Polskie Radio
Section05
PRL

"Kazimierz Świtoń przyczynił się do odzyskania suwerenności"

23 lutego przypada 40. rocznica powstania Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach. Była to pierwsza tego typu organizacja, niezależna od władz komunistycznych. Jej głównym twórcą był opozycjonista Kazimierz Świtoń. O powstaniu WZZ mówił w audycji Pamiętaj, To „Solidarność” Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel WZZ Wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katowice Krzysztof Wyszkowski Wolne Związki Zawodowe PRL komunizm Śląsk

Byli esbecy skazani za "ćwiczenia" w stanie wojennym

Warszawski sąd rejonowy uznał emerytowanych gen. SB Józefa S. i Władysława C. za winnych bezprawnych powołań do wojska opozycjonistów w stanie wojennym i skazał ich na kary po dwa lata pozbawienia wolności. O wyroku mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szukała, szef słupskiej "Solidarności", który przebywał w tamtym czasie w wojskowym obozie specjalnym w Chełmnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL IPN Solidarność

40. rocznica powstania Wolnych Związków Zawodowych

40 lat temu, 21 lutego 1978 roku, z inicjatywy Kazimierza Świtonia, powstał w Katowicach pierwszy w Polsce, niezależny od władz komunistycznych Komitet Wolnych Związków Zawodowych. Wydarzenia te w ciągu dwóch lat doprowadziły do powstania 10-milionowego ruchu społecznego, który odmienił Polskę – Solidarności. O historii WZZ mówił w audycji Północ Południe Arkadiusz Kazański (IPN w Gdańsku).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wolne Związki Zawodowe Kazimierz Świtoń Solidarność PRL Katowice robotnicy KOR

„Krótka historia o długiej miłości”, czyli o uczuciu przez ścianę

Pierwszy raz bez krat, siatek i zasuw zobaczyli się na swoim ślubie. O historii Małej i Ju, którzy poznawali się w więzieniu pisząc do siebie za pomocą alfabetu Morse’a opowiedziała w audycji Między Kropkami Angelika Kuźniak, reporterka i współautorka książki "Krótka historia o długiej miłości".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL literatura literatura polska Angelika Kuźniak Ewelina Karpacz-Oboładze stalinizm