Polskie Radio
Section05
Trójka zapowiedź

Mogiły, których nikt nie odwiedza. Reportaż "Pamięć o tych, którzy żyli przed nami" [POSŁUCHAJ]

Listopad to czas pamięci o tych, którzy odeszli. O naszej historii opowiadają nagrobne płyty, daty i inskrypcje przywołują czas, w jakim osoba zmarła żyła. Zatrzymanie się i zaduma nad konkretnym grobem to jak "dotknięcie" czasu przeszłego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Pamięć o tych, którzy żyli przed nami" .
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Tomaszewska-Żółtowska pr poleca Trójka

Obowiązki polskiej Straży Granicznej. Służba na granicy z Białorusią w reportażu "Patrol" [POSŁUCHAJ]

W reportażu poświęconym służbie polskiej Straży Granicznej Maciej Jastrzębski zwraca uwagę na trudności, z którymi mierzą się funkcjonariusze w swojej codziennej pracy. Wskazuje również na prowokacje białoruskiego reżimu, który wysyła migrantów na granicę z Polską, aby przekraczali ją nielegalnie oraz obrzucali polskich strażników kamieniami. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Patrol".
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski reportaż Trójka pr poleca

Garumbatitan: nowy gatunek tyranozaura. "Był bardzo majestatyczny"

– Każde takie odkrycie to kolejna klatka filmu, uzupełniająca opowieść o światach, które minęły, a planeta za każdym razem wyglądała inaczej. Przybliżenie świata dinozaurów jest nie tylko fascynujące, ale i bardzo edukacyjne – ocenia prof. Andrzej Boczarowski, paleontolog z Uniwersytetu Śląskiego, współtwórca trzech juraparków w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe Michał Kowarski

Światowy Dzień Zwierząt. Co nasze zwierzęta mówią o nas?

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono 4 października 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji. Tym dniem rozpoczyna się Światowy Tydzień Zwierząt, podczas którego na licznych konferencjach związanych z ekologią poruszane są ważne tematy dotyczące szeroko pojętej troski o zwierzęta. W Polsce Dzień Zwierząt obchodzi się od 1993 roku.  
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Bielecki zwierzęta zwierzęta domowe

Polska przedłuża embargo. Kaleta: przyszłość zależy od tego, czy będzie ponadpartyjne porozumienie

Politycy rozmawiali między innymi o embargu na ukraińskie zboże. Gośćmi Beaty Michniewicz byli Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Bartosz Kownacki (PiS), Czesław Mroczek (PO), Marek Sawicki (PSL) oraz Sebastian Kaleta (Suwerenna Polska), który podkreślił, że "to jak się ta sprawa potoczy w przyszłości, zależy od tego, czy w Polsce będzie ponadpartyjne porozumienie wokół tego zagadnienia".
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz POLSKA Andrzej Dera Krzysztof Gawkowski Bartosz Kownacki Czesław Mroczek Marek Sawicki Sebastian Kaleta zboże Ukraina UE Unia Europejska embargo

Trójka w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jak wygląda sytuacja na wschodniej granicy?

– Gdy był mały ruch graniczny, ilość osób przekraczających granicę była zdecydowanie większa. Statystycznie na dobę odprawialiśmy około 2 tys. osób, w tej chwili jest to około 200 osób – mówi ppor. Przemysław Piecychna z oddziału Staży Granicznej w Bezledach, gdzie znajduje się jedno z dwóch czynnych obecnie przejść granicznych z Królewcem. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski II wojna światowa straż graniczna Wojsko Polskie

Lanberry nie tylko o muzyce, "Lubię łączyć, mieszać"

– Byłam dzieckiem, kiedy epoka analogowa się kończyła i myślę, że podświadomie bardzo tęsknię za tym światem, w którym wszystko było takie namacalne. Nie obrażam się na to, co jest teraz , bo z tego też fajnie korzystać, ale lubię łączyć, mieszać – mówi Lanberry. Taką okazją mieszania świata analogowego i cyfrowego było powstanie teledysku do piosenki  "Notting Hill", za którego odpowiadają same kobiety.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żołądkowski Trójka MUZYKA Lanberry