Polskie Radio
Section05
PRL

W "złotej klatce". Kulisy pobytu Lecha Wałęsy w Arłamowie

– Lech Wałęsa formalnie nie został internowany, został "zaproszony" na rozmowy z rządem. Rozmów nie było, a Wałęsa był pod "opieką" BOR – powiedział w Kulisach Spraw dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 historyk mówił o półrocznym pobycie byłego przywódcy "Solidarności", w czasie stanu wojennego, w ośrodku rządowym w Arłamowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa stan wojenny PRL Solidarność Jan Kułaj Arłamów

Spór o pomnik w Rząbcu. Internauci bronią oskarżonych

Internauci podpisują petycję w obronie trzech studentów, wobec których toczy się postępowanie sądowe za oblanie czerwoną farbą komunistycznego pomnika w Rząbcu (woj. świętokrzyskie). Postawiony w latach 50. kamień ma upamiętniać walkę oddziałów Armii Ludowej i Sowietów z Żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych. Nawiązuje też do 10. rocznicy powstania Polskiej Partii Robotniczej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL komunizm Armia Ludowa sądownictwo dekomunizacja świętokrzyskie Narodowe Siły Zbrojne Żołnierze Wyklęci

Dezubekizacja uczelni. "Projekt musi mieć szerszy zakres"

Projekt „dezubekizacyjny” w szkolnictwie wyższym zakłada, że osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na uczelniach. W Polskim Radiu 24 komentarz Janusza Olewińskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia  Internowanych i Represjonowanych. O „Konstytucji dla Nauki” mówił też w Polskim Radiu 24 doc. Marek Kisilowski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe PRL Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego historia PRL służba bezpieczeństwa

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL służby specjalne historia PRL Solidarność IPN

"Okupacja hitlerowska była zastępowana sowiecką"

73 lata temu, 17 stycznia 1945 roku wojska Armii Czerwonej weszły do Warszawy - miasta ruin. Jednostki radzieckie i oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zajęły stolicę w jeden dzień. Walki trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił. O wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa PRL ZSRR historia Polski Piotr Dmitrowicz

"Chcemy zasypywać podziały w społeczeństwie"

- "Wolni i Solidarni" to dewiza "Solidarności Walczącej". Chcemy być czynnikiem, który będzie zasypywać coraz głębsze podziały w społeczeństwie. Nasze poglądy nie mogą być takie same jak poglądy partii rządzącej i mojego syna. Chcemy być twórczą opozycją, bowiem taka Polsce jest potrzebna – powiedział w audycji Jeden na Jednego Kornel Morawiecki, lider Wolnych i Solidarnych.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Walcząca Kornel Morawiecki Mateusz Morawiecki PRL służba bezpieczeństwa emerytury mundurowe emerytura Donald Tusk POLSKA

"Chciałam zdefiniować PRL-owski luksus"

- W PRL-u kombinowanie było rozdęte do ogromnych rozmiarów. Wszystko się zdobywało, nic nie było na wyciągnięcie ręki. Stąd były wszystkie zawiści i zazdrości. To był poniżający okres w życiu społecznym, zdobycie najprostszych rzeczy wymagało mnóstwo zachodu. Największym luksusem PRL-u były przywileje, dostęp do czegokolwiek. Jeśli ktoś je miał, to mógł żyć w miarę normalnie – mówiła w audycji Warto Czytać Aleksandra Boćkowska, autorka książki "Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL książki czytelnictwo literatura

Śmierć Jaroszewicza nadal niewyjaśniona. "Absolutny bałagan"

– Na początku XXI wieku, gdy w policji został uruchomiony system identyfikacji odcisków palców, policyjne Archiwum X postanowiło wrócić do sprawy zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów. Zgłoszono się po akta sprawy i okazało się, że z magazynu zniknęły bardzo ważne dowody: cztery folie daktyloskopijne z odciskami palców, które zostały znalezione na miejscu zbrodni – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz Tomasz Sekielski. Gość PR24 mówił także o tym, jak przebiega śledztwo w tej sprawie, czy pojawiły się nowe informacje o motywach zbrodni i czy kiedykolwiek poznamy prawdę o mocodawcach tego zabójstwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Jaroszewicz zabójstwo polityka PRL

Polak pomógł CIA zdemaskować siatkę radzieckich szpiegów

Ujawnione niedawno dokumenty brytyjskiego kontrwywiadu opisują wykrycie w latach 60-tych wielkiej siatki sowieckich „śpiochów” albo „nielegałów” w Wielkiej Brytanii i USA. „Kluczową w tym rolę odegrał Michał Goleniewski, który w polskich służbach pracował dla CIA” - pisze dla POLITICO Calder Walton. O ujawnionych dokumentach brytyjskiego kontrwywiadu mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Bagieński, historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL KGB GRU Wielka Brytania szpieg Instytut Pamięci Narodowej USA Związek Radziecki