Polskie Radio
Section05

Rosja

Trzecia rocznica aneksji Krymu. "Brak zmian na lepsze"

– Jeśli mówimy o przestrzeganiu praw i wolności, wypowiedzi czy zgromadzeń, to trzeba zauważyć ścisłą kontrolę ze strony państwa – mówił w trzecią rocznicę rosyjskiej aneksji Krymu Nariman Dżelal, lider społeczności tatarskiej na Krymie. 18 marca 2014 roku mimo protestów ze strony Ukrainy i państw zachodnich, Władimir Putin podpisał traktat o przyłączaniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Dwa dni wcześniej zorganizowano referendum ws. statusu Krymu. Społeczność międzynarodowa nie uznała go, bo zostało przeprowadzone w warunkach rosyjskiej interwencji wojskowej na półwyspie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krym Tatarzy krymscy wojna na Ukrainie

Protesty na Białorusi. W tle podatek od darmozjadów?

Białorusini występują przeciwko prezydenckiemu dekretowi, na mocy którego osoby niepracujące co najmniej 183 dni w roku są zobowiązane do uiszczenia specjalnego podatku. Potocznie jest on nazywany podatkiem dla nierobów lub darmozjadów. Czy tylko ta danina jest przyczyną protestów, czy też demonstracje mają głębszy wymiar? O tym w audycji 7 Dni: Wschód mówili Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Jakub Biernat (TV Bielsat).
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mińsk Aleksander Łukaszenka Polskie Radio 24

Ekspert OSW: na Białorusi mamy stan przedrewolucyjny

Sytuacja może wymknąć się władzom spod kontroli. Reżim się wypalił i nie ma pomysłu, jak rozmawiać z ludźmi - straszy ich Rosją, Majdanem. Dochodzi do brutalnych zatrzymań po protestach - to może wywołać oburzenie ludzi i doprowadzić do ruchów na większą skalę - o tym mówił Kamil Kłysiński, ekspert OSW, w rozmowie z Agatą Kasprolewicz, komentując protesty antyrządowe na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś Europa Ośrodek Studiów Wschodnich protest Agata Kasprolewicz Unia Europejska Ukraina