Polskie Radio
Section05

Portret trumienny. "Główny bohater" staropolskiego pogrzebu 

- W polskim obyczaju pogrzebowym główną rolą grał nieboszczyk, a właściwie jego surogat: portret trumienny. To był punkt centralny całej dekoracji kościoła, całej pompy, którą na tę okazję przygotowano - mówił w audycji Polskiego Radia historyk sztuki prof. Mariusz Karpowicz. Czym były portrety trumienne i jak wyglądały staropolskie pogrzeby? 
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych historia Polski pogrzeby zwyczaje Kościół katolicki cmentarz

Tysiące policjantów na drogach. Ruszyła Akcja Znicz

Rozpoczęła się Akcja Znicz. Ponad 5 tys. funkcjonariuszy ruchu drogowego czuwać będzie nad bezpieczeństwem kierowców w czasie wyjazdów na Wszystkich Świętych - poinformował podinsp. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Policja zapowiada wzmożone kontrole, obecność grup speed oraz ręczne kierowanie ruchem w pobliżu cmentarzy. Akcja potrwa od piątku do końca weekendu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych policja służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze akcja znicz

PiS zawiesza kolejne osoby. "To niczego nie zmienia"

Nie milkną echa wokół sprzedaży kluczowej działki pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Jest to trochę problem, że są inni ministrowie, inne resorty, korespondencja trwała, tu jeszcze po drodze jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, CPK. Natomiast nie może to usprawiedliwiać wszystkiego - stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski w radiowej Jedynce. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnicy Robert Telus Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość

"Dziady" po raz pierwszy, czyli Wyspiański tnie arcydzieło

Prapremiera teatralna najważniejszego dla polskiej literatury dramatu - "Dziadów" Adama Mickiewicza - odbyła się prawie 70 lat po powstaniu dzieła: 31 października 1901 roku. Autor inscenizacji, Stanisław Wyspiański, zebrał wszystkie części tekstu, dokonując jednak wielu skrótów. "To barbarzyństwo", komentowali niektórzy.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Adam Mickiewicz Dziady romantyzm Kraków premiera