Polskie Radio
Section05

PRL

Komuniści w ŚZŻAK. Płużański: to wewnętrznie sprzeczne

- Dla mnie nie ma znaku równości między AK i PZPR, między AK i PRON, AK i SB, czy AK i WSW. To są dwa przeciwstawne bieguny. Jeżeli dzisiaj idee AK-owskie, czyli idee walki o Polskę niepodległą, idee walki nie tylko z niemieckim okupantem, ale również sowieckim, reprezentują osoby spod tych szyldów, to jest to wewnętrznie sprzeczne - mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci

Lato’80 – fala protestów, która zalała PRL

– Głównym czynnikiem, który zapoczątkował masowe demonstracje były wprowadzone przez władze, po raz kolejny, podwyżki cen – powiedział dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji „Pamiętaj – to Solidarność” rozmowa o przyczynach, z powodu których doszło do protestów mających ogromne znaczenie dla losów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fakty opinie ciekawostki sierpień 80 strajki sierpniowe strajki Ursus Stocznia Gdańska Solidarność historia Polski

75 lat od rzezi wołyńskiej. "To nie były symetryczne walki"

11 lipca 1943 roku na Wołyniu rozpoczęła się masowa akcja wymierzona w ludność polską przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) nazwana ze względu na swój brutalny przebieg rzezią wołyńską. Rodzina kompozytora Krzesimira Dębskiego była jedną z wielu, które ucierpiały w wyniku tych wydarzeń. Artysta był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN ZSRR Ukraina UPA wołyń 2018

Historia na dziś: Referendum ludowe w 1946 roku

W czerwcu 1946 odbyło się tzw. referendum ludowe. Obywatele mieli w nim zadecydować o istnieniu Senatu, utrwaleniu przemian gospodarczych wynikających z reformy rolnej oraz wypowiedzieć się w kwestii zachodnich granic kraju. Referendum zostało nazwane "3 x TAK" od haseł propagandowych, które zachęcały do pozytywnej odpowiedzi na trzy pytania. Gościem Polskiego Radia 24 był Patryk Pleskot z IPN.
Zobacz więcej na temat:  referendum

"IPN stał się ofiarą medialnego szumu wokół ustawy"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Modyfikacja przewiduje wycofanie się z przepisów o karze do 3 lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowelizację ustawy komentował prof. Sławomir Cenckiewicz, zastępca przewodniczącego Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sławomir Cenckiewicz IPN

"Bohaterowie tamtego Czerwca są wielkim świadectwem walki o wolność"

Czerwiec 1976 r. był dla Polaków niezwykle ważnym wydarzeniem na drodze do wolności; Radom, obok Ursusa i Płocka, stał się miastem-symbolem, z którego narodziła się późniejsza "Solidarność" - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Radomiu. Listy do uczestników obchodów Czerwca ’76 wystosowali prezydent Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czerwiec 1976 Radom historia Polski Mateusz Morawiecki

Radom - początek wydarzeń Czerwca '76

Kiedy 24 czerwca 1976 roku premier Piotr Jaroszewicz zapowiedział w Sejmie podwyżki cen średnio o 70 proc. w społeczeństwie coś pękło. Sprzeciw wobec decyzji komunistów powiedzieli robotnicy z Radomia, Ursusa i Płocka. W spontanicznym proteście w Zakładach Mechanicznych Ursus brał udział Mirosław Cholewiński. Wydarzenia sprzed 42 lat wspominał w rozmowie z Izabelą Kozłowską. O powodach protestów mówił również dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radom Czerwiec 1976