Polskie Radio
Section05

TEATR

"Uciechy staropolskie". Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Jarosława Kiliana

Sięgamy do tej tradycji wskrzeszając w radiowym teatrze wyobraźni  polskie sztuki teatralne sprzed ponad 400  czy 300 lat….Wierzymy, że "proste, a tak urocze, jak rzeźby wiejskich świątkarzy, malowidła na szkle lub ryciny jarmarczne przypominające rzeźby lepione z chleba” dawne  teksty cieszą formą, humorem i tematami wciąż żywymi dla współczesnych Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia słuchowisko Jarosław Kilian jarosław gajewski Krzysztof Godlewski Maciej Zuchowicz

"Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów". Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Janusza Kukuły

Dramat historyczny Tomasza Lerskiego powstał w związku z 229 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akcja słuchowiska nie dzieje się jednak ani w Warszawie, ani w Polsce. Autor umieścił ją w realiach dworów panujących Berlina, Petersburga i Wiednia.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia słuchowisko Tomasz Lerski konstytucja 3 maja Janusz Kukuła Henryk Talar Olgierd Łukaszewicz Ewa Kania Krzysztof Gosztyła Andrzej Ferenc Andrzej Mastalerz Maciej Gudowski

"Warto przypomnieć sobie, że są sprawy ważne i ważniejsze". Wojciech Tomczyk o "Bezkrólewiu" w Teatrze Telewizji

- Ta szuka stanie się przedmiotem powszechnej debaty, przykryje koronawirusa i sprawi, że na chwilę o nim zapomnimy. Dlatego warto obejrzeć to przedstawienie i przypomnieć sobie, że są sprawy ważne i ważniejsze - powiedział w Polskim Radiu 24 dramaturg Wojciech Tomczyk, autor "Bezkrólewia". To opowieść o współczesnym świecie z widocznym kontekstem katastrofy smoleńskiej wyreżyserowana przez Jerzego Machowskiego, będzie miała swoją premierę 27 kwietnia w "Teatrze Telewizji" Programu 1 Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko religia wiara chrześcijaństwo TVP

Jak ocalić świat na małej scenie? Małgorzata Sikorska – Miszczuk oraz Paweł Łysak

- Teatr diagnozuje świat, w zgodzie z jakąś prawdą, która jest doświadczeniem wywiedzionym z osobistych historii. Wznosi się jednak o piętro wyżej, dotyka czegoś bardzo duchowego, tej naszej ludzkiej niemożności, pokazując nam, że nasza miłość jest zawsze ułomna - mówiła w Polskim Radiu 24 - dramatopisarka i scenarzystka, Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Gościem audycji był także reżyser spektaklu "Jak ocalić świat na małej scenie?", Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kino reżyser Polskie Radio 24

Online, czyli kultura w czasach epidemii

- Na przeniesieniu kultury do internetu najbardziej tracą sztuki wizualne. Kino jest sztuką "płaską", możemy je podziwiać na ekranach monitorów. Przeniesienie rzeźby i malarstwa do sieci nie jest już tak oczywiste - mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska, wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Gośćmi byli również dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski oraz filmoznawca dr Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA internet koronawirus kino sztuki wizualne

Gustaw Holoubek – był wybitny z godnością

Tak, ta godność, ta wielkość emanowały z jego oblicza chyba zawsze – nawet w młodości, kiedy w "Gangsterach i filantropach" zagrał "Profesora", genialnego szefa szajki złodziei. Dzisiaj mija 97 lat od narodzin jednego z najwybitniejszych polskich aktorów w historii. Przyszedł na świat 21 kwietnia 1923 roku w Krakowie. Tam spędził swoje dzieciństwo, tam rozpoczął naukę i jeszcze przed wojną zdał maturę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Gustaw Holoubek FILM aktor aktorstwo

Redbad Klynstra-Komarnicki: epidemia to idealny czas, by spojrzeć na swoje życie i jego sens

- Kiedy nie możemy działać, szukamy przestrzeni. Dla wszystkich, którzy są w przymusowej sytuacji nierobienia tego, co do tej pory, to idealny czas, by spojrzeć na swoje życie i jego sens - powiedział w Polskim Radiu 24 Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor. Gościem audycji był również Miłosz Lodowski, publicysta i grafik. 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce FILM SZTUKA KULTURA Redbad Klijnstra Magdalena Piejko artysta

"Szto słucziłos w katinskom liesu". Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Popełniona 80 lat temu w Katyniu koło Smolenska zbrodnia na oficerach Wojska Polskiego wzbudza szok i niedowierzanie aż do dziś. Po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, Rosjanie wzięli do niewoli 240 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, których po aresztowaniu przekazali nie do obozów jenieckich, ale bezpośrednio siepaczom z NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia słuchowisko Tomasz Lerski Katyń Olgierd Łukaszewicz Henryk Talar Mirosław Wieprzewski Szymon Kuśmider Leon Charewicz Sławomir Pacek Marcin Troński Robert Czebotar Tomasz Borkowski Maciej Gudowski