Polskie Radio
Section05
Piotr Dmitrowicz

Debata w PR24 Geneza Marca'68. "Należy zadać jeszcze wiele pytań"

Zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Kazimierza Dejmka, protesty studenckie, frakcyjne walki w PZPR i czystki antysemickie. Marzec ’68 to wiele różnych wątków, które w jednym momencie stały się jedną historią. W Debacie Polskiego Radia 24 o genezie wydarzeń marcowych rozmawiali prof. Antoni Kamiński, socjolog, a także historycy – Leszek Rysak i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 PRL historia Polski antysemityzm historia PRL Piotr Dmitrowicz Antoni Kamiński Czechosłowacja Izrael HISTORIA

Premier złożył hołd bohaterom Powstania Styczniowego

Walka powstańców styczniowych była wielkim zobowiązaniem. Dzisiaj walka o lepszą Polskę, bardziej sprawiedliwą i zasobną, jest wykonaniem ich testamentu - powiedział premier Mateusz Morawiecki przy Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej bohaterów Powstania Styczniowego. Wystąpienie szefa rządu transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. O znaczeniu Powstania Styczniowego mówił w PR24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe historia Polski Mateusz Morawiecki Piotr Dmitrowicz

"Okupacja hitlerowska była zastępowana sowiecką"

73 lata temu, 17 stycznia 1945 roku wojska Armii Czerwonej weszły do Warszawy - miasta ruin. Jednostki radzieckie i oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zajęły stolicę w jeden dzień. Walki trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił. O wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa PRL ZSRR historia Polski Piotr Dmitrowicz

Uratował kilkuset Żydów z Holokaustu. Historia A. Ładosia

– To pokolenie polityków ukształtowanych przez II RP, którzy w momencie, gdy stało się jasne, że Niemcy planują zagładę narodu żydowskiego, robili wszystko, by pomóc prześladowanym – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz. Historyk na naszej antenie odniósł się do opisanej na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” historii Aleksandra Ładosia, autorstwa Michała Potockiego i Zbigniewa Parafianowicza, którzy również gościli w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Żydzi II wojna światowa Piotr Dmitrowicz

Gabinet Olszewskiego: rząd, który nie miał prawa powstać

Jan Olszewski w czasach PRL działał w opozycji, był też obrońcą innych opozycjonistów w procesach politycznych. W 1991 roku został premierem, ale już 5 czerwca następnego roku został odwołany. O rządzie Jana Olszewskiego rozmawiali w audycji Nos Kleopatry historycy Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół służba bezpieczeństwa Piotr Dmitrowicz historia Polski Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański

"Tropem Wilczym". Pamięć o Wyklętych na sportowo

Pamięć historyczna o Żołnierzach Wyklętych kultywowana poprzez organizację biegów masowych, rocznicowe wydarzenia w Hucie Pieniackiej, 90 lat od uchwalenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem narodowym, a także rozpoczynający się tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Oto główne tematy, które komentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego bieganie Huta Pieniacka Piotr Dmitrowicz

Debata Poranka: „Komunizm nie został w Polsce rozliczony”

Społeczny Trybunał Narodowy symbolicznie ogłosił infamię, czyli utratę czci i dobrego imienia, dwóch komunistycznych działaczy: Bolesława Bieruta i Stefana Michnika. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o inicjatywie rozmawiali Tadeusz Płużański, przedstawiciel Społecznego Trybunału Narodowego, Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut Łukasz Sobolewski Piotr Dmitrowicz Tadeusz Płużański historia PRL PRL komunizm POLSKA