X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Tomasz Piotrowski

Magazyn Reporterów - "Bliżej ludzi": "Pod dobrą datą"

Polskie Radio Białystok słynęło niegdyś z reportaży o niepowtarzalnej poetyce, wyrosłych z białostockiej gleby, tryskających humorem sytuacyjnym i językowym. 15 lat temu nazywano je "Teatrem naturalnym". Mówiono też o białostockiej szkole reportażu. Dziś nikt już nie używa tej nazwy, ale stare, archiwalne nagrania ciągle intrygują i bawią.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski POLSKA Białystok Andrzej Zakrzewski Anna Bogdanowicz

"Wyrwać się w świat"

Wieś Osowa Sień na Białostocczyźnie. Ludność po PGR-owska, zdegradowana, zapomniana, żyje w zastoju. Młodzież z biednych, wykolejonych rodzin chce się wyrwać z marazmu otoczenia i rozpitego środowiska. Jedną z dróg odbicia jest sport. Ile w tej sytuacji mogą zdziałać mądrzy nauczyciele i współpracujący z nimi samorząd ? Doprowadzają wiejską drużynę LZS do I Ligii lekkoatletycznej. W szkole nie ma jeszcze sali gimnastycznej, ale młodzi wygrywają kolejne krajowe zawody. Marzą o mistrzostwach świata, olimpiadach...I nie są to marzenia pozbawione podstaw. Tajemnicą tych sukcesów jest niezwykła osobowość dyrektor miejscowej szkoły. Bronisław Orłowski umie aktywizować otoczenie, "anachroniczny", bo potrafi myśleć o innych i patrzy perspektywicznie, łączy wrażliwość społeczną z talentami menadżera. + 1' reklamówki akcji "Oddech dla Damiana"
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski

"Most nadziei czyli okno na świat"

Wyszogród nad Wisłą słynął z długiego, drewnianego mostu- najdłuższego w Europie. Budowli tej wciąż groziło zawalenie. W 1996 roku autorzy odwiedzili Wyszogród. Zarówno mieszkańcy, jak i miejscowe władze - jedyną szansą rozwoju miasteczka upatrywali w budowie nowego mostu. 13 października br. Uroczyście oddano do użytku nowy, betonowy most. Czy fakt ten wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców Wyszogrodu ? Czy nowy most stanie się "oknem na świat"?
Zobacz więcej na temat:  Europa Tomasz Piotrowski

"Nie tylko maki"

18 maja obchodzimy 55 rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Bohaterem audycji jest por. Jan Kochanowski, który zasłynął w zdobyciu Wzgórza Widmo pod Monte Cassino. Ku zaskoczeniu hitlerowskiego dowództwa wprowadził pluton czołgów na wzgórze, pod które według inżynierskich obliczeń nie mógł wjechać żaden pojazd. Wyczyn ten jak i śmiałość polskich pancerniaków uwiecznił Melchior Wańkowicz w znakomitym reportażu dokumentującym historię bitwy o klasztor i wzgórze Monte Cassino. Na krótko przed śmiercią por. Jan Kochanowski - mieszkający w Vancover na zachodnim wybrzeżu Kanady, opowiedział szczegóły tej niezwykłej akcji, ubarwiając ją wieloma zabawnymi i tragicznymi epizodami. Obdarzony poczuciem humoru por. Jan Kochanowski mawiał, że w kampanii włoskiej stracił dwa czołgi i jedną nogę. Koniec wojny zastał go w Gibraltarze na pokładzie statku - szpitala.
Zobacz więcej na temat:  Gibraltar Kanada mieszkanie Tomasz Piotrowski

Czas Reporterów -"Droga do NATO"

Historia polskich starań o wejście do Sojuszu Północno-Atlantyckiego . Rozmowy z dyplomatami i politykami różnych opcji, bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanymi w ten proces (L.Wałęsa, K.Skubiszewski, S.Ciosek, W.Bartoszewski, J.Nowak-Jeziorański, J.Parys i inni.) Poznamy argumenty amerykańskich przeciwników i zwolenników poszerzenia NATO, ewolucję ich poglądów, rosyjskie obawy i lęki. W minionych latach amerykańska Polonia niebywale skutecznie i zgodnie oddziaływała na polityczne kręgi w Waszyngtonie, co zaowocowało korzystnymi dla Polski decyzjami. Niemiecka pomoc w forsowaniu polskich racji sprawi, że - być może - na zawsze stosunki z naszym zachodnim sąsiadem ułożą się bardzo dobrze. Proces wchodzenia naszego kraju do NATO był długi i początkowo wcale nie rokujący nadziei. Wymagał jednoczesnych działań w wielu kierunkach, obfitował w zaskakujące zwroty, a nawet zabawne epizody. Teraz Polaków czeka kosztowna i żmudna przebudowa armii, a żołnierzy nauka. Nie tylko na poligonach - również w szkolnych ławach.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski POLSKA Waszyngton

"Lekcja pamięci"

Audycja dokumentalna o dobrach polskiej kultury utraconych podczas wojny. Niemcy coraz natarczywiej domagają się zwrotu części zbiorów Biblioteki Pruskiej , jaka znalazła się na Śląsku i zgodnie z prawem międzynarodowym weszła po 45 roku w posiadanie Polski. Jednocześnie podczas II wojny światowej hitlerowcy z niebywałą konsekwencją zniszczyli 90% polskich archiwów, zrabowali setki dzieł sztuki i miliony książek. Do dziś skarby polskiej kultury znajdują się niemieckich muzeach państwowych. Jakie są szanse na ich zwrot? Strona niemiecka nie wyraża chęci. Co robi strona polska ? W audycji występują historycy sztuki, bibliotekarze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteki Narodowej oraz eksperci.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski Niemcy II wojna światowa POLSKA dzieła sztuki