Polskie Radio
Section05
SZTUKA

Adam Bujak. Posłuchaj wspomnień fotografa Jana Pawła II

– Zostałem fotografem, aby uwieczniać rzeczywistość, z którą ludzie często się nie spotykają, jak codzienność mnichów kamedułów, kompletnie zamkniętych przed światem, a nawet życie prywatne Jana Pawła II. Te wszystkie wspaniałe wydarzenia, których ludzie nie byli w stanie zobaczyć, a których ja byłem świadkiem. To właśnie nimi chciałem się podzielić – mówił Adam Bujak na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA fotografia fotograf Jan Paweł II zdjęcia artysta

Irena Jun: przez poezję byłam przeprowadzana jak przez las, w którym ma się zdarzyć coś cudownego

Irena Jun jest uznawana za mistrzynię słowa i jedną z najlepszych odtwórczyń ról beckettowskich. Mając 88 lat, powróciła w monodramie "Stara kobieta wysiaduje" do Teatru Studio. Właśnie tam, w roku 1988, to dzieło Tadeusza Różewicza miało swoją premierę. Z aktorką rozmawiają Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Studio Irena Jun Tadeusz Różewicz Cyprian Kamil Norwid Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Trójka

Prof. Andrzej Szczerski o wystawach w Muzeum Narodowym w Krakowie

- Wyspiański, jak wiemy, pracował w technice pastelu na papierze - najbardziej delikatnej technice, która pod wpływem zbyt dużej ilości światła niszczeje i blaknie. Musimy ograniczać ilość światła, ilość godzin odsłonięcia tej wystawy i de facto co roku wymieniać te obiekty - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Można tam oglądać kolejną serię dzieł Wyspiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Andrzej Szczerski Muzeum Narodowe w Krakowie Stanisław Wyspiański wystawa dzieła sztuki

Sztuczna inteligencja wkracza do świata sztuki. Czy w przyszłości zastąpi artystów?

Konferencja "Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?" to wydarzenie otwierające przestrzeń do debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. O konferencji, która odbędzie się w Łodzi 14 maja, opowiadał dr hab. Tomasz Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz malarstwo sztuczna inteligencja konferencja Łódź KULTURA

Polskie Radio 24 Zdjęcie ikona "Czas apokalipsy". "Stan wojenny w pigułce"

Chris Niedenthal to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów polskiej historii. Jest autorem zdjęcia ikony stanu wojennego "Czas Apokalipsy". W Polskim Radiu 24 audycji "Głębia ostrości" przyznał, że to nie jest najlepsza fotografia, jaką zrobił. - Ale najważniejsza - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chris niedenthal fotografia zdjęcia stan wojenny historia Polski POLSKA społeczeństwo KULTURA

Prof. Wojciech Fałkowski: gabinet porcelany pokazywał pozycję króla wśród innych monarchów

- Porcelana była białym złotem, przedstawiała ogromną wartość. W siedzibie króla taki gabinet porcelanowy pokazywał jego pozycję wśród innych monarchów europejskich. Dlatego powstanie galerii porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie jest czymś, co bardzo dobrze pasuje do profilu rezydencji monarszej, a także wzbogaca naszą ekspozycję stałą - mówił w Dwójce dyrektor Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  porcelana Zamek Królewski Wojciech Fałkowski wystawa Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka

Polskie Radio 24 "Obcokrajowcy są wszędzie". 60. Biennale Sztuki w Wenecji

W tegorocznym Biennale uczestniczy 87 krajów. Polski pawilon w Wenecji prezentuje portrety świadków wojny na Ukrainie - "Powtarzajcie za mną II" - gdzie można obejrzeć sugestywne filmy z 2022 i 2024 roku, których bohaterami są cywilni uchodźcy ukraińscy. O tegorocznym Biennale mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Napiórkowska - historyk sztuki, kulturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wenecja Biennale w Wenecji Włochy KULTURA wystawa Maja Kluczyńska