Polskie Radio
Section05

Trybunał Sprawiedliwości UE

Grzybowski: w sporze z Polską TSUE nie ma argumentów. Padają same ogólniki

- Prawnicy mówią, że spór o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest miałki. Po stronie TSUE nie ma żadnych argumentów. Są tam jakieś niedomówienia, niedopowiedzenia i ogólniki, z których wywodzi się jakąś opinię prawną czy być może nawet orzeczenie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela". Gośćmi audycji byli także: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") i publicysta Paweł Krulikowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska polityka

Wypłata unijnych środków dla Polski. Saryusz-Wolski: jeżeli KE nie chce się skompromitować, to dostaniemy te pieniądze

- Jeżeli KE nie chce się do końca skompromitować, to powinniśmy dostać pieniądze. Stawiam, że jednak ustąpią. KE nagrabiła sobie, przeciągając art. 7 czy nakazując rzeczy horrendalne, takie jak zamknięcie kopalni Turów - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prawo Węgry Jacek Saryusz-Wolski POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Po naszej stronie są prawne argumenty". Poseł PiS o reformie sądownictwa

- Sprawa kształtu wymiaru sprawiedliwości nie została zapisana w traktatach europejskich. Mamy do czynienia z planem politycznym, który ma doprowadzić do zmiany władzy w Polsce. To nie jest kwestia zasad i wartości. Konserwatywny rząd PiS nie pasuje ideologicznie czynnikom europejskim. Szuka się sposobów, by doprowadzić do zmiany władzy w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Andrzej Gawron. 
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Komisja Europejska Sąd Najwyższy

Rozprawa w TSUE. Pełnomocnik rządu: potwierdziły się zastrzeżenia Polski

Rozprawa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości dotycząca przepisów uzależniających wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych potwierdziła zastrzeżenia Polski - tak uważa pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna. Wczoraj i dziś w Trybunale w Luksemburgu zorganizowano rozprawę dotyczącą zaskarżonych przez Polskę i Węgrów przepisów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Jakub Jałowiczor o dyskusji wokół polexitu: ten konflikt będzie nastawiał Polaków przeciwko UE

- Widać, że Unia nie wygląda tak, jak kiedyś. Jeżeli cenimy ją za to, że przysyła nam fundusze strukturalne, ale w tej chwili może zakręcić kurek z pieniędzmi, to argument numer jeden za byciem we wspólnocie właśnie znika - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Trybunał Konstytucyjny konstytucja Unia Europejska Tadeusz Płużański Polexit Polska w Unii Europejskiej

Prof. Karol Karski: to opozycja buduje tezę o polexicie

- Działania Polski uzyskują poparcie w wielu różnych miejscach, ale nie tam, gdzie jakikolwiek wpływ ma Donald Tusk. To źle, jeżeli stara się budować swoją karierę polityczną poprzez szkodzenie swojemu państwu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski, europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Trybunał Konstytucyjny konstytucja Unia Europejska Karol Karski Tadeusz Płużański

Unijna Rada i Parlament Europejski przepytywane przez sędziów TSUE. Chodzi o mechanizm warunkowości

Prawnicy unijnej Rady i Parlamentu Europejskiego przepytywani przez sędziów Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie mechanizmu warunkowości. Od godz. 9 trwa drugi dzień rozprawy dotyczącej skargi Polski i Węgier na przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Unia Europejska UE polityka Rada Europy Parlament Europejski Luksemburg

Drugi dzień rozprawy ws. skargi Polski na mechanizm warunkowości. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu o 9.00 rozpocznie się drugi dzień rozprawy dotyczącej skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Chodzi o przepisy uzależniające wypłatę europejskich funduszy od przestrzegania kwestii związanych z praworządnością. Wczoraj stanowiska prezentowali pełnomocnicy rządów w Warszawie i Budapeszcie, przedstawiciele unijnych instytucji oraz wspierających ich 10 krajów. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów Trybunału.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Luksemburg POLSKA wegry Trybunał Konstytucyjny polityka sądownictwo sąd prawo