Polskie Radio
Section05

Nowoczesna

Czy neonazizm w Polsce to problem marginalny?

W sobotę jedna z telewizyjnych stacji ujawniła wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". " Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Strzyczkowski nazizm faszyzm Adolf Hitler Ruch Narodowy Robert Winnicki Mirosław Pęczak Łukasz Szreiber Joanna Scheuring-Wielgus Wojciech Przybylski Krzysztof Bosak

"Nowoczesna to dziś już projekt agonalny”

W styczniu, wśród osób deklarujących chęć udziału w wyborach do Sejmu, 42 proc. oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość. Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na poparcie 14 proc. wyborców. Tak wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. – Rezultaty badania pokazują stały trend po stronie opozycji, która nie radzi sobie po ostatnich wyborach parlamentarnych – komentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski, publicysta „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Kukiz'15 Prawo i Sprawiedliwość SLD PSL wybory w Polsce sondaże Wojciech Wybranowski

Komentarze polityków po materiale o polskich neonazistach

- Każde działanie tego typu należy w sposób stanowczy zwalczać - ocenił w radiowej Trójce wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując reakcje na reportaż "Superwizjera" o polskich neonazistach. Z kolei rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński stwierdził, że "nie da się pogodzić gloryfikowania Adolfa Hitlera z patriotyzmem". PiS domaga się od szefa MSWiA informacji w sprawie "Dumy i Nowoczesności". Opozycja chce delegalizacji tej organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Sejm PiS SLD POLSKA nazizm faszyzm

"Opozycja podzieliła się w kompromitujący sposób"

– To niezrozumiałe, dlaczego Platforma Obywatelska wprowadziła w kontekście tak skrajnych rozwiązań dyscyplinę partyjną – mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, politolog. W ten sposób ekspert odniósł się do głosowania ws. projektu liberalizującego prawo aborcyjne. Inicjatywa przepadła, m.in. dlatego że część posłów opozycji, pomimo obecności na sali posiedzeń, nie wzięła udziału w głosowaniu.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska aborcja PiS Prawo i Sprawiedliwość Sejm Marek Biernacki

"Wyjmowanie kart do głosowania to akt tchórzostwa"

– Wyjmowanie kart do głosowania to akt tchórzostwa – oceniał w Polskim Radiu 24 Michał Wróblewski, dziennikarz „Faktu”. Podczas procedowania w Sejmie projektu liberalizującego przepisy aborcyjne, autorstwa komitetu „Ratujmy Kobiety”, część polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej nie wzięła udziału w głosowaniu, pomimo obecności na sali posiedzeń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja Prawo i Sprawiedliwość Katarzyna Lubnauer

Publicyści o postawie opozycji ws. aborcji. „Polityczny samobój”

– To, że Platforma Obywatelska wprowadziła dyscyplinę partyjną w takiej sprawie, a także to, że parła do głosowania tak radykalnego projektu, to był polityczny samobój – mówił w Debacie Poranka Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego”, odnosząc się do odrzucenia w pierwszym czytaniu liberalizującego przepisy aborcyjne projektu komitetu „Ratujmy Kobiety”. W Polskim Radiu 24 również komentarz Adama Ostolskiego z Krytyki Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość