Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Warszawie

Henryk Siemiradzki. Siła ważnych i wzniosłych tematów

177 lat temu urodził się jeden z najwznioślejszych polskich malarzy - Henryk Siemiradzki. Podawane są dwie daty urodzenia - 12 i 24 października 1843 roku. Różnica wynika z faktu rachuby czasu związanego z przechodzeniem kalendarza juliańskiego („stary porządek“) na gregoriański („nowy porządek“). Nasz kalendarz określa datę urodzenia Henryka Hektora Siemiradzkiego na 24 października. Jako malarz był chyba najbardziej znanym polskim przedstawicielem akademizmu. Kierunek ten w okresie od XVII do XIX wieku odwoływał się do zasad i ideałów sztuki antycznej i renesansowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA artysta malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Krakowie

"Tylko prawda jest interesująca". Reżyser Maciej Pawlicki o festiwalu filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

- Zadaniem historyków, publicystów, dziennikarzy i filmowców jest opowiedzenie prawdy i historii we wszystkich jej wymiarach. Problem polega na tym, że w wielu obszarach została ona zafałszowywana, a próby odkrywania tych „ciemnych stron” spotykały się z wrzaskiem, że nie wolno tykać świętości - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Pawlicki (publicysta i producent). W dyskusji o tym, jak opowiadać językiem filmu o trudnych momentach polskiej dziejów mówili także Anna Ferenc (członek jury festiwalu, reżyser) oraz Krzysztof Nowak (reżyser, producent).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Joanna Lichocka

"Tytan o nadludzkiej sile". Odsłonięto rzeźbę Jana Pawła II autorstwa Jerzego Kaliny

Na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie otwarto instalację "Zatrute źródło" Jerzego Kaliny. Figura papieża ciskającego głaz w czerwoną wodę powstała na okoliczność 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele świata kultury, duchowieństwa i dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pomniki Jerzy Kalina Muzeum Narodowe w Warszawie pamięć religia Kościół POLSKA

"Aria czy barbaria". Rola emocji w sztuce współczesnej

- Dziś uważa się, że człowiek powinien kierować się tylko emocjami, we wszystkich aspektach życia. Trzeba pamiętać że w tak ujmowanej rzeczywistości, gdzie emocje są dobrem najwyższym, gubimy porządek środka, racjonalności, zdrowego rozsądku - mówił w Polskim Radiu 24, dr Janusz Janowski (Związek Polskich Artystów Plastyków). W dyskusji o roli emocji w sztuce wzięli również udział Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW "Zamek Ujazdowski) oraz Piotr Tomaszuk (Teatr Wierszalin).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie

Wejrzeć w koreański świat wierzeń, symboliki i zwyczajów

Ekspozycja, mająca uczcić trzydziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei, jest odpowiedzią na zorganizowaną w Seulu w 2015 roku wystawę "Sztuka polska: niezłomny duch". W "Eurece" o wystawie "Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Muzeum Narodowe w Warszawie korea Korea Południowa Korea Północna muzeum buddyzm

"36 razy Rembrandt" w 350. rocznicę śmierci artysty

Rok 2019 został ogłoszony rokiem Rembrandta, by w szczególny sposób upamiętnić 350. rocznicę jego śmierci. Genialny malarz, rysownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki XVII wieku, zwanego "Złotym Wiekiem". Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje wystawy i przedsięwzięcia kulturalne prezentujące wielkie dzieła mistrza. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa malarstwo Rembrandt KULTURA Anna Stempniak Zamek Królewski Muzeum Narodowe w Warszawie Michał Montowski