Polskie Radio
Section05
SZTUKA

"Przebłysk" Michała Wirtela: kolejna wystawa w CSW Zamek Ujazdowski w ramach {Project Room}

Wystawa "Przebłysk" autorstwa Michała Wirtela właśnie została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. To kolejna już wystawa w ramach 12. edycji programu {Project Room} skierowanego do młodych artystów. Dzięki niemu młodzi artyści mogą zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie SZTUKA Aleksandra Dobieszewska Radosław Nałęcz Trójka

Zygmunt Vogel - ulubiony "Ptaszek" Stanisława Augusta Poniatowskiego

20 kwietnia 1826 roku zmarł Zygmunt Vogel, przez przyjaciół i króla nazywany "Ptaszkiem". Najbardziej znany jest ze swoich sielskich akwareli i rysunków, na podstawie których po II wojnie światowej odbudowano niektóre budynki w stolicy. Artysta nie ograniczał się jednak wyłącznie do malarstwa - swoich sił próbował w litografii, projektował katafalki, a także spełniał się w roli wykładowcy. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy historia Polski SZTUKA Warszawa Łazienki Królewskie malarstwo Stanisław August Poniatowski HISTORIA

Nieoczywiste połączenia, nieoczywiste dzieła: wystawa w Jeleniej Górze

Podobno są kolory i materiały, które do siebie nie pasują. Ale w dzisiejszym świecie owo "niedopasowanie" okazuje się wcale nie tak oczywiste. Więcej, może być nawet zaletą! I artyści z Jeleniej Góry właśnie udowodnili, że z powodzeniem można połączyć ze sobą tak na pierwszy rzut oka odległe od siebie techniki, jak tynk, szkło, malarstwo, jedwab i ceramika.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa Jelenia Góra malarstwo Justyna Grabarz Trójka

Czy w czasach sztucznej inteligencji sztuka jeszcze istnieje? Jeśli tak, to czym jest?

W kalendarzu Światowy Dzień Sztuki to właśnie 15 kwietnia. Ale czym właściwie jest sztuka i po co ona człowiekowi? W czasach, kiedy AI coraz śmielej wkracza w rejony zastrzeżone, wydawałoby się, tylko dla człowieka, pytanie o to jest niezwykle ważne: część badaczy uważa, że właśnie tworzenie sztuki odróżnia człowieka od zwierzęcia. A co się stanie, kiedy sztuczna inteligencja zacznie tworzyć sztukę – czy stanie się równa ludziom?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo MUZYKA architektura Banksy Justyna Grabarz Trójka

60. Biennale w Wenecji - polski projekt odbiciem hasła "Obcokrajowcy są wszędzie"

- Za tym projektem stoi kolektyw Open Group, czyli Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Pavlo jest w Ukrainie i służy w tym momencie w armii, Yuriy mieszka we Wrocławiu i częściowo w Berlinie, a Anton mieszka w Nowym Jorku. Sama praca również dotyczy uchodźców i osób, które rozproszyły się dzisiaj po całym świecie, uciekając przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II" zgłoszonego na tegoroczne Biennale w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA dzieła sztuki Jakub Kukla Wenecja Biennale w Wenecji obcokrajowcy Dwójka Marta Czyż KULTURA

"Matka" Witkacego w Teatrze Ateneum. Agata Kulesza: weszłam w to dosyć odważnie

- Wielkie diwy teatralne grały tę rolę. Teraz kolej na mnie i początkowo byłam przerażona, bo dla mnie  Śląska, Mikołajska i Lassek to są pomniki. A później powiedziałam: "co ty się przejmujesz, Agata, już masz tyle lat, takie doświadczenie w tym zawodzie, że możesz śmiało w to wejść", i weszłam. Wydaje mi się, że dosyć odważnie. Jak spadać, to z wysokiego konia - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Agata Kulesza o swojej roli w jednej z najsłynniejszych sztuk Witkacego pt. "Matka", którą można zobaczyć w Teatrze Ateneum w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Agata Kulesza Teatr Ateneum SZTUKA TEATR Stanisław Ignacy Witkiewicz Anna Augustynowicz