Polskie Radio
Section05
Romuald Traugutt

Orzeszkowa ratuje Traugutta, czyli pisarze wobec powstania styczniowego

Wielu polskich literatów – tych największych, ale i tych nieco już zapomnianych – miało bezpośredni lub pośredni związek z powstańczym zrywem 1863 roku. Walczyli w bitwach, należeli do Rządu Narodowego, pomagali ukrywać się generałom albo starali się, mocą swojego talentu, świadczyć o tym, co wówczas się wydarzyło.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego Adam Asnyk Eliza Orzeszkowa literatura Stefan Żeromski wspomnienie HISTORIA

"Zostałem mężem anioła...". Jaki prywatnie był Romuald Traugutt?

Romuald Traugutt został jednym z patronów 2024 roku. Przywódca powstania styczniowego został powieszony na stokach Cytadeli Warszawskiej w sierpniu 1864 r. Miał wówczas 38 lat. Po egzekucji władze carskie zamierzały wysłać jego córki do internatu w Moskwie i poddać rusyfikacji. W związku z chorobą ich macochy - Antoniny Kościuszko - pomysłu zaniechano. Jakim człowiekiem był Traugutt w życiu prywatnym?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski

Ostatni strzał powstania styczniowego

Jednym z ostatnich aktów powstania styczniowego było powieszenie jego dyktatora Romualda Traugutta na stokach cytadeli w Warszawie 5 sierpnia 1864 roku. To tragiczne wydarzenie, podczas którego straconych zostało także kilku towarzyszy Traugutta - członków Rządu Narodowego, obserwował 30-tysięczny tłum, śpiewając pieśń "Święty Boże".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Styczniowe Legiony HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego

"O powstaniu styczniowym uczono nas w bardzo różny i dziwny sposób". Raszkowska w rocznicę zrywu

- Powstanie styczniowe jest wyjątkowym zdarzeniem w historii. Ważnym dla wielu poprzednich pokoleń. Dla żołnierzy Armii Krajowej, dla ludzi z II RP, ale przede wszystkim dla bohaterów Powstania Warszawskiego, powstańcy styczniowi to były wyjątkowe postacie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dziennikarka Grażyna Raszkowska, opowiadając o powstawaniu filmu pt. "Sprawa Traugutta".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Powstanie Styczniowe Armia Krajowa

Postać Heleny Kirkorowej, czyli wdzięk i uroda w służbie Polsce

Helena Kirkorowa to jedna ze znaczących postaci w drugiej połowie XIX wieku w Polsce. Aktorka, która znana jest przede wszystkim ze swojej pomocy w Powstaniu Styczniowym. To między innymi ona pomagała w konspiracji i ukrywaniu dyktatora tamtego zrywu narodowego - Romualda Traugutta.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe kobieta historie aktor Historia - ludzie Polskie Radio 24 160. rocznica powstania styczniowego