Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Piotr Plebaniak o polityce USA: konflikt nie tylko z Chinami

- Atakując dwóch najsłabszych przeciwników, Amerykanie zyskują przewagę, wypadają z gry Rosja i Niemcy, zostają Chiny, które bez tych dwóch państw nie mają szans na zbudowanie bloku gospodarczego. Wojna na Ukrainie jest elementem tej rozgrywki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, ekspert ds. relacji Chiny-Tajwan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja serwis wschodni NATO Chiny Tajwan USA Azja Rafał Dudkiewicz

Rocznica upadku rządu w Kabulu. Dr Gajda: część osób, które wówczas uciekły, wróciła do Afganistanu

- Oficjalnie uciekło kilkadziesiąt tysięcy osób. Natomiast obecnie dostępne są informacje, które mówią o tym, że wiele z tych osób wróciło do Afganistanu w ciągu tego roku. Tak że w tym momencie jedynie część z nich została na wygnaniu. Są to osoby, które obawiają się represji ze strony talibów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jakub Gajda, afganolog.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dutkiewicz Polskie Radio 24 Afganistan Kabul talibowie

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Prokuratura: szczególne miejsce w raporcie zajmują dzieci

Od początku pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę odnotowano w tym kraju 41 tysięcy 893 przestępstwa, które zostały popełnione przez rosyjskich obywateli. Poinformowała o tym na za pośrednictwem platformy Telegram służba prasowa Prokuratora Generalnego Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne

Zełenski z apelem do Ukraińców. Ostrzegł przed zbliżaniem się do rosyjskich baz

Wołodymyr Zełenski zaapelował o ostrożność do swoich rodaków znajdujących się na terenach okupowanych przez rosyjskie wojsko. Ukraiński prezydent w wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował, że doniesienia o wybuchach na tych obszarach przychodzą każdego dnia i każdej nocy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Rosja Wołodymyr Zełenski

PR24 "Nowa żelazna kurtyna zapada na linii Bugu". Prof. Boćkowski o szansach Polski w Europie

- Dopiero od kilku lat, od czasu brexitu, Unia Europejska jest oparta o politykę dwóch stolic - Paryża i Berlina, jest pewna luka, którą można wypełnić - mówił w Polskim radiu 24 Mateusz Piotrowski z PISM analizując szanse na wzrost znaczenia Polski w Unii Europejskiej. - Stara żelazna kurtyna pokazała rolę Niemiec, nowa żelazna kurtyna na pewno wzmocni rolę Polski i na pewno zmieni układ sił w całej Europie - sekundował prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku dodając, że "nowa żelazna kurtyna zapada na linii Bugu i nie tylko".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022

PR24 Wyniesione dokumenty zaważą na losie Trumpa? Lasota: będzie wysuwany argument, że się pomylił

- Donald Trump zapewnił, że on te tajne dokumenty odtajnił, ale nawet pro-trumpowi prawnicy nie wysuwają tego argumentu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, korespondent polskich mediów w USA, komentując sprawę przeszukań w rezydencji byłego prezydenta USA. - Będzie wysuwany argument, że się pomylił, albo nie wiedział - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Irena Lasota USA Ameryka Ameryka Północna Donald Trump

Prof. Grochmalski: Niemcy okazały się krajem, który prowadził do podejmowania przez UE absurdalnych decyzji

Dziennikarze niemieckiego "Die Welt" twierdzą, że "Polska ma potencjał, by stanąć u boku kluczowych krajów Unii Europejskiej". - Niemcy grały na dominację gospodarczą, ale ten model w sytuacji konfrontacji z agresywną Rosją okazał się niewłaściwy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Więcej świata Paweł Lekki Europa Stany Zjednoczone Niemcy Unia Europejska