Polskie Radio
Section05

SZTUKA

11. Graduation Show w School of Form, czyli głos nowego pokolenia projektantów

Jak wygląda przyszłość projektowania? Odpowiedzi warto szukać na wystawie Graduation Show, czyli przeglądzie prac dyplomowych absolwentów i absolwentek School of Form. To już 11. edycja wydarzenia, które stało się barometrem młodego designu: od współczesnego rzemiosła po sztuczną inteligencję, od eksperymentów z tkaniną po spekulatywne wizje mody. W tym roku swoje projekty prezentuje aż 80 osób kończących studia na kierunku wzornictwo Uniwersytetu SWPS - z odwagą, uważnością i świeżym spojrzeniem na świat.
Zobacz więcej na temat:  wystawa KULTURA design projektowanie mody projektowanie rzemiosło

Julian Fałat. "Brak pieniędzy zmusił go do zainteresowania akwarelami, na farby olejne nie było go stać"

 – Znana powszechnie skłonność Fałata do malowania śniegu dowodzi wybrania przez niego drogi najtrudniejszej, wśród farb wodnych nie ma bowiem farby białej – podkreślała Aldona Kołodziejska w radiowej audycji. 96 lat temu, 9 lipca 1929 roku, zmarł Julian Fałat, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, przedstawiciel realizmu i impresjonistycznego pejzażu.
Zobacz więcej na temat:  Julian Fałat malarstwo

"Blask Montparnasse'u". Sylwia Zientek tropem bohemy międzywojennego Paryża

- Artystki i artyści z Montparnasse'u to były osoby, które emigrowały i bardzo często spędzały w Paryżu resztę swojego życia, miały często obywatelstwo francuskie. Więc formalnie byli obywatelami obcego kraju i w czasach PRL-u nie mieli szansy być potraktowani jako polscy artyści - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Blask Montparnasse'u".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Sylwia Zientek Paryż KULTURA KSIĄŻKA Dwójka emigracja

Dziecięce oblicza w kubistycznym świetle. Malarstwo Tadeusza Makowskiego

"Kapela dziecięca", "Karnawał dzieci z chorągiewką" oraz "Dzieci z turoniem" – to chyba najbardziej znane obrazy Tadeusza Makowskiego. Malarz, rysownik i grafik, jeden z czołowych reprezentantów sztuki polskiej XX wieku. Zainspirowany folklorem, zwykle uwieczniał mieszkańców wsi i otaczającą przyrodę, często podejmował też temat karnawału i teatru. Zasłynął jednak przede wszystkim jako portrecista dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla malarstwo Tadeusz Makowski KULTURA Dwójka

Z magazynów Musée d'Orsay na wystawę stałą. Rok Olgi Boznańskiej w Paryżu

- Z okazji Roku Olgi Boznańskiej we współpracy z Ewą Bobrowską zainspirowaliśmy Musée d'Orsay, żeby ze swoich magazynów wyjęło 3 prace malarki i przedstawiło je szerszej publiczności. Znajdują się w tej chwili w sali nr 69. Bardzo się z tego cieszymy. Muzeum to co roku odwiedzają miliony osób. Daje to Oldze Boznańskiej ogromną widoczność - mówiła w Dwójce Joanna Wajda, dyrektorka Instytutu Polskiego w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska Paryż Joachim Ciecierski Dwójka Musee d'Orsay malarstwo KULTURA Rok Olgi Boznańskiej Instytut Polski Joanna Wajda

"Szekspir w parku" wrócił do Wilanowa. Na plenerowej scenie aż dwie sztuki

Tego lata ponadczasowe dzieła Williama Szekspira ponownie goszczą w malowniczych ogrodach Pałacu w Wilanowie. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia widzowie zobaczyć mogą dwa spektakle: "Sen nocy letniej" oraz "Wieczór Trzech Króli". Obydwa wyreżyserował John Weisgerber. Na plenerowej scenie pojawią się między innymi: Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski, Jakub Wons, Hanna Konarowska-Nowińska, Magdalena Smalara i Sandra Staniszewska-Herbich. Spektakle są darmowe, należy jednak wykupić bilet wejścia na teren Pałacu.
Zobacz więcej na temat:  Wilanów William Szekspir TEATR tamara arciuch Bartek Kasprzykowski

Anna Dymna i Jerzy Radziwiłowicz z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" 2025

Anna Dymna i Jerzy Radziwiłowicz zostaną odznaczeni Wielką Nagrodą na Festiwalu "Dwa Teatry" 2025. Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej przyznawane jest od 2006 roku. Do tej pory statuetkę otrzymało 30 wybitnych aktorów. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Dwójka TEATR KULTURA Anna Dymna Jerzy Radziwiłowicz Stary Teatr w Krakowie Maciej Wojtyszko Adam Wojtyszko Teatr Polskiego Radia Teatr Telewizji

Zwiedzamy i niszczymy. Liczy się oryginalne selfie, a nie dzieło sztuki

W słynnej florenckiej Galerii Uffizi turysta uszkodził XVIII-wieczny obraz. Zwiedzający chciał zrobić atrakcyjne selfie, niestety potknął się i uszkodził dzieło. To nie pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie. Władze muzeów i galerii coraz częściej decydują się na wprowadzanie większych ograniczeń dla zwiedzających. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka muzeum Mark Rothko Florencja KULTURA malarstwo Vincent van Gogh

Jest plan ewakuacji dzieł sztuki. Na wypadek inwazji Rosji

Polska przygotowuje plan ewakuacji najważniejszych dzieł sztuki na wypadek ataku Rosji - informuje "Financial Times". Ministra kultury Hanna Wróblewska w rozmowie z brytyjskim dziennikiem przyznała, że "plan częściowo oparty jest na doświadczeniach uzyskanych podczas pomocy Ukrainie w ukrywaniu jej dzieł sztuki po rozpoczęciu się rosyjskiej inwazji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA malarstwo Rosja Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego