Polskie Radio
Section05

Narodowe Centrum Kultury

Wystawa "Sadley i uczniowie". Kuratorka: mamy nieprawdopodobnie dużo dzieł Wojciecha Sadleya

- Pomysł narodził się kilka lat temu w związku z rocznicą urodzin prof. Wojciecha Sadleya. Wystawa pierwotnie była planowana rok temu, natomiast ze względu na nasz kalendarz wystawienniczy i pewnie niespodziewane ruchy musieliśmy przesunąć wystawę na kwiecień bieżącego roku. Niestety profesor już nie doczekał jej otwarcia - mówiła w Dwójce Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Kordegarda wystawa Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Sadley KULTURA Dwójka SZTUKA

Robert Piaskowski: chciałbym bardziej umiędzynarodowić Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury ma czerpać z przeszłości, opierać się na teraźniejszości i przede wszystkim patrzeć na to, co przed nami. - Ważne jest to, jak opowiadamy kulturę w kraju i na zewnątrz. To umiędzynarodowienie traktuję jako obecność na najważniejszych forach kultury na świecie, gdzie nie ma kto odpowiadać o kulturze naszego kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Piaskowski, dyrektor NCK.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Robert Piaskowski Martyna Podolska Magda Mikołajczuk

Świąteczne wydanie "Spaceru z kulturą"

W wielkanocną niedzielę (31.03) zapraszamy na świąteczne wydanie audycji "Spacer z kulturą". W Programie 1 Polskiego Radia pojawi się m.in. Robert Piaskowski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury, który podzieli się ze słuchaczami swoimi zamierzeniami oraz przedstawi koncepcję rozwoju instytucji. Gościem audycji będzie także Katarzyna Haber - kuratorka nowej wystawy w galerii Kordegarda, którą oglądać można od 11 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Kordegarda Misteria Paschalia wystawa Robert Piaskowski

"Rozmowa kulturalna". Dyrektor NCK: kultura nie jest tylko dodatkiem do życia

- Nie będzie szczęśliwego społeczeństwa, jeśli nie będzie miało ono dostępu do kultury, także, jeśli nie będą go miały społeczności poza centralnymi ośrodkami miejskimi. Nie będzie też konkurencyjności naszej gospodarki bez silnego jej sprzężenia z przemysłem kreatywnym i kulturą, bo to one decydują dzisiaj o konkurencyjności miast i krajów - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa Robert Piaskowski

"Warto marzyć". Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek - Marzyciel" w Kordegardzie

- To jest opowieść o marzycielu, który śnił o wielkich sukcesach, o opowiedzeniu poprzez muzykę bardzo ciekawych historii, o tworzeniu, o tym, że wybitni Polacy mogą odnieść sukces na arenie międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. Kordegarda zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Jana A.P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, laureata Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel".
Zobacz więcej na temat:  Jan A. P. Kaczmarek wystawa KULTURA

Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" w Kordegardzie

Jan A.P. Kaczmarek jest wybitnym kompozytorem muzyki filmowej, m.in. zdobywcą Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" opowiadającym o Jamesie Matthew Barrie’em, twórcy "Piotrusia Pana". W warszawskiej Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury otwarto wystawę "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" poświęconą właśnie osobie Jan A.P. Kaczmarka i jego dokonaniom. Będzie można ją obejrzeć do 18 lutego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA FILM Jan A.P. Kaczmarek wystawa Tomasz Miara Trójka

100-lecie urodzin Zbigniewa Herberta. Poeta na muralu w centrum Warszawy

Narodowe Centrum Kultury (NCK) upamiętniło przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta muralem w centrum Warszawy. Nowe streetartowe dzieło na kamienicy Tamka 47 jest malarską interpretacją fotografii poety z roku 1963, wzbogaconą o fragment wiersza "Przesłanie Pana Cogito".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo mural Zbigniew Herbert Warszawa Rafał Wiśniewski Tomasz Miara Trójka

Polonez pod ochroną. Polski taniec na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

- Przed wejściem na antenę słuchaliśmy muzyki J. S. Bacha, a przecież ten kompozytor w swoich sufitach francuskich wykorzystywał poloneza. Później polonez pojawiał się w literaturze muzycznej u Fryderyka Chopina czy Wojciecha Kilara - tak o historii tego tańca narodowego mówiła w Dwójce Sylwia Błażej, koordynatorka Konkursu NCK - "Piątka z narodowych".
Zobacz więcej na temat:  polonez - taniec taniec tradycja UNESCO Paweł Siwek Dwójka