Polskie Radio
Section05
Tomasz Piotrowski

Magazyn Reporterów - "Bliżej ludzi": "Pod dobrą datą"

Polskie Radio Białystok słynęło niegdyś z reportaży o niepowtarzalnej poetyce, wyrosłych z białostockiej gleby, tryskających humorem sytuacyjnym i językowym. 15 lat temu nazywano je "Teatrem naturalnym". Mówiono też o białostockiej szkole reportażu. Dziś nikt już nie używa tej nazwy, ale stare, archiwalne nagrania ciągle intrygują i bawią.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski POLSKA Białystok Andrzej Zakrzewski Anna Bogdanowicz

"Wyrwać się w świat"

Wieś Osowa Sień na Białostocczyźnie. Ludność po PGR-owska, zdegradowana, zapomniana, żyje w zastoju. Młodzież z biednych, wykolejonych rodzin chce się wyrwać z marazmu otoczenia i rozpitego środowiska. Jedną z dróg odbicia jest sport. Ile w tej sytuacji mogą zdziałać mądrzy nauczyciele i współpracujący z nimi samorząd ? Doprowadzają wiejską drużynę LZS do I Ligii lekkoatletycznej. W szkole nie ma jeszcze sali gimnastycznej, ale młodzi wygrywają kolejne krajowe zawody. Marzą o mistrzostwach świata, olimpiadach...I nie są to marzenia pozbawione podstaw. Tajemnicą tych sukcesów jest niezwykła osobowość dyrektor miejscowej szkoły. Bronisław Orłowski umie aktywizować otoczenie, "anachroniczny", bo potrafi myśleć o innych i patrzy perspektywicznie, łączy wrażliwość społeczną z talentami menadżera. + 1' reklamówki akcji "Oddech dla Damiana"
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski

"Most nadziei czyli okno na świat"

Wyszogród nad Wisłą słynął z długiego, drewnianego mostu- najdłuższego w Europie. Budowli tej wciąż groziło zawalenie. W 1996 roku autorzy odwiedzili Wyszogród. Zarówno mieszkańcy, jak i miejscowe władze - jedyną szansą rozwoju miasteczka upatrywali w budowie nowego mostu. 13 października br. Uroczyście oddano do użytku nowy, betonowy most. Czy fakt ten wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców Wyszogrodu ? Czy nowy most stanie się "oknem na świat"?
Zobacz więcej na temat:  Europa Tomasz Piotrowski

"Nie tylko maki"

18 maja obchodzimy 55 rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Bohaterem audycji jest por. Jan Kochanowski, który zasłynął w zdobyciu Wzgórza Widmo pod Monte Cassino. Ku zaskoczeniu hitlerowskiego dowództwa wprowadził pluton czołgów na wzgórze, pod które według inżynierskich obliczeń nie mógł wjechać żaden pojazd. Wyczyn ten jak i śmiałość polskich pancerniaków uwiecznił Melchior Wańkowicz w znakomitym reportażu dokumentującym historię bitwy o klasztor i wzgórze Monte Cassino. Na krótko przed śmiercią por. Jan Kochanowski - mieszkający w Vancover na zachodnim wybrzeżu Kanady, opowiedział szczegóły tej niezwykłej akcji, ubarwiając ją wieloma zabawnymi i tragicznymi epizodami. Obdarzony poczuciem humoru por. Jan Kochanowski mawiał, że w kampanii włoskiej stracił dwa czołgi i jedną nogę. Koniec wojny zastał go w Gibraltarze na pokładzie statku - szpitala.
Zobacz więcej na temat:  Gibraltar Kanada mieszkanie Tomasz Piotrowski

Czas Reporterów -"Droga do NATO"

Historia polskich starań o wejście do Sojuszu Północno-Atlantyckiego . Rozmowy z dyplomatami i politykami różnych opcji, bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanymi w ten proces (L.Wałęsa, K.Skubiszewski, S.Ciosek, W.Bartoszewski, J.Nowak-Jeziorański, J.Parys i inni.) Poznamy argumenty amerykańskich przeciwników i zwolenników poszerzenia NATO, ewolucję ich poglądów, rosyjskie obawy i lęki. W minionych latach amerykańska Polonia niebywale skutecznie i zgodnie oddziaływała na polityczne kręgi w Waszyngtonie, co zaowocowało korzystnymi dla Polski decyzjami. Niemiecka pomoc w forsowaniu polskich racji sprawi, że - być może - na zawsze stosunki z naszym zachodnim sąsiadem ułożą się bardzo dobrze. Proces wchodzenia naszego kraju do NATO był długi i początkowo wcale nie rokujący nadziei. Wymagał jednoczesnych działań w wielu kierunkach, obfitował w zaskakujące zwroty, a nawet zabawne epizody. Teraz Polaków czeka kosztowna i żmudna przebudowa armii, a żołnierzy nauka. Nie tylko na poligonach - również w szkolnych ławach.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski POLSKA Waszyngton

"Lekcja pamięci"

Audycja dokumentalna o dobrach polskiej kultury utraconych podczas wojny. Niemcy coraz natarczywiej domagają się zwrotu części zbiorów Biblioteki Pruskiej , jaka znalazła się na Śląsku i zgodnie z prawem międzynarodowym weszła po 45 roku w posiadanie Polski. Jednocześnie podczas II wojny światowej hitlerowcy z niebywałą konsekwencją zniszczyli 90% polskich archiwów, zrabowali setki dzieł sztuki i miliony książek. Do dziś skarby polskiej kultury znajdują się niemieckich muzeach państwowych. Jakie są szanse na ich zwrot? Strona niemiecka nie wyraża chęci. Co robi strona polska ? W audycji występują historycy sztuki, bibliotekarze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteki Narodowej oraz eksperci.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski Niemcy II wojna światowa POLSKA dzieła sztuki