Polskie Radio
Section05

Polskie Radio 24

"Jestem za życiem". XIII Marsz Świętości Życia

Trzynasty Marsz Świętości Życia przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy, w tym roku pod hasłem "Jestem za życiem". Marsz poprzedziły msze święte odprawione o godz. przez kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i przez bp. Romualda Kamińskiego w katedrze świętych Floriana Męczennika i Michała Archanioła na Pradze. O wydarzeniu mówiła w Polskim Radiu 24 organizatorka marszu Beata Chojnacka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki adopcja

„Świadectwo wrażliwości społecznej premiera i rządu”

– Musimy i chcemy zmieniać nasze podejście w zależności od oczekiwań społecznych – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Podczas Konwencji Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Polska jest jedna” premier zapowiedział nowe pomysły na reformy społeczno-gospodarcze. Do wystąpienia szefa rządu odniósł się w magazynie „Północ-Południe” Andrzej Potocki z tygodnika „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński cit ZUS

„Strzelano tak, by nie wejść w interakcję bojową z Rosją”

Resort obrony USA oświadczył, że sobotnie naloty na Syrię miały przekazać syryjskiemu reżimowi jasny i jednoznaczny komunikat oraz powstrzymać użycie broni chemicznej w przyszłości. Do zaatakowania trzech celów w Syrii użyto 105 pocisków. Na temat ataku wymierzonego w reżim Baszara el-Asada mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Syria USA Rosja Donald Trump Baszar al-Assad Andrzej Talaga broń chemiczna

Sekularyzacja we współczesnym świecie

– Sekularyzacja nie dzieje się ponad głowami ludzi, często wiąże się z prześladowaniami i wykluczeniami – powiedział socjolog dr Michał Łuczewski. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” Jakub Moroz i jego goście zastanawiali się, w jak dużym stopniu zaawansowany jest proces sekularyzacji w dzisiejszym społeczeństwie. Jaki wpływ na marginalizowanie roli religii w codziennym życiu mają postęp technologiczny i naukowy oraz współczesne normy kulturowe?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia

Ponad sto rakiet spadło na Damaszek i pobliskie Homs

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły w nocy z piątku na sobotę serię nalotów w Syrii w odwecie za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w Dumie we Wschodniej Gucie. O atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims. O ataku rakietowym w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz (politolog) Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) i Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Syria Wojna w Syrii Wojciech Cegielski broń chemiczna Baszar al-Assad USA Rosja Francja Wielka Brytania

"PiS dobrze zobaczył, że Polacy nie lubią dzielenia"

Premier zapowiada podczas konwencję PiS w Warszawie tzw. „piątkę Morawieckiego”. To pakiet pięciu zmian przewidujący między innymi - obniżkę składki ZUS i podatku CIT, a także wsparcie dla uczniów, fundusz budowy dróg lokalnych i ułatwienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych. O konwencji PiS mówili w audycji Debata Dnia Michał Wróblewski (publicysta), Kraol Gac (portal Dorzeczy.pl) i prof. Antoni Kamiński (Instytut Studiów Politycznych PAN).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica Platforma Obywatelska Karol Gac Antoni Kamiński Jerzy Jachowicz ZUS cit Mateusz Morawiecki

Dwa sondaże, różne wyniki. Który jest miarodajny?

41 proc. osób deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS, a 23 proc. na PO – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Wiadomości” TVP. Na kolejnych miejscach znalazło się SLD (9 proc.), Kukiz'15 (8 proc.), Nowoczesna (7 proc.) oraz PSL 5 proc. W magazynie Północ-Południe rozmowa z Edytą Hołdyńską z „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  sondaż sondaże Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska