Polskie Radio
Section05

Ukraina

Dr Eberhardt o spięciach Trumpa i Zełenskiego. "Czekają nas jeszcze nie takie zwroty akcji"

- Dla prezydenta Zełenskiego kluczowe jest zneutralizowanie potencjalnej wrogości USA, a optymalnie uzyskanie przychylności. Dobrze wiemy, gdzie jest potencjał gospodarczy, militarny i kto jest supermocarstwem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, wiceszef Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W Białym Domu doszło do kolejnej awantury przywódców Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  USA Łukasz Walewski Donald Trump Wołodymyr Zełenski Adam Eberhardt Maciej Münnich Adam Michalski

Trump do Zełenskiego: igrasz z III wojną światową

Podczas spotkania w Gabinecie Owalnym doszło do spięcia i ostrej wymiany zdań między Donaldem Trumpem, a Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent USA podniósł głos na ukraińskiego przywódcę. - Bez nas nie macie żadnych szans. Wasze nastawienie musi się zmienić. Nie jesteś w pozycji, by cokolwiek dyktować, nie okazujesz szacunku - stwierdził Trump. - Igrasz z III wojną światową - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Donald Trump Wołodymyr Zełenski Ameryka

Umowa Ukraina-USA. Jedni chwalą, drudzy ostrzegają

Nad Dnieprem panują rozbieżne opinie co do umowy o wydobyciu surowców, którą mają podpisać w Waszyngtonie prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Część komentatorów mówi, że dokument będzie korzystny dla Kijowa. Inni wskazują, że po jego podpisaniu wciąż niejasne będą gwarancje bezpieczeństwa, na których zależy Ukraińcom w obliczu rosyjskiej agresji. Nie jest też jasne, jak dokument wpłynie na pozycję kraju w ewentualnych rozmowach o pokoju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA Ameryka Wołodymyr Zełenski energetyka GOSPODARKA

Będzie kolejny szczyt ws. Ukrainy. Wśród zaproszonych Tusk

Wielka Brytania zorganizuje kolejny szczyt przywódców krajów Europy, poświęcony sytuacji Ukrainy i bezpieczeństwu regionu. Keir Starmer chce w ten sposób podkreślić "niezachwiane wspólne poparcie dla sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz trwałego porozumienia, które zagwarantuje przyszłą suwerenność i bezpieczeństwo Ukrainy" - poinformowało Downing Street w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska wojna 2025 Wielka Brytania Keir Starmer

Wspomnienia dr Bogumiły Berdychowskiej: przez całą dekadę słowo "Ukraina" nie pojawiło się ani razu

W latach 80. była współinicjatorką "Tygodni kultury ukraińskiej" w Lublinie, w latach 90. między innymi przygotowała do publikacji korespondencję Jerzego Giedroycia z przedstawicielami emigracji ukraińskiej i z Józefem Łobodowskim. Bohaterką "Zapisków ze współczesności" była dr Bogumiła Berdychowska-Szostakowska, publicystka, badaczka i działaczka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Zobacz także Bogumiła Berdychowska

81 lat temu doszło do zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Ukrainie

81 lat temu, 28 lutego 1944 roku, doszło do zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. Miejscowy oddział UPA oraz ukraińscy ochotnicy z dywizji SS wymordowali w tej nieistniejącej dziś wsi - według danych IPN - ponad 850 osób. Byli to mieszkańcy Huty Pieniackiej i pobliskich miejscowości, którzy znaleźli tam schronienie, uciekając przed UPA. Masakrę przeżyło około 160 osób. Zbrodnia była jednym z wydarzeń, do których doszło podczas rzezi wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Huta Pieniacka IPN UPA historia Polski

"Dziennik czasu wojny". Ukraińska rzeczywistość z perspektywy zwykłych ludzi

Od poniedziałku (24.02) w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy "Dziennik czasu wojny" Andrieja Kurkowa - ukraińskiego pisarza, dziennikarza i autora scenariuszy. To kontynuacja "Dziennika inwazji", w którym autor udokumentował, co działo się w Ukrainie tuż przed rosyjską napaścią i przez pierwsze miesiące wojny. Fragmenty książki czytał Sławomir Grzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina literatura dziennik wojna na Ukrainie Andriej Kurkow