektualnych wymagań i stopnia dojrzałości emocjonalnej, wybierają różne ich rodzaje. Jakie bajki dla dorosłych są obecnie najpopularniejsze? Gościem audycji Kwadratury Kultury byli: Joanna Olech, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, w tym serii Dynastia Miziołków oraz psycholog Jacek Gientka, współautor Bajek dorosłych, które pisał na podstawie doświadczeń zawodowych i rozmów z klientami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 tradycja czytelnictwo czytanie bajek bajki kultura masowa literatura dzieci

Woda w aspektach mistycznych i estetycznych

Poniedziałek Wielkanocny to okazja, aby oblać kogoś bezkarnie odrobiną wody. W audycji Kwadratura Kultury, goście Moniki Małkowskiej: Irena Groblewska, poetka, specjalista od PR i Łukasz Kosowski, historyk sztuki, kurator Muzeum Literatury w Warszawie mówili o tym, jakie znaczenie ma w naszej kulturze woda i jak wpływ wywiera ona na nasze życie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 woda wodór kształty malarstwo tradycja Wielkanoc chrześcijaństwo katolicyzm

Wychodzenie z alkoholizmu. „Rok na odwyku. Kronika powrotu”

„To cud, że żyję” - pisze Katarzyna Nowak w poruszającej kronice rocznego pobytu w zamkniętym zakładzie odwykowym. Autorka wspomina długi proces szukania pomocy i trudną, ale przełomową decyzję, jaką była trudna terapia. Dzięki psychologom i innym pacjentom z czasem zaczęła rozumieć przyczyny swoich zaburzeń i lepiej poznała samą siebie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uzależnienia terapia książki alkoholizm pisarz dziennikarze