Polskie Radio
Section05
Polskie Państwo Podziemne

Jan Stanisław Jankowski - zatwierdził Powstanie Warszawskie

68 lat temu, 13 marca 1953 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w sowieckim więzieniu w Moskwie zmarł Jan Stanisław Jankowski, wicepremier i Delegat Rządu RP na Kraj w latach 1943-1945. NKWD aresztowało go w marcu 1945 roku. Sądzony był w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona II wojna światowa Jan Stanisław Jankowski Kraków Londyn POLSKA Polskie Państwo Podziemne

Powstaje wyjątkowe muzeum. Opowie historię Polskiego Państwa Podziemnego

Grupa entuzjastów pracuje właśnie nad stworzeniem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, które przybliży internautom z całego świata fenomen największego w historii ruchu oporu. - To nie tylko Armia Krajowa, ale także na przykład połowa raportów wywiadowczych, które Brytyjczycy otrzymali z okupowanej przez Niemców Europy - mówi o Polskim Państwie Podziemnym Maciej Piwowarczuk z Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Polskie Państwo Podziemne historia Polski

Utworzenie Armii Krajowej. Prof. Panfil: była fenomenem

- Chodziło o stworzenie instytucji, która będzie ponad partyjnymi podziałami. Miała być pozbawiona politycznej afiliacji, miała być ogólnonarodową, ogólnopaństwową, polską armią, nie chłopską, nie socjalistyczną czy narodową - powiedział prof. Tomasz Panfil, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Tadeusz Płużański Armia Krajowa Polskie Państwo Podziemne okupacja niemiecka

Kontrowersje wokół rzekomej zdrady Stanisława Jastera

Stanisław Gustaw Jaster był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wywieziony do obozu KL Auschwitz działał w konspiracyjnym ruchu oporu. Po ucieczce stamtąd brał udział w specjalnych akcjach AK, w tym likwidowaniu zdrajców i konfidentów. W 1943 roku oskarżono go o współpracę z Niemcami. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach po 12 lipca 1943 roku, prawdopodobnie został zabity przez kolegów z konspiracji.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Armia Krajowa II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne Katarzyna Jankowska

"Rozpracować komunistów". Zaprezentowano dokumenty Kontrwywiadu KG AK "Korweta"

Dokumenty Referatu Antykomunistycznego "Korweta" Kontrwywiadu KG AK opisujące wpływy komunistyczne na terenie okupowanej Polski w czasie II wojny światowej zaprezentowano w poniedziałek w stołecznym Archiwum Akt Nowych. Spotkanie odbyło się z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa Stanisław Żaryn

"Niepokonani. Opozycja PRL". Działalność Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

- Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych jest też swego rodzaju miejscem interwencyjnym. Tutaj można zadzwonić, tu można przesłać list, można być pewnym, że w każdej sytuacji pomożemy, na ile jest to oczywiście możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 minister Jan Józef Kasprzyk, szef UdsKiOR. Gościem audycji "Niepokonani. Opozycja PRL" była także Monika Kalinowska, dyrektor jednego z departamentów Urzędu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 opozycja demokratyczna Solidarność PRL Polskie Państwo Podziemne Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa