Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Warszawie

„Znaki wolności…” – wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

W listopadzie, w Zamku Królewskim w Warszawie, otwarta zostanie wystawa wpisująca się w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W Polskim Radiu 24 o ekspozycji „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” mówił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojciech Fałkowski Zamek Królewski Warszawa SZTUKA malarstwo

Paderewski – najsłynniejszy Polak, bożyszcze tłumów

- Obecnie nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką gwiazdą był Paderewski. Kobiety marzyły o obięciu pukla jego włosów albo wyszywały sobie na pończochach fragmenty "Menueta", jego najsłynniejszego utworu. Jak się obecnie o tym czyta, na myśl przychodzą gwiazdy rocka albo pop - mówiła w Dwójce dr Magdalena Pinker, kuratorka wystawy "Paderewski".  
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Muzeum Narodowe w Warszawie KULTURA wystawa niepodległość Paweł Siwek

Paderewski przez pryzmat rzeczy, którymi się otaczał

Obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki przekazane w darze przez Ignacego Jana Paderewskiego dla Muzeum Narodowego w Warszawie, ukazują niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie i późniejszą jego karierę polityczną - m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. O wystawie "Paderewski" mówiła w audycji Utracone Odzyskane jej kuratorka dr Magdalena Pinker.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Ignacy Jan Paderewski wystawa Magdalena Ogórek

Utracone, Odzyskane. Historia "Pokoju chocimskiego"

"Pokój chocimski" pędzla Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta, przedstawia historyczną scenę zawarcia traktatu pokojowego między Polską a Imperium Osmańskim w Chocimiu 9 listopada 1621 roku. Obiekt wymaga kompleksowych prac konserwatorskich, które mają powstrzymać procesy niszczenia, a także wydobyć wszystkie jego walory artystyczne, historyczne i estetyczne. O „Pokoju chocimskim” mówił w audycji Utracone, Odzyskane Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Muzeum Narodowe w Warszawie Turcja Magdalena Ogórek Zamek Królewski