Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Warszawie

Józef Brandt. Związki malarstwa z fotografią

- To druga wystawa w polskim muzealnictwie pokazująca związki malarstwa i fotografii. Pierwszą była ekspozycja twórczości Aleksandra Gierymskiego. Ta, która dotyczy Józefa Brandta jest bardziej rozbudowana, bo dysponowaliśmy większym materiałem fotograficznym, pokazujemy 80 fotografii  - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Masłowska, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie malarstwo fotografia Aleksander Gierymski KULTURA wydarzenia kulturalne

„Znaki wolności…” – wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

W listopadzie, w Zamku Królewskim w Warszawie, otwarta zostanie wystawa wpisująca się w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W Polskim Radiu 24 o ekspozycji „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” mówił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojciech Fałkowski Zamek Królewski Warszawa SZTUKA malarstwo

Paderewski – najsłynniejszy Polak, bożyszcze tłumów

- Obecnie nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką gwiazdą był Paderewski. Kobiety marzyły o obięciu pukla jego włosów albo wyszywały sobie na pończochach fragmenty "Menueta", jego najsłynniejszego utworu. Jak się obecnie o tym czyta, na myśl przychodzą gwiazdy rocka albo pop - mówiła w Dwójce dr Magdalena Pinker, kuratorka wystawy "Paderewski".  
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Muzeum Narodowe w Warszawie KULTURA wystawa niepodległość Paweł Siwek

Paderewski przez pryzmat rzeczy, którymi się otaczał

Obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki przekazane w darze przez Ignacego Jana Paderewskiego dla Muzeum Narodowego w Warszawie, ukazują niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie i późniejszą jego karierę polityczną - m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. O wystawie "Paderewski" mówiła w audycji Utracone Odzyskane jej kuratorka dr Magdalena Pinker.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Ignacy Jan Paderewski wystawa Magdalena Ogórek